17:00, 30 квітня 2021 р.
Надійне джерело
Чи варто Полтаві вчитися у Черкас: як виглядає прирічковий парк у наших сусідів
Цього тижня громадський діяч Юрій Бойко та членкині громадської організації «Горизонти країни» Альона Харченко та Валентина Мартинюк побували у місті Черкаси. Приїхали не просто так, а щоб подивитися, як у місті опікуються парками: як утримують, з яких джерел фінансують і, головне, як розвивають. Це питання є важливим для Полтави і у контексті оновлення та розвитку парку "Перемога" і також майбутнього Прирічкового парку, який полтавська громада, безумовно, хотіла б бачити чистим, охайним, зручним, комфортним та обладнаним необхідною інфраструктурою.
Чому для поїздки обрали саме Черкаси? Її ініціатори пояснюють – хоча б тому, що наші міста мають практично однакову кількість населення, а бюджет Полтави навіть дещо більший, ніж у сусідів.
Давайте подивимось.
Чисельність населення
Полтава – близько 280 тисяч жителів
Черкаси – близько 270 тисяч жителів
Міський бюджет на 2021 рік
Полтава – 3,4 мільярда
Черкаси – 2,8 мільярда
Натомість, Полтаві часто ставлять у приклад Харків із населенням у понад 1,4 мільйона та бюджетом у 15,6 мільярдів або Дніпро із населенням близько 1 мільйона та бюджетом у 14,3 мільярди. Як бачимо, порівняння із Черкасами більш виправдане, тому що ми перебуваємо у, так би мовити, одній «ваговій категорії».
Та повернімося до Черкас. У місті делегація із Полтави відвідала «Дирекцію парків». Це комунальне підприємство опікується 36-ма парками Черкас загальною площею 210 гектарів. Подивитися на усі парки можна на сайті дирекції.
Зустрічали полтавців перший директор парку, нинішній депутат Черкаської обласної ради Олександр Радуцький та діючий керівник «Дирекції парків» Андрій Куча.
Впродовж тригодинної екскурсії черкасці показали гостям комунальні парки та пляжі. Черкаси, як і Полтава, мають свій найбільший і найпопулярніший парк. У нас це – парк Перемоги, у них – парк «Сосновий бір». Цей парк має більш ніж п’ятдесятирічну історію, проте за останні роки у ньому зробили багато нового. Тут з’явився каскад озер, підвісний міст, оглядовий майданчик.
«Сосновий бір» спускається до річки Дніпро та переходить у Долину Троянд. Це – улюблене місце відпочинку черкасців у теплу пору року. Тут проводять пікніки, влаштовують танцювальні конкурси та просто слухають музику.
На березі Дніпра у Черкасах, на відміну від Полтави, є набережна. І поруч із нею розташовані спортивні майданчики для фітнесу, ринги для боксу, треки для картингу. До речі, якщо подивитися на фото, то від набережної до найближчої «висотки» - зовсім близько.
Керівник «Дирекції парків» Андрій Куча розповів, що у 2020-му році на утримання парків Черкас витратили 25 мільйонів гривень. Більшу частину цієї суми склали кошти, які виділили із міського бюджету. Втім, заробляє комунальне підприємство і самостійно. Минулого року «Дирекція парків» заробила близько 5 мільйонів гривень. Частину цієї суми – близько 1 мільйону 200 тисяч склали виплати від підприємців, які працюють на території парків. Решту – близько 3 мільйонів 800 тисяч – заробили на атракціонах. У 2019-му році «Дирекція парків» придбала у Вінниці і встановила у парку «Сосновий бір» колесо огляду. На нього разом із установкою витратили близько 10 мільйонів гривень.
Втім, воно за два роки майже себе окупило, адже 70 відсотків зароблених парком коштів – це квитки на колесо огляду. Вартість одного квитка для дорослого – 50 гривень. А є ще дитячі та дорослі каруселі та інші атракціони, вартість квитка на них складає в середньому 30 гривень.
Левова частина фінансування йде на виплату заробітних плат. У «Дирекції парків» в сезон працюють понад 200 людей (взимку ця цифра скорочується до 170).
В усіх парках, які мають інфраструктуру – лавочки, освітлення тощо – працюють сторожі, які постійно обходять територію. Крім цього, у парку «Сосновий бір» за 1 мільйон 300 тисяч гривень минулого року встановили 40 камер відеоспостереження.
Частина із них – роботизовано та мають здатність навіть на значній відстані розпізнавати обличчя та номерні знаки автомобілів. У дирекції говорять, що після встановлення камер містяни почали менше пити, смітити та руйнувати інфраструктуру.
Для оформлення парків у Черкасах використовують місцевих майстрів, скульпторів, архітекторів. Так, у місті провели конкурс, під час якого запропонували місцевим скульпторам вирізьбити фігури із дубових колод. Після цього у парку з’явилися різні казкові персонажі та численні втілення Тараса Шевченка.
Альтанку із дерев’яних брусів зробили за кошти спонсорів, яких потім згадали на спеціальних табличках. Як, власне, і прізвища скульпторів.
Скільки коштує облаштування парку «з нуля» керівник дирекції точно не може. Говорить, що у інфраструктуру існуючих парків щороку вкладають певну суму – 100-200 тисяч гривень.
-Кожен парк починаємо із елементарного – доріжки, освітлення, потім встановлюємо лавочки, потім – якісь об’єкти художнього оформлення, - пояснює Андрій Куча.
Натомість, у дирекції точно знають – скільки коштує облаштування з нуля комунального пляжу. Таких пляжів – чотири. Облаштування одного – площею близько гектару – із благоустроєм території, лежаками, туалетами, доріжками, освітленням, душем обійшлося у 1,5 мільйони гривень. На одному із пляжів обладнаний пандус для людей на візках. Також на кожному пляжі встановлені будиночки для рятувальників.
Для порівняння, у Полтаві усіма парками міста (окрім парку «Перемога») опікується комунальне підприємство «Декоративні культури». Його керівник Сергій Силаєв розповів нам, що зараз на підприємстві працюють 52 людини, які обслуговують 78 об’єктів зеленого господарства. А саме – 10 зелених зон, 13 бульварів, 14 парків та 41 сквер. Загальна площа полтавських парків складає 201 гектар.
За Програмою реконструкції, благоустрою та впорядкування парків, скверів, бульварів та інших зелених зон та зелених насаджень Полтавської міської територіальної громади на 2021-2025 роки на 2021 рік заплановано фінансування у 34 мільйони 170 тисяч гривень.
Після поїздки до Черкас представники ініціативної групи провели зустріч у «Інституті розвитку міста» Полтава. У комунальному підприємстві інформацією зацікавилися.
-Досвід Черкас у вирішенні дискусійного питання облаштування зеленої зони поруч з водоймою вражає. Тому домовилися про те, що після оновлення складу робочої групи щодо розробки плану дій і підготовки технічного завдання на проведення конкурсу з розвитку території Прирічкового парку у м. Полтава її члени обов’язково з ним познайомляться та зможуть застосувати ці знання нашому місті, - написали у пресрелізі Інституту після зустрічі.
Нагадаємо, у Полтаві жителі громади кілька разів виходили на акції протесту проти забудови Прирічкового парку міста.
Пізніше частина активістів виступили за діалог із міською владою та забудовниками для збереження Прирічкового парку. Також вони вкотре нагадали, що громада хоче бачити набережну на березі Ворскли.
Нещодавно про ідею облаштування набережної у Прирічковому парку почали говорити керівники Терешківської громади.
Стежте за найважливішими новинами Полтави у нашому Telegram
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
16:11, 16 жовтня
15:40, 3 листопада
34
11:16, 4 листопада
15:40, 3 листопада
14
12:01, 8 листопада
15
live comments feed...