• Головна
 • «Щорічно на Полтавщині виявляють до п’яти тисяч випадків раку» - головний лікар Полтавського онкодиспансеру Орест Вовк
09:30, 4 лютого 2021 р.
Надійне джерело

«Щорічно на Полтавщині виявляють до п’яти тисяч випадків раку» - головний лікар Полтавського онкодиспансеру Орест Вовк

«Щорічно на Полтавщині виявляють до п’яти тисяч випадків раку» - головний лікар Полтавського онкодиспансеру Орест Вовк

Злоякісні новоутворення залишаються актуальною проблемою для  людства.  На сьогодні вони за показниками захворюваності і смертності поступаються тільки захворюванням серцево-судинної системи.За даними ВООЗ, щороку понад 8 мільйонів людей у  світі помирають. Ризик захворіти на рак в Україні має кожен третій чоловік та кожна п’ята жінка.Україна посідає 2-ге місце в Європі за темпами поширення раку, щорічно у нас реєструється 160 тис. нових випадків онкологічної патології, до 90 тис. пацієнтів помирають.

Про ситуацію на Полтавщині – у розмові  з головним лікарем Полтавського онкологічного диспансеру Орестом Вовком.

- Оресте Ярославовичу, відверто кажучи, статистика щодо захворюваності на рак є  страхітливою. Що маємо у нашій області і якою є динаміка у порівнянні з різними роками?

- Щорічно серед населення Полтавської області виявляється до 5 тисяч первинних онкохворих. Протягом минулого року на облік взято 3945 хворих з вперше в житті встановленим діагнозом злоякісне новоутворення. ( Для порівняння у  2019р. їх було 4928; у 2018р.-4927). Захворюваність на злоякісні новоутворення серед усього населення Полтавської області за 2020р. становить 308,9 осіб на 100 тисяч населення ( 382,4 - 2019р., 375,8-2018р.). Тобто, динаміка є різною.

- Які види онкологічних патологій характерні для чоловіків та для жінок?

- На Полтавщині за нашими останніми даними, серед чоловіків у лідирують новоутворення трахеї, бронхів та легенів, передміхурової залози, прямої кишки, ободової кишки, шлунку, шкіри.

Серед жінок перші місця посідає рак молочної залози,тіла матки, шкіри, ободової кишки, шийки матки.

Зауважу, що кількість новоутворень збільшується з віком -  починаючи з 50-54 років. Найбільш високі показники відмічаються у віці 65-69 років.

У 2020 році на диспансерному обліку перебувало 42780 хворих зі злоякісними новоутвореннями або на 100 тисяч населення 3101,9 (загалом по Україні 2019р.-2586,6).

Особливо тривожною є інформація щодо виявлення занедбаних випадків, це вже коли 3 – 4 стадія.

Особливо багато занедбаних різновидів раку в таких локалізаціях, як ротова порожнина, пряма кишка, ректосигмоїдне з’єднання, молочні залози. Щороку через рак передчасно йде із життя близько 3 тис. осіб, за 2020р. померло 2557 хворих.

- Минулий рік пройшов у нас в умовах пандемії. Як працював онкодиспансер? Чи надавали ви допомогу в повному обсязі?

- Так, коронавірус вніс свої корективи, але всю необхідну і невідкладну допомогу ми надавали нашим пацієнтам. А окрім того  продовжували ремонт диспансеру. 

За 2020р. стаціонарне лікування в онкологічних закладах для дорослих в області пройшло 15 тисяч 770 хворих, проведено 4806 оперативних втручань, прооперовано 3689 хворих. Відмічається тенденція до зниження показника дорічної летальності. Це є інтегральний показник, що дозволяє комплексно оцінити стан онкологічної допомоги, у тому числі діяльність діагностичної та лікувальної роботи. У 2020 році в Полтавській області цей показник становив - 28,9%), 2019р. -28,9%, 2018р.-З0,4% (Україна 2019р. -24,9%).Найбільш поширеним показником оцінки ефективності медичної допомоги онкологічним хворим у розвинутих країнах вважається показник 5 - річного виживання. В Полтавській області цей показник у 2020 р. становить 66,0%, 2019 році 64,6%, тобто більше половини контингенту онкологічних хворих (усі локалізації) перебували на обліку на кінець року 5 років і більше з моменту встановлення діагнозу.

- Питання від наших читачів: чи є якісь зрушення в плані лікування раку?

- Дійсно, наука не стоїть на місці, вчені постійно працюють над вдосконаленням препаратів, оперативних втручань, діагностики тощо. Але на сьогодні головні засоби лікування – оперативне втручання, хіміотерапія, опромінення.

- Нещодавно у ЗМІ поширювали інформацію щодо винайдення щеплення, яке нібито може убезпечити від виникнення раку. Мовляв, достатньо зробити спеціальний аналіз крові. Наші читачі запитують - чи правдива ця інформація?

- Це не є правдива інформація. Хоча у інституті Кавецького колись велися певні подібні дослідження, вони навіть приїздили до нас у Полтаву їх презентувати. Інститут цей експерементальний, але навіть презентуючи якісь свої доробки, вони наголошували – що їхні препарати не можуть бути заміною спеціалізованого лікування. Зауважу також – на даний момент офіційної, ліцензованої, затвердженої вакцини у них так і немає.

Однак, не треба забувати про дійсно дієву існуючу вакцину від папілома вірусу. ЇЇ застосовують до початку статевого життя. І це неоднорічно доведена, вона добре себе зарекомендувала. Ну, і пам'ятайте  про профілактику - щорічні обстеження у сімейного лікаря є обов'язковими.

Вам необхідно терміново йти на осбтеження якщо у вас є наступні симптоми:

 • Втрата ваги (без спеціальних заходів для схуднення) більше 5 кг за відносно короткий проміжок часу.
 • Хрипота і кашель. Характерні для цього кашлю риси – тривалість і інтенсивність, а також те, що кашель проявляється в усі пори року.
 • Подовгу не зникають гематоми (більше 3-х тижнів).
 • міни в травленні (безпричинні зміни роботи кишківника; зміна смаків в їжі).
 • Зміни кількості та якості сечовипускання (присутність крові в сечі, поява частого сечовипускання, біль і різі при сечовипусканні, утруднене сечовипускання). Проблема з ковтанням навіть слини, відчуття «грудки в горлі».
 • Кров, яку людина раптово виявляє в сечі, в калі, блювотних масах, в слизу, яку людина викашлює – це серйозні симптоми.
 • Шкіра. Якщо родимка або родима пляма стали набагато яскравішими, почали збільшуватися в розмірі, тверднуть, на шкірі з’явилися нарости, плями.
 • Виразка в порожнині рота, що не загоюється протягом 3-х тижнів.
 • іль, що не проходить в незалежності від її локалізації.
 • Підвищена температура тіла 37-37,2 ° С тривалий час.
«Щорічно на Полтавщині виявляють до п’яти тисяч випадків раку» - головний лікар Полтавського онкодиспансеру Орест Вовк, фото-1

Читайте також: якщо хвороба не проходить за три тижні - треба подумати про рак

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Орест Вовк #онкологічний диспансер #медицина
Оголошення
live comments feed...