18:30, 1 лютого 2020 р.
Надійне джерело
У Полтаві презентували виставку «Українське військо 1917-21»
У Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського презентували виставку Українського інституту національної пам’яті «Українське військо: 1917–1921».Організатори ( а це - Департамент культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації , Полтавська обласна рада, Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського та Північно-східний міжрегіональний відділ Українського інституту національної пам’яті ) свій захід присвятили 100-річчю Першого Зимового походу армії УНР.
«У грудні виповнилося сто років від початку Першого зимового походу УНР, бойового рейду тилами денікінців та більшовиків, і сто років від початку військового спротиву більшовицькій агресії проти Української Народної Республіки. Упродовж століття гібридна війна Росії з Україною не припинялася. Анексія Криму та окупація частини Донбасу ще раз засвідчили: російсько-українське протистояння має глибоке історичне і ментальне коріння і перемогти у ньому можна, лише гуртуючи навколо національної ідеї суспільство та зміцнюючи власну армію», - наголошувалося на презентації.
Як розповів регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області Олег Пустовгар, на стендах представлено увесь контекст формування українського війська, яке неможливо уявити без уродженців Полтавщини: «1917 рік позначений величезним сплеском, українським підйомом коли навесні на перший український військовий з’їзд у Києві з’їхалися делегати, які представляли понад мільйон українських солдат. Після з’являються добровольчі формування. Одне із перших військових добровольчих формувань, Гайдамацький кіш Слобідської України створював і очолював полтавець Симон Петлюра. Перший український військовий секретаріат після з’їзду у 1917 він теж очолював. Ми також пишаємося уродженцем Хоролу Василем Тютюнником, який у 1919 році командував дієвою Армією УНР».
Виставка розповідає як виникла армія УНР і формувалася у вирі щоденної боротьби молодої держави за своє існування, про її легендарних командирів, найважливіші військові формації і бойові операції 1917—1921 років, роди військ, однострої і відзнаки.
У експозиції 20 документальних інформаційних постерів, які розповідають про те, як у 1917-му українізація охопила практично всі фронти й округи Росії. До кінця року повністю або частково українізувалися 23 піші, одна кінна дивізії й десятки інших частин. Загальне керівництво над українізацією армії здійснював Український генеральний військовий комітет на чолі з полтавцем Симоном Петлюрою. У травні 1917-го в Києві відбувся І Всеукраїнський військовий з’їзд, делегати якого представляли майже мільйон українців у російській армії та на флоті. Цей та наступні військові з’їзди задекларували підтримку Центральної Ради, а також спонукали її лідерів до рішучих кроків. Утім, ті українські політики, які захопилися ідеями соціалізму не змогли опанувати енергію солдатських мас. Мріючи про мир і соціалізм, вони нехтували військовим будівництвом. За активної більшовицької агітації багато українських частин розкладалося і не стало на захист України в січні-лютому 1918 року. Розвал регулярних частин змусив небайдужих українців створювати для захисту держави добровольчі формування. Найвідоміші з яких — Гайдамацький кіш Слобідської України (командир — уродженець Полтави Симон Петлюра), курінь Січових стрільців (Євген Коновалець), а також загони Вільного козацтва, що формувались в Україні та на Кубані. Після укладення миру з Німеччиною і Австро-Угорщиною в лютому 1918-го з вояків-українців, які потрапили в німецький полон, було сформовано дві дивізії «синьожупанників» (названі за кольором одностроїв). А вже влітку 1918-го з полонених українців австрійці сформували «сірожупанну» дивізію. Зрештою, українській владі стала зрозуміла потреба в боєздатній регулярній армії, яка почала створюватися з весни 1918 року.
Ця виставка є даниною пам’яті українським героям, які боролися за незалежність України в 1917—1921 роках, а також спрямована на вшанування сучасних захисників, які сьогодні відстоюють незалежність і територіальну цілісність України.
Учасники презентації також переглянули й відеолекцію з військової історії України «Структура і формації армії УНР», що виготовлена УІНП спільно з освітньою платформою «Експертний корпус» .
Виставка «Українське військо: 1917—1921» експонуватиметься у краєзнавчому музеї до 22 лютого.
За матеріалами Північно-східного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті
Світлини : Олександр Розум
Читайте також: У Полтаві відкрилася виставка "Сакральні речі релігійних конфесій Полтавщини"
У Полтаві презентували календар , присвячений жінкам 20 століття
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
17:00
Вчора
16:13
Вчора
15:12
Вчора
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
live comments feed...