• Головна
  • «Били чотири дні! Потім вставили до рота пістолет – погрожували застрелити!» - у Полтаві розповіли про випадки катувань
07:52, 26 червня 2018 р.
Надійне джерело

«Били чотири дні! Потім вставили до рота пістолет – погрожували застрелити!» - у Полтаві розповіли про випадки катувань

Під час круглого столу у Полтаві розповіли про мільйон українців, які живуть у «місцях несвободи»

25 червня у регіональному центрі з надання безоплатної правової допомоги збирають круглий стіл, присвячений Міжнародному дню на підтримку жертв катувань.

На початку заходу учасникам демонструють коротке відео про «неймовірне реаліті-шоу», яке ніхто не бачить – життя ув’язнених в українських в’язницях.

Коментуючи відео, координаторка Уповноваженого ВРУ з прав людини у Полтавській області, керівниця відокремленого підрозділу ГО «Україна без тортур» у Полтавській області Віра Яковенко говорить про те, що місця несвободи – не лише у в’язницях. Це і заклади, у яких перебувають літні люди, і інтернати, де у несвободі живуть діти.

У будинках престарілих жінки по кілька років… не виходили на вулицю!

Далі у розповіді Віра Яковенко наводить приклади, демонструючи слайди на екрані. Приміром, ви знали, що в Україні функціонують 4738 місць несвободи, у яких перебувають 1 мільйон українців?! Звісно, не усі вони зазнають катувань, проте багато цих людей страждають. Від речей, на які керівництво закладів просто не звертає уваги.

-Катують прості речі. Такі, як старе радянське панцирне ліжко, відсутність питної води чи прогулянок на свіжому повітрі, - говорить Віра Яковенко. І далі розповідає історію, у яку складно повірити нормальній людині.

Представниця ГО розповідає, що вони із колегами відвідували заклад для літніх людей у Чернігівській області. І у одній із кімнат знайшли жінок, які поскаржились, що кілька років… не були на свіжому повітрі!!! Одна жінка не виходила на прогулянки 7 років, тому що, за словами персоналу, була схильною до втеч, а заклад не мав паркану.

У іншому закладі, вже дитячому, не дозволяли лягати на ліжко вдень, бо «діти можуть спричинити беспорядок»! Траплялися у практиці Віри Яковенко заклади, у яких відвідини туалету… встановили за графіком!

У СІЗО «міняють» наркотики на зізнання!

Представниця ГО «Волна» Яніна Стемковська розповіла про інший вид катувань. Він стосується наркозалежних осіб, які потрапляють до слідчих ізоляторів і їм припиняють видавати препарати за програмою замінної терапії. Потім правоохоронці використовують це для маніпуляції затриманим.

-Я сама у свій час перебувала у «місцях віддалених». І термін отримала якраз, перебуваючи у стані ломки. Коли тобі пропонують підписати зізнання в обмін на препарат, ти підеш на це! І правоохоронці це продовжують використовувати! Потрібно, щоб у СІЗО не припиняли замінної терапії, тоді не буде такого виду тортур!

«Клієнти» ізоляторів чекають вироку роками!

Адвокат Роман Литовченко розповів про випадки катування, знайомі йому. Йдеться не про побиття чи якісь жахливі допити. Справа у незаконному утримуванні його клієнтів у слідчих ізоляторах.

-У мене був один клієнт, який сім років (!) чекав вироку у СІЗО! Враховуючи, які там умови для перебування – це теж можна підвести під визначення «катування»! – констатував Роман Литовченко.

«Били чотири дні! Потім вставили в рот пістолет! Погрожували застрелити!»

Інший адвокат, Петро Корчуков, додав активної нотки у обговорення. І навів факти із практики, які стосуються не лише поганих умов утримання, а справжніх катувань з боку працівників правоохоронних органів. Щоправда, з огляду на професійну етику імен та прізвищ, звичайно, не називав.

-Чому ми говоримо про загальні речі і не наводимо факти? Наприклад, про випадок, коли чоловіка викрали, били чотири дні, вставили в рот пістолет – погрожували застрелити, порвали рот цим пістолетом! Потім підполковник, який це все влаштовував, спочатку поїхав у АТО, а потім вийшов на пенсію! Були випадки, коли хворих психдиспансеру у 2010 використовували як рабів!

Коментуючи виступи адвокатів і підсумовуючи засідання круглого столу директор регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Олександр Черчатий зауважив:

-Ситуація змінюються у кращу сторону. Люди, які потрапляють до поліції, отримують безкоштовну допомогу наших адвокатів. У випадку, коли виникають проблемні ситуації, ми знаходимо точки взаємодії, співпраці – і з громадськими організаціями, і з правоохоронними, і з установами покарань.

Нагадаємо, Міжнародний день на підтримку жертв катувань у світі відзначають сьогодні, 26 червня.

За інформацією, поданою у звіті Експертного центру з прав людини у 2017 році, до медичних закладів звернулись дві з половиною тисячі осіб. Вони заявили, що травми нанесли правоохоронці. Про це пише сайт  Громадського радіо.

Раніше ми повідомляли, що правоохоронцю, який вбив затриманого під час допиту, вирок винесли через 6 років.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#побиття #катування #СІЗО #в'язниця #інтернат
Оголошення
live comments feed...