Життєва доля Героя

Вранці 6 вересня 1943 року з маріупольського вокзалу йшов останній поїзд. Довгий состав лише завернув у бік заводу «Азовсталь», як його атакував червонозоряний винищувач «Аерокобра».

Черга з кулеметів пробила котел паровозу, потяг зупинився. З майданчиків вагонів зістрибнули німці і пустилися навтіки. Винищувач вже заходив на другий захід для атаки, як раптом з вагонів висипалися ... дівчата. Розмахуючи хустками, вони кричали:

- Наш! Наш!

Літак похитав крилами, а дівчата рвонули хто куди. Цей поїзд відвозив у німецький тил захоплених маріупольчанок. Само собою, потяг далі не пішов, сотні маріупольських жінок були врятовані. Тільки через 30 років стало відомо, що врятував маріупольчанок відомий радянський ас, Герой Радянського Союзу капітан Іван Бабак, в долі якого переплелося і героїчне і трагічне. Це керована ним «Аерокобра» розстріляла німецький паровоз.

Народився Ваня Бабак в самому серці козацького Запоріжжя в селі Олексіївка в декількох верстах від Капулівки, де навічно спочив легендарний кошовий Іван Сірко, у важкому 1919 році. До війни встиг закінчити Запорізький педінститут і навіть попрацювати вчителем математики. На жаль, про видатного випускника студенти інституту, який став національним університетом, майже нічого не знають (це я знаю не з чуток, маючи диплом цього виша).

Розпочалася війна. Владі вистачило розуму не кидати прямо в м'ясорубку війни фахівця з вищою освітою, відправивши його в льотне училище. Так вийшло, що Бабак закінчив після виша середнє льотне училище. Випустили його з училища сержантом. Так намагалися скоротити витрати на війну. Сержанти отримували меншу, ніж офіцери, платню, носили солдатську форму, і після загибелі сім'ї платили меншу допомогу. Не буду приховувати - більшість новоспечених льотчиків-сержантів не доживало до командирських «кубарєй» на петлицях. Сержантів не шкода. Та й офіцерів не дуже-то жаліли. У цьому Бабак переконається неодноразово.

Його кинули в вогненний вихор над Кавказом. Це після війни стане відомо, що 9-а винищувальна авіадивізія, куди потрапив молодий льотчик, була одним з кращих з'єднань радянських ВПС. Саме вона вперше в РСЧА отримала американські винищувачі «Аерокобра», на яких льотчики будуть літати аж до перемоги.

Івану Бабаку пощастило. Він не загинув в перші свої бойові вильоти, скоро на погонах у нього з'явилися офіцерські зірки. Літав Іван в ланці ще однієї легенди радянської авіації, свого друга Геннадія Речкалова - майбутнього двічі Героя Радянського Союзу. До боїв під Маріуполем командир ланки молодший лейтенант Бабак самостійно збив 18 ворожих літаків плюс 4 в групі. Нагадаю, що воювати йому довелося з льотчиками одного з найуспішніших з'єднань люфтваффе 87-й авіагрупи, штаб якої в один час розташовувався в Маріуполі. Так що 22 збитих «німця» були варті багато чого. 24-річний льотчик вже входив в число радянських асів, які тоді традиційно називалися «сталінськими соколами» на відміну від «стерв'ятників Герінга» (командувача люфтваффе).

1 листопада 1943 за сумарний рахунок і за мужність, проявлену в боях над Таганрогом, Міус-фронтом і Маріуполем, Іван Бабак отримав звання Героя Радянського Союзу. Літав тоді Іван в складі 16-го винищувального авіаполку, яким командував Олександр Покришкін. Потім Покришкін пішов на підвищення, очоливши дивізію, 16-м авіаполком став командувати Речкалов.

Коли повітряні бої закрутилися над Пруссією - безпосередньо над Німеччиною, капітану Бабаку довірили командувати 16-м полком. Як він згадував потім, командиром був малодосвідченим. Його попередник Речкалов полком займався мало, більше нишпорив на штабній машині по кинутим бюргерським маєткам і хапав усе, що під руку потрапить. Щоправда, у своїх мемуарах Речкалов про це "забув".

В початку березня 1945 року розвідці 1-го Білоруського фронту стало відомо, що рейхсміністр пропаганди Геббельс знімає з кіношниками пропагандистський фільм на кордоні Польщі та Німеччини. Стало відомо і точне місцеперебування міністра. Москва наказала знищити Геббельса - це матиме хороший пропагандистський ефект.

16 березня комполка Бабака викликав комдив полковник Покришкін.

- Ось тут знаходиться Геббельс, - сказав тричі Герой, вказуючи на карту. - Отримано наказ знищити гада. Це я доручаю тобі, Ваня. Та не думай літати сам, пішли когось із комесків (командирів ескадрильї - прим. авт.). А то я тебе знаю. Ну, удачі! - Покришкін потис Іванові руку.

У полку, всупереч очікуванням комполка, наказ Москви радості не викликав, не дивлячись на те, що успішне виконання наказу автоматично означало геройську зірку. Однак війна закінчується, жити хочеться як ніколи, а тут може бути всяке. Те, що Геббельса посилено охороняють, знали всі. Ризикувати навіть заради геройського звання, нікому не хотілося.

Звичайно, наказ є наказ, тим більше на війні. Хочеш не хочеш, виконувати треба. Комполку міг би просто вивести будь-якого досвідченого льотчика зі строю і сказати: «Вперед, батьківщина наказала!». Але Бабак вирішив все-таки летіти на штурмовку сам, взявши з собою ведомим молодого льотчика лейтенанта Козлова.

Лишається тільки гадати, чому штурмовку колони Геббельса довірили винищувачам, хоча могли, знаючи маршрут пересування Геббельса, підняти в повітря цілий полк бомбардувальників або штурмовиків, надійно прикривши їх винищувачами і зтерти Геббельса разом з почтом у пил. Мета виправдовувала засоби. Однак проти численної колони полетіли лише два винищувачі.

Бабак з Козловим таки долетіли до мети. Само собою, потрапили під вогонь зеніток, які охороняли колону. «Аерокобра» Бабака загорілася. Передавши Козлову наказ летіти за лінію фронту, комполка вистрибнув з палаючого винищувача з парашутом. До речі, у Івана це був перший випадок, коли збили його. Перший за три роки боїв. За плечима у нього було 37 повітряних перемог.

Далі полон. Лейтенант Козлов долетів до аеродрому і повідомив про загибель Бабака. Льотчики полку писали на своїх літаках: «За Ваню Бабака!». Комполку продовжував громити ворога чужими руками ...

А в цей час він був у полоні. Три рази німці збиралися його розстріляти, проте доля як би зберігала його для майбутніх випробувань. Уже через півтора місяця в табір військовополонених увірвалися радянські танки. Думаєте, Бабак, надівши погони і начепивши на груди геройську зірку, встав до строю добивати фашистів? Нічого подібного. Військовополонений Бабак потрапив під наказ товариша Сталіна - фільтрувати військовополонених, щоб серед них не затесалися ті, хто здався самостійно, замість того, щоб товариша Сталіна захищати до останньої краплі крові. Герой Радянського Союзу, один з провідних радянських асів потрапив у табір для військовополонених, тепер уже радянський. Разом з полоненими німцями і власівцями. Отаке спасибі від товариша Сталіна.

Бабака судив військовий трибунал. Часу у юристів розбиратися не було - війна йде! Колишнього капітана, не раз битого мордоворотами «Смерш», за 15 хвилин розгляду персональної справи ... засуджують до розстрілу ...

Останні дні життя Герой (звання-то його не позбавили!) сидів у таборі в теплій компанії з гітлерівськими і власовськими офіцерами. Власовці потішалися над Бабаком: «Гей, соколе ти сталінський, готовий до смерті? Помирати разом будемо! », А конвоїри щоразу намагалися вдарити його прикладом або ногою. Так Бабак зустрів кінець війни.

Раз біля табору проїжджав «віліс» з льотчиками. Хтось із в'язнів крикнув їм, що тут знаходиться Герой Радянського Союзу Бабак. Льотчики почули, розвернулися, і під'їхали до воріт табору. За допомогою пістолетів охороні зрозуміло пояснили, щоб їх пустили до Бабака (серед них був знайомий Івана). Упевнившись у страшній правді, льотчики пригрозили конвоїрам:

- Якщо хоч волосся з голови Бабака впаде, рознесемо табір до такої-то матері! - І поїхали.

Незабаром до начальства табору завітав сам Покришкін. Спрацювало почуття солідарності. Льотчики, які бачили Бабака, зв'язалися таки з Покришкіним. Побачивши свого «загиблого» комполка, Покришкін, витягши як аргумент пістолет, «попрохав» відпустити Бабака.

- Тебе тут били? - спитав командир (в ту пору єдиний в СРСР тричі Герой). Викликавши завзятого конвоїра,який більше всіх бив Героя, комдив поцікавився, воював чи той? Отримавши негативну відповідь, заїхав йому пістолетом в щелепу:

- Ти, ..., пороху не нюхав, а він - вказав Покришкін на Бабака, - 37 літаків збив!

Після чого посадив колишнього комполка в машину і повіз прямо до маршала Конєва - командувача 1-м Українським фронтом.

- Товаришу Маршал, я за Бабака особисто ручаюся! - Ці слова Покришкіна Іван запам'ятав на все життя. - Він не зрадник! Не відправляйте його до табору!

Конєв погодився. Колишній комполка, який пройшов через пекло табору і вже в думках попрощався з життям, потроху приходив до тями.

Але тут Покришкіна послали вчитися в академію ВПС. Він ще до Москви не доїхав, як за Бабаком прийшли пильні органи. Знову табір, на цей раз вже в СРСР, під Уфою. Поруч стояла ціла дивізія НКВС. Бабака не здорово ущемляли, платили навіть платню, навіть в Уфу міг виїжджати. Чекісти не боялися, що льотчик втече: куди бігти-то. Вся країна - величезний концтабір. Через півроку Івана відправили в управління кадрів ВПС, повернули всі ордени і відправили служити до Німеччини.

Однак через кілька років, в листопаді 1948 року, за Іваном знову прийшли. Як ви здогадалися - з органів. Знову табір, правда, ненадовго. У лютому 1949 року капітана Героя Радянського Союзу Бабака демобілізували, просто викинули з армії. Спасибі, що не посадили. Іван подався до Полтави, згадав про вчительський диплом і викладав математику в школі.

Після смерті Сталіна про Бабака згадали:

- Батьківщина вас пробачила. Можете далі служити в армії на колишній посаді (заступник командира полку до арешту в 1948 р. - прим. авт.).

Бойовий льотчик не раз дивився в очі смерті. Не злякався він і цього разу:

- А я батьківщину не пробачив! У чому я винен? У тому, що її захищав? У тому, що геройську зірку заробив? - Ці слова в Полтаві переказували ще сорок років тому. Від полтавських журналістів мій батько почув (у різних варіантах) цю жахливу історію про бойового льотчика ще в 60-і роки і часто мені її розповідав, навіть тоді, коли про це говорити було не прийнято.

Вгамувати нахабу, який замахнувся на святі скрижалі, вирішили економічним шляхом. Все одно таборами нічого не доб'єшся. Про нього майже не згадували, пенсію платили мінімальну. І це Герою Радянського Союзу! Бабак, щоправда, в груди себе не бив, орденською книжкою не розмахував. Але таке ставлення його «дістало». Шкільний учитель, один з результативних льотчиків війни, вимагав від бюрократів заслужену пенсію. В один прекрасний день по Полтаві пішли гуляти неймовірні чутки - Бабак написав Брежнєву і вимагав ... позбавити себе звання Героя! Це тоді, коли бровастий генсек КПРС чіпляв собі до ювілею чергову геройську зірку.

До Бабака прийшли знову, як ви здогадалися, органи.

- Ти, Герой сраний, до тюрми знову захотів?

За Бабака знову заступився бойовий командир, на той час вже генерал-полковник Покришкін. Він майже щорічно збирав ветеранів 9-й авіадивізії і дізнався про долю Бабака. До речі, на одній з цих зустрічей в Жданові (так до 1989 року називався Маріуполь) до Бабака підійшли врятовані ним у вересні 1943 року жінки. Ця історія облетіла всю Україну. Після втручання Покришкіна Бабака КДБ вже не чіпав.

Жив Герой в тихій і красивій Полтаві скромно. Викладав математику, був завзятим шахістом. Мені розповідали, що вчителі, які працювали з Іваном Іллічем в одній школі, навіть не здогадувалися, що перед ними Герой Радянського Союзу. Поки з друку не вийшла книга Покришкіна «Небо війни», серед героїв якої був Іван Бабак.

З Бабаком зустрівся новий перший секретар Полтавського обкому КПУ Федір Моргун. Він умовив Героя якщо не забути, то хоча б не звертати увагу на знущання чиновників і пообіцяв підтримку. Тодішній керівник Полтавщини на відміну від теперешніх слово тримав. Бабак за допомогою Моргуна організував в Полтаві щорічні шкільні турніри з шахів. І писав спогади про війну. Тільки про те, що з ним було в другій половині 40-х, зрозуміло, не згадував до 1988 року. У письмовій формі, бо в усній про долю Бабака у 80-і знала не тільки Полтава.

У червні 2001 року смерть привела у виконання вирок, винесений сталінським кривосуддям 1945 року. Але від цього, на жаль, жоден командир його врятувати вже не міг.

Копія літака Р-39 "Аерокобра", на якому літав І.Бабак. Літак був куплений на кошти маріупольських школярів

Іван Бабак у кабині цього літака. 1994

Могила Героя на центральному кладовищі у Розсошенцях

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
138 переглядів в лютому
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Екологія
Столичний синоптик Наталка Діденко прогнозує зміну погоди , зумовлену холодним атмосферним фронтом, що йде до нас з Польщі: « - 21 лютого фронт принесе  мокрий сніг на Схід та північний схід. Дощ перейде у мокрий сніг, бо очікується зниження температури повітря. На решті території завтра - без особливих опадів, хіба що на Заході покапає невеликий дощ. У четвер почнеться похолодання. Ще несміливе, вдень передбачається близько 0-3 градусів морозу, це - перев...
Суспільство
14 березня відбудуться громадські слухання щодо проекту виконкому Полтавської міської ради про корегування тарифів на ритуальні послуги, які надає  ритуальна  служба  Полтави – КП «Спецкомбінат похоронно-ритуального обслуговування». У проекті рішення сказано, що діючі тарифи на ритуальні послуги, які були затверджені на виконкомі 8 серпня 2018 року наразі є збитковими і не покривають фактичних витрат підприємства на їх надання. “За період дії тарифів відбу...
Суспільство
20-го лютого у Полтавському апеляційному суді розглядають справу щодо арешту майна Наталії Саєнко. Нагадаємо, власниця кількох полтавських закладів ресторанного типу перебуває під домашнім арештом. 6-го листопада минулого року на своєму автомобілі «Мерседес» Саєнко збила 14-річного Артема Левченка. Юнак два місяці перебував у комі і помер на початку січня цього року. 9-го січня Октябрський районний суд Полтави відправив Саєнко під домашній арешт. А 8-го лю...
Суспільство
Перший рейс з Міжнародного аеропорту «Аеропорт-Полтава» до єгипетського міста Шарм-ель-шейх запланований на 26 березня 2019 року. Туроператори вже почали продаж квитків. Рейси до Шарм-ель-Шейха будуть регулярними. Літаки відправлятимуться щовівторка о 16.00 год. з Полтави. З червня вильоти будуть здійснюватися в четвер та неділю. Про це повідомив генеральний директор компанії Join Up Дмитро Сєроухов. «Ми оцінили можливості ринку. Потрібно впроваджувати вил...
Суспільство
Працівники «Полтававодоканалу» оперативно ліквідували аварію на водопровідній трубі на Олександра Бідного, 2.  Незручностей із водопостачанням під час ремонтних робіт мешканці не відчули.  Аварія сталася на сталевій трубі, діаметром 200 мм. Глибина її залягання – близько 1.8 м. – До нашої аварійно-диспетчерської служби вночі надійшов виклик від мешканців, що тут стався витік води з-під землі. Зранку наша бригада оперативно приступила до роботи. Швидко знай...
Кримінал
За добу в Полтавській області до поліції надійшло 118 повідомлень про злочинні посягання. Зокрема, за вказаний період зареєстровано: -    57 крадіжок -    8 шахрайств -    8 наркозлочинів -    1 ДТП:5 осіб загинули, 1 особа травмована. За добу в області померли 35 осіб, 1 смогубство. Нагадуємо номери телефонів, за якими Ви маєте можливість повідомляти інформацію щодо місця перебування зниклих людей, а також - відомі Вам обставини вчинення злочинів та поруш...
Кримінал
Учора, 19-го лютого, прокуратура Полтавської області разом із податківцями провела обшуки на території Полтавської та Кіровоградської областей. Обшуки проводили у рамках кримінального провадження за фактом незаконного виготовлення лікеро-горілчаних виробів. Під час обшуку вилучили 9 тон конфіскату, а також наркотики, зброю та гроші у сумі понад півмільйона гривень. У прокуратурі області повідомили, що фальсифікат виробляли, змішуючи спирт, ароматизатори та...
Суспільство
Питання, винесені на порядок денний виконкому стосувалися , зокрема, встановлення тарифів на теплову енергію, організацію капітального ремонту 3 міської лікарні, тощо. Серед іншого, члени виконкому ухвалили рішення щодо виділення коштів за Програмою соціального забезпечення та соціального захисту населення м. Полтава «Турбота». Згідно з ним 3 мільйони 546 тисяч 900 гривень виплатять  соціально незахищеним категоріям населення. Начальник управління звернень...
Суспільство
19лютого 2019 року у сервісних центрах МВС стартував проект «Таємний клієнт».  Завдяки йому громадяни зможуть відкрито перевірити роботу державної структури та вплинути на хід розвитку реформи щодо покращення  сервісу.  « - Нам важливо отримати незаангажовані відгуки як спеціально підготовлених перевіряючих, так і пересічних громадян, чути думку громадян, адже хочемо будувати довіру між установою та суспільством» – зазначив начальник регіонального сервісно...