18:10, 13 травня
Надійне джерело
"То їм не вистачало виписок, то їм потрібна певна кількість днів" : як жителька Полтави, попри труднощі, оформлювала собі інвалідність
Оформлення довідок. Фото з відкритих джерел
Тисячі людей в Україні мають інвалідність різних груп. Кожен день для них – це виклик. Від проблем з оформленням документів до відсутності належної міської інфраструктури – все це становить значні перешкоди для життя людей з інвалідністю.
Журналістка 0532.ua Юля Харченко поспілкувалася з жінкою, яка зі складнощами пройшла процедуру оформлення інвалідності та дізналася, як все відбувається і чому це потребує чимало зусиль.
Інвалідність - не вирок
Є різні види захворювань, які спричиняють інвалідність, але отримання інвалідності за наявності онкологічного захворювання – це життєва потреба, але не вирок! Отримавши статус людини з інвалідністю пацієнт може розраховувати на допомогу держави як матеріальну, так і медичну.
Марії (ім’я героїні змінено для збереження конфіденційності — ред.) 31 рік і їй діагностували рак крові. З того часу, коли вона дізналася про свій діагноз, почала боротися не тільки з хворобою, але й за право отримувати належну підтримку від держави.
Оформлення групи інвалідності: де і як це було?
Жінка пригадує як починала оформлювати свою групу. Процес тривав довго та був сповнений труднощами і проблемами.
«То їм не вистачало виписок, то їм потрібна певна кількість днів. Тільки нещодавно я отримала свою групу», - ділиться вона.
Марія прийшла у Полтавську спеціалізовану онкологічну Медико-соціальну експертну комісію (тут і далі "МСЕК" - ред.) і відразу зрозуміла, що легко не буде.
Заклад починає працювати з 9-ї ранку, але люди почали збиратися ще раніше. Саме приміщення маленьке. Тому відвідувачі вимушені стояти просто неба.
«Добре, коли гарна погода і можна чекати на вулиці, але ж тут зібралися люди з різною онкологією, деяким потрібно присісти, а місць для сидіння просто немає», - розповідає жінка.
У день коли Марія проходила МСЕК була спекотна погода і вона разом з іншими чекала на вулиці, бо зал очікування в приміщенні маленький і можливості помістити всіх просто немає.
Процедура оформлення
Ті, хто прийшов отримати групу інвалідності в порядку живої черги викликають в реєстратуру.
«Це не дуже швидкий процес. Одна людина може бути від 15 до 30 хвилин, бо заповнювання документів з особистими даними потребує часу», - згадує Марія.
Після того, як всі дані оформили, відповідні документи передаються на комісію, яка й буде вирішувати чи потрібна людині інвалідність та яку групу надати.
«Комісія починає працювати в той самий час, коли й заклад, але у мій день візиту «викликати» почали тільки о 10 ранку», - розповідає жінка.
У самій комісії знаходяться 4 людини, але спілкується лише одна. Інші члени просто сидять.
«Вони (члени комісії, які просто сиділи – ред.) не дивилися ні документи, ні розмовляли зі мною, а просто сиділи», - Марія згадує той момент, коли зайшла в кабінет МСЕК.
Комісія триває близько 30 хвилин, а після цього потрібно чекати рішення. Наступний зайде в кабінет тільки через 10-15 хвилин. Тривалість очікування рішення невідома — це може бути відразу, а може лише через 2-3 години.
Висновок МСЕК
Перед тим як прийти на комісію, Марія досконало вивчила всі групи інвалідності та умови за яких вони надаються.
«Я знала власний діагноз і яку групу я маю отримати, але вони дали зовсім не те рішення», - говорить жінка.
Головним аргументом членів МСЕК було те, що аналізи Марії зараз гарні, але, перед подачею документів на розгляд, жінка була на лікарняному три місяці, два з яких провела безпосередньо в лікарні.
«Вони говорили аналізи гарні й взагалі мені дуже пощастило, що вирішили дати хоч якусь групу інвалідності. Але ж мій діагноз, моя онкологія нікуди не зникла», - пригадує вона.
Пізніше, коли Марія приїхала забирати документи, то побачила, що в діагнозі поставили саме ту групу, на яку вона претендувала.
Документи та довідки
Марія розповіла, що готувала цілий пакет документів до якого входили як оригінали так і копії:
- Довідка від сімейного лікаря (оригінал);
- Довідка від лікаря-онколога та від онкологічного відділення (оригінал);
- Довідка з лікарні (оригінал);
- Довідка з роботи (оригінал);
- Характеристика робочого місця (оригінал);
- Посадова інструкція (оригінал);
- Довідка про заробітну плату (оригінал);
- Трудова книжка (копія);
- Довідка про місце реєстрації (оригінал);
- Особисті документи (копії).
«Також просили гроші про які ніхто не говорив. 150 гривень наче за доставлення кур’єром документів до пенсійного фонду. Таку суму беруть з кожного без виключення і це ніде не фіксується, ніяких чеків не надається», - розповідає Марія.
Труднощі та перешкоди
Перше, що відзначає жінка це тривалість і відсутність організації. Від приходу у приміщення МСЕК до отримання висновку проходить дуже багато часу, а сама будівля, як і говорила вона раніше, зовсім не пристосована до значної кількості людей.
«У тому приміщенні навіть немає базових умов. Потрібно брати у когось ключ і шукати туалет на вулиці. Немає місця, щоб очікувати. Всередині душно, бо вікна не дозволяють відкривати».
Кількість людей, які приходять, значна, тому виникає справжня проблема з порядком черги.
«Мені сказали прийти на 9 годин ранку. Звісно, я прийшла раніше, близько 8:40, але вже була п’ята у черзі».
Ще важливою проблемою, з якою зіткнулася Марія, стала несправедливість.
«Поки я чекала свій висновок від комісії, то 4 людини, які були після мене, отримали його і пішли. Я не розумію за яким принципом це все відбувається. Чому хтось отримує відразу, а хто чекає годинами».
***
Випадок Марії один із тисяч про які варто говорити. Людина з інвалідністю потребує належної підтримки, а головне розуміння того, що вона не обирала свій діагноз - вона обирала рівність і шанс на краще майбутнє.
Матеріал створено за підтримки громадської спілки «Ліга сильних» та Міжнародного Фонду «Відродження» у межах проєкту «Реформування МСЕК». Він не обов’язково відображає позицію партнерів та є відповідальністю авторів матеріалу.
Нагадаємо, лише 20% працівників з інвалідністю в Україні знаходять роботу.
Стежте за усіма важливими новинами у нашому Telegram.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
live comments feed...