10:31, 29 жовтня 2021 р.
Надійне джерело
«Ми можемо тримати псоріаз під контролем» - лікар дерматовенеролог Катерина Манжула
29 жовтня у всьому світі відзначають День боротьби з псоріазом. За даними МОЗ на псоріаз хворіють понад 1.5 млн українців. Як пацієнтам покращити свій стан та які методики лікування застосовують нині в Lytvynenko Clinic ми дізнавалися в лікаря дерматовенеролога – трихолога Катерини Манжули. Чи можливо позбутися болючих та неприємних симптомів – у нашій публікації.
МІФИ І ПРАВДА ПРО ПСОРІАЗ
- Пані Катерино, напевно, псоріаз як жодне інше захворювання овіяне масою чуток, міфів та і просто видумок. Чи мають лікарі єдину думку щодо природи цієї недуги та її походження?
- Псоріаз це невиліковне хронічне рецидивуюче захворювання аутоімунного ґенезу. Що це означає? При цьому імунна система атакує клітини шкіри. Тобто запускається процес аутоагресії. Збій у процесі регенерації шкіри призводить до пришвидшеного відновлення її клітин. На тілі хворого утворюються яскраво-червоні бляшки, до яких кріпляться сріблясто-білі лусочки. І якщо цей процес почався - його не зупинити. Таких захворювань, із схожим патогенезом дуже багато, просто псоріаз серед них найбільш поширений. Слід наголосити: псоріаз — це неінфекційне захворювання шкіри. Не можливо заразитися псоріазом. Ще кілька років тому псоріаз не можна було «купувати» надовго. Але на сучасному етапі ми маємо засоби, аби увести пацієнта в період ремісії - тобто в період без клінічних проявів захворювання. Цей період може тривати досить довго. Але в основному, багато складових залежить від самого пацієнта. Тому що протікання хвороби залежить від багатьох факторів. Скажімо, від раціону та наявності шкідливих звичок. Якщо людина курить чи замість корисної їжі споживає «харчове сміття» на кшталт фаст-фуду, то стан буде погіршуватися. Тому що клітини шкіри і так ослаблені, а якщо пацієнт не отримує поживних речовин та вітамінів, то вони не можуть оновлюватися, бо не мають «будівельного матеріалу» для регенерації. Тому в таких випадках вірогідність отримати рецидив дуже велика. Те ж саме якщо людина часто перебуває у стресі. Адже основний пусковий механізм цього процесу – стрес.
- Дуже часто зустрічаємо твердження, що псоріаз – хвороба спадкова. Чи так це?
- Псоріаз вважається спадковим захворюванням. Однак, буває по – різному. Скажімо, батьки або хтось один з них хворіють на псоріаз, дитина успадковує хворобу. Але не факт, що вона проявиться. Бо активація залежить від тригерів, які будуть на це впливати на людину протягом життя. А буває і навпаки: ні в кого з близьких родичів псоріазу не було, а у дитини - псоріаз. Бо дитина пережила стрес і в результаті хвороба проявляється. Буквально нещодавно у нас на прийомі був пацієнт, котрий хворіє з дев’яти років і хвороба появилася саме через стресову ситуацію в родині. Тобто, підсумовуємо: хвороба спадкується, але може не активуватися.
- ПСОРІАЗ ТА ЙОГО РІЗНОВИДИ
- Є дуже рідкісні форми псоріазу – інверсні. Це коли псоріаз починається нетипово – на статевих органах, або у підпахвових впадинах, чи спостерігається червоний контур навколо губ. Часто пацієнти і приблизно не здогадуються, що у них розвивається псоріаз.
Дуже тяжка форма псоріазу – пустульозна. Коли ми бачимо не бляшки, а гнійники, пустули. Вона складно піддається лікуванню, вимагає ще і антибіотикотерапії.
Іноді псоріаз починається з волосистої частини голови. Перша ознака – постійна лупа. Пацієнт міняє шампуні, бальзами для волосся, але це не дає ефекту. На це часто не звертають увагу, а приходять до нас тоді, коли вже йдуть бляшки по тілу. Найголовніше ж, що треба знати: виразки внаслідок псоріазу - це не тільки косметичні дефекти. Хоча і вони завдають пацієнтові чимало неприємностей. У пацієнта з постійно прогресуючим процесом можуть розвинутися ускладенення – оніходистрофія (коли уражаються нігтьові пластини) або псоріатична артропатія (коли аутоімуний процес вражає суглоби). І це може привести до інвалідизації.
Псоріаз і COVID-19 : можливі ризики та подолання наслідків
- Дійсно, після перенесеного коронавірусу дуже багато рецидивів. Це підтвердження того, що процес пов’язаний з імунною системою.– навіть у людей, які були у ремісії по п’ять – десять років. Загалом же, окрім вірусних захворювань можуть дати загострення також хвороби бактеріальні та глистні. Це теж потрібно розуміти людям, бо часто вони приходять до лікаря як за чарівним словом чи чарівною таблеткою, але виявляється, що і самим потрібно докласти чимало зусиль до лікування. І тоді всі розчаровуються – бо іноді пацієнти сподіваються що лікар зробить все за них. У цьому ж захворюванні близько сімдесяти відсотків результату залежить від роботи пацієнта.
ПРОРИВ У ЛІКУВАННІ ПСОРІАЗУ
- Медицина не стоїть на місці, щодня ми чуємо про нові відкриття у лікуванні найтяжчих хвороб. Чи є прорив у лікуванні псоріазу? Адже це так важливо для людей, які щодня борються з цією проблемою. Через зовнішні неприємні прояви хвороби з’являється відчуття скутості, роздратованості та невпевненості.
- Розвиток генно-інженерних технологій дозволило сворити біологічні агенти – моноклональні антитіла, основною «мішенню» для яких є цитокіни (ФНО-a, IL-1, IL-6 та інші). Протизапальні цитокіни запускають і підтримують запальний процес у організмі. Цільове блокування цих маркерів дозволяє перервати запалення і зупинити подальший розвиток хвороби у 90% випадків. По такому принципу працює біологічна терапія. Даний різновид терапії показаний тим пацієнтам, у яких або немає відповіді на раніше застосовану терапію, або ж пацієнтам з ускладненнями псоріазу. Вже понад 20 років досліджень, 10 років міжнародного досвіду в застосуванні даного виду терапії. Пацієнти розвинених країн вже давно увійшли в стан тривалої ремісії. В Україні зареєстровано всього кілька з існуючих препаратів. Середня вартість імунобіологічної терапії сьогодні – 20 тисяч гривень у перший місяць, та 10 тис гривень у наступні. Дорого? Так. Але ефективно. Медицина не стоїть на місці, на ринок виходять все нові і нові препарати, а отже вартість вже існуючих знижується. Скажімо, 10 років тому така терапія коштувала приблизно 50 тисяч гривень на місяць. Але звісно ж, цю терапію ми призначаємо не всім. На ранніх стадіях псоріазу, коли у людини проявляється кілька бляшок на шкірі, ми обмежуємося зовнішньою терапією. Коли ж хвороба вже має велике розповсюдження та ще і має ускладнення, то цей процес вже просто так не спинити. А імунобіологічна терапія дозволить не вилікувати хворобу, але увійти в ремісію на довгий час. Часто пацієнти запитують – скільки ж має тривати таке лікування, аби досягти цього результату? Все залежить від багатьох факторів. Якщо хвороба не дуже задавнена – це буде швидше. Чим тяжче протікання – тим довше. Але як правило, у Європі, скажімо, пацієнти пожиттєво лікуються. У нас це собі дозволити не може багато людей, бо терапія дороговартісна. Відтак, пройшовши курс лікування кілька місяців і отримавши полегшення, пацієнти сходять з цієї терапії, мають ремісію по п’ять – сім років, але все одно наступає рецидив. Тим не менш, це все одно тривала ремісія, якої не можна досягнути ні завдяки зовнішній терапії, ні фототерапії ні жодній іншій. А пацієнти, котрі можуть собі дозволити безперервне лікування, то їх нічого не турбує.
У нашій клініці діє відділення дерматології, це відділення створено Богданом Вікторовичем Литвиненком. Він головний дерматоонколог, амбасадор імунобіологічної терапії в Україні. Тому саме у нашій клініці багатий досвід застосування імунобіологічної терапії. Хочу наголосити: ми її призначаємо лише на основі всебічних досліджень пацієнтів.
- Окрім імунобіологічної терапії які засоби та методи ще застосовують в Lytvynenko Clinic?
- Не дуже розповсюджені форми псоріазу – з поодинокими локальними бляшками, вони не потребують імунобіологічної терапії. І тоді ми використовуємо зовнішню терапію, радимо корекцію способу життя, зниження маси тіла – бо чим більша вага, тим більший ступінь ураження псоріазом. Іноді доводиться вказувати пацієнтам на їхні помилки. Скажімо, багато хто з них безконтрольно використовує кортикостероїди. Цього робити в жодному випадку е можна. Препарат має свої чітко обмежені рамки використання. Ми його призначаємо тільки аби зняти гостру фазу запалення. (7 – 14 днів). Люди ж іноді його використовують роками. Застосовується також зовнішня терапія пом’якшувально – зволожуючої дії .
Якщо ми маємо у пацієнта процес, котрий не уразив суглоби і нігтеві пластинки – додаємо фототерапію. Це сучасний та ефективний метод лікування, котрий включений у всі європейські рекомендації. За своєю дією - це вузькосмугове випромінення 311 гм. Фототерапія достатньо ефективний метод та доступний за вартістю. Зауважу: при застосуванні фототерапії важливе не тільки обладнання, але і знання лікаря – дерматолога, його вміння підібрати і корегувати дозу опромінення.
Тому запрошуємо до нас на прийом усіх, хто цього потребує. Запевнюю: у нас ви отримаєте всебічну та висококваліфіковану допомогу.
Lytvynenko Clinic існує вже кілька років і за цей час ми отримали гарну репутацію від наших пацієнтів. Отож, дбайте про себе та будьте здорові!
Офіційний сайт клініки: https://lc-derma.com.ua/
Конакти: вулиця Миколи Дмітрієва, 6 Д , 4 поверх
Телефон: +38(0532)67-01-01
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Спецтема
Останні новини
10:45
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
live comments feed...