• Головна
  • Сьогодні – Різдво Христове. Як його святкували на Полтавщині?
09:00, 7 січня 2022 р.
Надійне джерело

Сьогодні – Різдво Христове. Як його святкували на Полтавщині?

Сьогодні – Різдво Христове. Як його святкували на Полтавщині?

Сьогодні світ відзначає свято Різдва Христового. Це свято має багату історію з унікальними традиціями, звичаями і символами. Воно знаменує народження Ісуса Христа у Віфлеємі. За християнським переконанням, Ісус був посланий Богом на землю задля спокутування гріхів і спасіння людства. День його народження поділив історію на «до» і «після»: з цього моменту почалося сучасне літочислення — «наша ера».

Різдвяні традиції існують вже не одне тисячоліття. Святкуванню передує 40-денний піст. Цей період називають ще Пилипівкою. До свята люди мають утриматися від м’ясної та молочної їжі, пороків та активних святкувань. Під час цього посту люди очищуються від гріхів.

Сьогодні – Різдво Христове. Як його святкували на Полтавщині?, фото-1

Увечері віруючі люди йдуть до церкви, аби вшанувати Сина Божого. Служба починається опівночі та триває до ранку. На Різвдво люди вітаються словами «Христос народився!», а у відповідь чують — «Славімо його!».

Але у радянські часи влада намагалася всіляко знищити ці Різдвяні святкування. Вже у 50-60 роки знищили багато церков та священників. Слова традиційних українських колядок замінювали: замість «Син Божий народився» за радянських часів співали «Рік новий народився».

Про це розповідає священник Свято-Покровської Церкви отець Микола Храпач:

«На Полтавщині я народився, виріс і завжди тут жив. З дитинства пам’ятаю, що коли був малим хлопцем, то мені навіть подобалося не як діти колядують, а коли ходять дорослі. Дуже гарні співали колядки – народні, глибокі, змістовні, наповнені богослужбовими текстами, які прославляють прихід у наш світ Спасителя світу».

Сьогодні – Різдво Христове. Як його святкували на Полтавщині?, фото-2

Та Радянський Союз розвалився, але український дух зламати не вдалося. Слова Різдвяних колядок оберігалися і передавалися з уст в уста. Вже у 90-тих роках українці почали потроху відроджувати традиції:

«Пам’ятаю, вперше почали колядувати на Леваді, у висотних будинках. Заходили у під’їзд, дзвонили у квартири і хто відчиняв, туди заходили і колядували. Нас було чоловік 30 колядників – велика ватага. Нам дали костюми з театру в українському стилі – сорочки, вишиванки. Деякі люди нас не пускали, але більшість сприймали нас добре і позитивно та дуже раділи нашим колядкам. Старші люди навіть плакали. Ми ходили у піднесеному настрої увечері 6-го і потім 7-го та 8-го», - продовжує Отець Микола.

Сьогодні – Різдво Христове. Як його святкували на Полтавщині?, фото-3

Згадує Отець Микола і давні родинні Різдвяні традиції, які оберігалися в його родині:

«Пам’ятаю традицію на Різдвяний вечір у моїй сім’ї. Адже традиція передбачає, що на Різдво всі діти та онуки збираються до батьків. Пам’ятаю, що бабуся або дідусь читали молитву. Запалювали свічки, пекли пиріг, сідали за вечерю і вітали один одного з Різдвом. 6-го ввечері йшли до церкви, після служби йшли колядувати. На другий день зранку знову на літургію в церкву, ввечері після обіду знову колядувати. Тому що традиція була колядувати саме у вечірній час, як зіронька зійшла».

Сьогодні – Різдво Христове. Як його святкували на Полтавщині?, фото-4
Сьогодні – Різдво Христове. Як його святкували на Полтавщині?, фото-5

Ці священні традиції зберігаються у Полтаві і досі. Всі віряни збираються на Вечірню та Вранішню Службу Христову, а ввечері збираються родинами та колядують.

Сьогодні – Різдво Христове. Як його святкували на Полтавщині?, фото-6

Нова радість стала, яка не бувала,

Над вертепом звізда ясна світлом засіяла.

Де Христос родився, з Діви воплотився,

Як чоловік пеленами убого оповився.

Пастушки з ягнятком перед тим дитятком

На колінця припадають, Царя-Бога вихваляють.

– Ой ти, Царю, Царю, небесний Владарю,

Даруй літа щасливії цього дому господарю.

Даруй господарю, даруй господині,

Даруй літа щасливії нашій славній Україні.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#різдво #святвечір #полтава #святквання #спогди #традиції
Оголошення
live comments feed...