• Головна
  • Глікований гемоглобін: що це та які має наслідки
Новини компаній
14:12, 13 травня

Глікований гемоглобін: що це та які має наслідки

Новини компаній

Цукровий діабет – захворювання, яке потребує регулярної ретельної перевірки рівня глюкози в крові для своєчасного контролю можливих негативних наслідків та їх коригування. Одним з таких показників, які постійно треба перевіряти, є глікований гемоглобін, який виникає в результаті незворотного хімічного зв’язування глюкози з гемоглобіном – білком червоних кров’яних клітин, що відповідає за транспортування кисню в організмі.

Глікований гемоглобін: що це та які має наслідки , фото-1

Як формується глікований гемоглобін

Глікований гемоглобін в медицині позначається показником HbA1c та є важливим біомаркером, який використовується для оцінки середнього рівня глюкози в крові. Перевіряється він з періодичністю протягом останніх двох до трьох місяців. Основний процес, який впливає на утворення глікованого гемоглобіну, зветься неензиматичною глікацією або глікозилюванням. Формування цього показника є безперервним процесом, що відбувається протягом усього життя червоної кров’яної клітини, яке становить приблизно 120 днів. Цей термін може змінюватися у кожної людини, проте зазвичай не сильно змінюється у межах встановленої норми. Глікація в організмі формується протягом трьох основних кроків: початкової фази, середньої та завершальної, після чого формування стабільного глікованого гемоглобіну призводить до його наявності в еритроциті весь життєвий цикл.

Чому треба регулярно вимірювати показник HbA1c

Згідно з рекомендаціями передових спеціалістів та науковців, які займаються дослідженням хвороби цукрового діабету та його наслідків, рівень HbA1c 6.5 відсотків або вище вже може свідчити про наявність цукрового діабету. Отже, вимірювання рівня HbA1c може допомогти лікарям визначити хворобу за умовою, що аналогічний результат показали 2 тести. Вимірювання цього показника дозволяє також оцінити, наскільки організм пацієнта справляється з профілактичним та основним лікуванням за допомогою тих засобів та режиму, які назначає лікар. Цільовий рівень HbA1c для більшості для середньостатистичної дорослої людини має становити менше ніж 7 відсотків, за умови наявності цукрового діабету.

Наслідки підвищеного рівня глікованого гемоглобіну та як його знизити

Лікарі, які спостерігають за хворими на цукровий діабет, постійно контролюють розвиток хвороби та формування глюкози. Жити з постійно підвищеним HbA1c – не варіант, адже це може призвести до розвитку таких патологічних станів:

  • Розвитку діабетичної ретинопатії.
  • Різноманітних серцево-судинних захворювань.
  • Діабетичної невропатії та нефропатії.

Тому основна задача лікарів постає у питанні як знизити рівень глікованого гемоглобіну у пацієнтів. Окрім формування потрібної дієти та здорового способу життя, який включає в себе регулярні фізичні вправи та підтримку нервової системи у балансі, використовуються медикаментозні методи без яких часто не обійтися при лікуванні. Вони спрямовані на контроль рівня глюкози в крові та підбираються під кожного пацієнта окремо, спираючись на індивідуальні особливості розвитку хвороби. Найчастіше застосовуються наступні препарати:

  • Бігуаніди або метфомін. Він знижує вироблення глюкози в печінці, підвищує чутливість тканин до інсуліну та покращує її засвоєння.
  • Сульфонілсечовини. Наприклад, глібенкламід або гліклазид – препарати, що стимулюють підшлункову залозу виробляти більше інсуліну, що знижує рівень глюкози в крові.
  • Інгібітори DPP-4 збільшують концентрацію інкретинових гормонів.
  • GLP-1 антагоністи впливають на дію гормонів інкретинів, підвищуючи виробництво інсуліну.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...