• Головна
  • День пам’яті та примирення: 8 травня у всьому світі вшановують пам’ять полеглих у Другій світовій війні
09:00, 8 травня
Надійне джерело

День пам’яті та примирення: 8 травня у всьому світі вшановують пам’ять полеглих у Другій світовій війні

День пам’яті та примирення: 8 травня у всьому світі вшановують пам’ять полеглих у Другій світовій війні

В Україні відзначають День пам'яті і примирення в річницю капітуляції нацистської Німеччини - 8 травня.

У світі День пам'яті був проголошений резолюцією Генеральною Асамблеєю ООН ще 22 листопада 2004 року, приуроченою до 60-ї річниці закінчення Другої світової війни.

В Україні це свято встановлено Указом президента України Петра Порошенка від 24 березня 2015 року, а також Законом України «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років», який набрав чинності 21 травня 2015 року.

У цей день прийнято згадувати людей, що віддали своє життя під час Другої світової війни, яка тривала з 1 вересня 1939 року до 2 вересня 1945 року. Третій Рейх окупував Польську Республіку, а 17 вересня до цих дій долучився Радянський Союз. Друга світова війна значно вплинула на долю людства. В ній брала участь 61 країна, а воєнні дії відбувалися на території 40 держав. Загальне число загиблих під час Другої світової складає близько 65-70 млн осіб.

У Другій світовій війні загинув майже кожен другий українець. 2,5 млн людей вивезли на примусові роботи до Німеччини. Війна зруйнувала більшість великих та малих міст України. Без даху над головою залишилося близько 10 млн осіб. Україна постраждала більше, ніж будь-яка інша країна Європи.

Символом відзначення Дня пам’яті та примирення і Дня Перемоги став червоний мак.

Мак є міжнародним символом пам’яті жертв військових та цивільних збройних конфліктів, починаючи з 1914 року. Ідея використовувати червоний мак, як символ пам’яті, з’явилася під впливом вірша військового лікаря й поета, учасника Першої світової війни Джона Мак-Крея "У полях Фландрії". Зображення уособлює квітку маку та кривавий слід від кулі.

День пам’яті та примирення: 8 травня у всьому світі вшановують пам’ять полеглих у Другій світовій війні, фото-1

Як відзначають День пам’яті у інших країна світу?

У Великобританії досить помпезно святкували 60-ю і 65-ю річниці Перемоги у 2005 та 2010 роках, але взагалі торжества 8 травня проходять щороку.

Для Франції, яка була окупована, 8 травня - свято неоднозначне, однак і тут його відзначають з великим розмахом.

У Чехії 8 травня - державне свято, День визволення. Тут організовують урочисті збори, виставки старої військової техніки та ігрові реконструкції деяких битв, а також покладають квіти до могил загиблих.

8 травня святкується і в Німеччині - як "День звільнення від націонал-соціалізму і закінчення Другої світової війни в Європі". Але досить скромно, без будь-якої помпезності, що природно.

Голова Полтавської обласної державної адміністрації Олег Синєгубов звернувся до полтавок і полтавців на своїй сторінці у Фейсбук:

"Дорогі ветерани Другої світової війни! Шановні полтавці! У ці дні з особливою гостротою постають спогади про подвиг мільйонів наших співвітчизників, які ціною власного життя, проявляючи героїзм, сміливість та відвагу, врятували світ від нацистського поневолення.

Низький уклін та сердечна вдячність ветеранам, які пройшли через жахливі бої та кровопролиття, самовіддано працювали у тилу та у складні повоєнні роки, які через лихоліття війни пронесли любов до Вітчизни й бажання бачити її заможною та квітучою.

Вічна пам'ять полеглим у бою! Бажаю шановним ветеранам, працівникам тилу, дітям війни, усім полтавцям здоров’я, миру, добра та благополуччя! Нехай пам'ять про День Перемоги буде міцним підґрунтям важливих починань і звершень ради миру в Україні та її розвитку!" - пише очільник області.

Читайте також: Які заходи заплановано у Полтаві до Дня пам’яті і примирення?

#дати #історія #свято #друга світова війна #ветерани #жертви #пам'ять

Коментарі

Оголошення
live comments feed...