Волонтер проекту іGov у Полтаві Альона Гончаренко: «Ми не хочемо витрачати час, сидячи в чергах»

Чи можливе впровадження порталу державних онлайн-послуг іGov у Полтаві та області? Про це в ефірі програми «Місто. Ранок» розповіла волонтер ініціативної групи, яка працює в цьому напрямі, Альоною Гончаренко.

«Полтавщина — в числі трьох областей, які ще не підключені»

А.М.: Що таке проект іGov? Для чого він взагалі потрібен? Ну і хто є ініціатором цього на загальнодержавному рівні (тому що ми знаємо, що він вже вводиться в Україні) і у нас в Полтаві?

А.Г.: Проект іGov (https://igov.org.ua/) — це надання всіх державних послуг в електронному форматі. Що мається на увазі? Тобто ви можете подати будь-які документи майже в будь-який державний орган і отримаєте всі послуги, які захочете, онлайн. Тобто ви подаєте документи онлайн і так само отримуєте відповідь на свою пошту — вже готовий документ. Або, якщо немає можливості з деяких причин надати послугу в електронному вигляді, вас запросять для отримання цього документу, вже не чекаючи в чергах, а з вказівкою точної дати і години, коли вам потрібно прийти.

А.М.: Наприклад, коли я хочу зробити паспорт, таке елементарне?

А.Г.: Елементарне, але воно також вимагає дуже багато часу…

А.М.: Так, ті, хто робив, вони знають, що треба прийти, стати у чергу, потім дочекатися своєї черги, прийти у зазначений час…

А.Г.: Чергу на чергу…

А.М.: Мені дуже подобається, у нас є черга для черги. Отже, ця ініціатива була сформована в Україні і, як я розумію, вона вже деякий час розвивається і вже 20 областей підтримали її…

А.Г.: Вже двадцять одна: Сумська область наприкінці січня теж долучилася. Тому Полтавщина — в числі трьох областей, які ще не підключені. Але найближчим часом ми виправимо цю ситуацію.

На загальнодержавному рівні волонтерами ініціативи стали такі публічні люди як Дмитро Дубілет, Яніка Мерило. Перша послуга в Україні стартувала в червні 2015 року.

Масштаб цього проекту вражає, тому що за півроку в онлайн переведено 235 послуг. Ще 903 послуги знаходяться в розробці, а 43 незабаром стануть доступними онлайн.

А.М.: Я навіть не знала, що в нас є скільки послуг.

А.Г.: Як виявилося, є. Справа в тому, що це абсолютно всі органи: це і Державна міграційна служба, фіскальна служба і управління соцзахисту — тобто якщо треба оформити будь-яку допомогу…

А.М.: Ці самі субсидії — теж сюди?

А.Г.: Зараз субсидії підключені майже у всіх областях. Це те, що потрібно, це дуже швидко і це займає дуже багато часу, якщо проходити стандартним шляхом. Якщо ви працюєте за графіком з понеділка по п’ятницю, то у вас просто немає змоги, не беручи відгулу або не відпрошуючись постійно, оформити цю субсидію.

А.М.: Так, до речі, коли відпрошуєшся, то взагалі не знаєш і наскільки підеш: на годину, дві, три чи може цілий день там просидиш.

«Роботи дуже багато»

А.М.: У Полтаві ви безпосередньо підтримали цю ініціативу. Хто ще є у вашій команді?

А.Г.: Я зараз всіх, на жаль не зможу перелічити. В паспорті нашої команди прописано 10 чоловік. Це Юлія Городчаніна, це депутат Полтавської міськради Вадим Ямщиков, Сергій Пустовіт — всіх зараз не згадаю.

А.М.: З тих, кого я знаю серед названих вами — це молоді люди.

А.Г.: Серед нас є люди і старшого віку — це наші екс-посадовці, чиновники (екс-начальник управлінь соцзахисту), тобто люди, які варилися в цій каші і знають не тільки з боку мешканця і користувача послуг, але й як надавача. Тобто люди розуміють, що від цього перевагу отримують і ті, хто їх надає.

А.М.: Чи остаточно сформована ця проектна команда?

А.Г.: Ні, ми відкриті і чекаємо всіх бажаючих, кому цікавий цей проект, для того, щоб приєдналися до ініціативи. Роботи дуже багато.

А.М.: Це можуть бути волонтери, які розповсюджуватимуть інформацію, чи посадовці, які можуть допомогти порадою?

А.Г.: Посадовці можуть підтримувати наш проект, якщо вони захочуть підключити якусь послугу на порталі. До речі, термін підключення — 2-3 робочі дні, якщо послуга є на порталі в інших областях.

Наприклад, днями на апаратній нараді у міськраді піднімалося питання ProZorro та iGov, то представник освіти запропонував надавати ще одну нову послугу, якої зараз немає в Україні взагалі.

А.М.: А що це?

А.Г.: Це отримання довідки для внутрішніх переселенців. Діти, які приїхали з окупованих територій і в них неспівпадіння з документами про освіту…

А.М.: Тобто йому треба отримати довідку, що він навчається в школі?

А.Г.: Так. Всі довідки можна отримувати онлайн. Зараз нагальне питання — це те, що від нас затребували люди і ми зможемо зробити це в найближчий час.

«На рівні області ми отримали підтримку»

А.М.: Завжди цікавить питання: гарна ініціатива, ви взялися це робити, а ви самі отримуєте за це якісь гонорари чи все «на доброму слові», як у нас часто буває?

А.Г.: Багатьох цікавить: «Для чого ви це робите і хто вам за це платить?». Насправді, це волонтерська ініціатива, тобто коштів за це ніхто не отримує. Ми виділяємо свій вільний час і працюємо над цим. Для чого ми це робимо? Хочемо, щоб ми і наші друзі не сиділи в чергах. Це те, чим ми мотивуємося: для того, щоб відходити від сидінь в чергах, щоб в будь-який зручний час будь-де можна було замовити свої документи, маючи лише доступ до мережі інтернет.

А.М.: Що в принципі зараз якраз найменша з проблем, яка є у людей.

Зараз Полтава в конкретних аутсайдерах. На вашу думку, коли ж таки з’явиться iGov у місті та області і реально запрацює? Можете зробити якісь прогнози?

А.Г.: Відкрию маленьку таємницю: на цьому тижні ми зустрічалися з першим заступником голови Полтавської ОДА Андрієм Пісоцьким. Ми домовилися з владою про підписання з ним меморандуму про iGov, що дуже радує. Думаю, це станеться наступного тижня. Далі вже за декілька днів ми зможемо запустити перші послуги. Я думаю, почнемо з топових.

Хочу, щоб було розуміння того, що ми не підключимо одразу всі 235 послуг і ще 900, які є в розробці. Все це буде поступово. І тим паче, в різних регіонах доволі різні потреби: десь субсидії на першому місці, десь — перереєстрація авто, десь — надання довідок про несудимість, довідок про доходи. Все це є на iGov, але ми будемо дивитися, на які саме послуги є в нас попит.

А.М.: Зараз пересічний полтавець не може зайти на iGov і отримати послуги, правильно?

А.Г.: Не отримає, але може зайти і подивитися, які послуги вже є, що ми можемо мати — тобто спортивний інтерес: глянути, що люди мають змогу вже отримувати онлайн в інших областях.

А.М.: Ви сказали, що дійшли згоди з паном Пісоцьким. Можливо в цьому була затримка — через те, що не знаходили спільної мови з можновладцями, тими людьми, хто власне згори мали ініціювати введення цього проекту?

А.Г.: В усіх містах ця ініціатива була започаткована волонтерськими групами. Тобто казати що були чи не було з боку влади якісь перешкоди — ні. Не було ініціативи — це все йшло від людей. Ніхто ніяким наказом не примушував до того, що треба. Це не державна, а волонтерська ініціатива.

А.М.: Але підтримку від держави ви зараз отримуєте, маю на увазі на рівні міста?

А.Г.: На рівні області ми отримали підтримку. А на рівні міста — наша петиція набрала необхідні голоси для розгляду міським головою і я сподіваюся, що на наступній сесії, яку, на жаль, перенесли, буде розглянуте і наше питання.

А.М.: Наскільки актуальними будуть введені послуги? І щоб хотіли побажати полтавцям?

А.Г.: Для мене особисто, як і для багатьох жителів нашого міста дуже актуальним є оперативність. Зараз кожна хвилина на рахунку. Дуже не хочеться витрачати свій час, який можна використати зовсім по-іншому, саме на сидіння в чергах. Тому я думаю, шо всі підтримають нас. Жителі Полтави в принципі розуміють, які вигоди будуть, коли ми отримуватимемо всі послуги онлайн.

А.М.: А люди можуть якось допомогти? Можливо, хтось хоче якось долучитися до ініціативи?

А.Г.: Якщо хтось зацікавився — пишіть мені у «фейсбук» (https://www.facebook.com/profile.php?id=100000482124890). Ми завжди раді і відкриті для всіх волонтерів. Якщо у вас є півгодинки на тиждень і ви хочете приєднатися до ініціативи iGov та допомагати нам — ми будемо дуже раді.

Розмову провела Альона Макарова, телестудія «Місто»

Над текстом працював Роман Повзик

Полтава ОДА
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Культура
14-го та 16-го червня у Полтавському драматичному театрі імені Гоголя демонструють виставу «Три товариші» за твором німецького письменника Еріха Марії Ремарка. Грають у виставі актори національного академічного драматичного театру імені Івана Франка. А одну із ролей виконує чинний міністр культури України Євген Нищук. Просто перед виходом на сцену він погоджується дати коротке інтерв’ю журналістам 0532.ua. І розповідає про перші асоціації із Полтавою, змін...
Кримінал
Машівське  відділення  поліції розшукує Едуарда Михайловича Лисенка, 1971 року народження, який 12.06.2019 року поїхав на рибалку до Машівського району і до цього часу на зв’язок не виходить. Прикмети: Зріст близько 1,85 м, коренастої тілобудови, волосся коротке світло русе, з сивими скронями. У разі отримання будь-якої інформації, вас просять  негайно повідомити до поліції за тел. 0505483624, 0660542695 або до кол-центру за номером «102». Раніше ми розпо...
Культура
Найбільша кількість мільйонерів та мільярдерів народилася під зодіакальними знаками Землі. Такі люди просто притягують до себе гроші й фінансове благополуччя. Про це у коментарі "Главреду" розповів астролог Влад Росс. На першому місці серед таких щасливчиків, до яких "липнуть" гроші – представники зодіакального знаку Діви. Так, найбагатшою людиною в Україні є Діва – Рінат Ахметов. Дивною особливістю Дів є їхня здатність все прорахувати та з нуля створити в...
Культура
Цьогорічна Трійця вдалася надзвичайно спекотною. Тому місто неначе спорожніло. Містяни , переважно, виїздять на відпочинок до села, в ліс чи на берег річки. Іноді навіть попри заборону купання. З ранку ринки переповнені буянням барв: продавчині пропонують букети квітів на будь - який смак та гаманець а також свіжі фрукти і овочі У храмах сьогодні правили одну з набільш урочистих служб річного циклу. У церкві Іоанна Воїна, скажімо, чимало людей були з мален...
Суспільство
Не дивлячись на попередження Держпродспоживслужби про перевищення у Ворсклі рівня кишкової палички, більшість полтавців шукають порятунку від спеки на річці. Учора ми побували на першому міському пляжі та зробили знімки із пляжного відпочинку. Варто відзначити, що табличок про заборону купання на центральному пляжі ми не знайшли. Натомість побачили сотні полтавців, які відпочивали у воді та на піску. Серед полтавців, які відпочивають на річці, найбільшу кі...
Суспільство
Нове державне свято День батька, починаючи з 2019 року, буде відзначатися в Україні в третю неділю червня. Цьогоріч свято припадає на 16 червня. День батька 2019: історія свята У 2019 український Кабмін схвалив проект указу президента і, таким чином, затвердив нове офіційне свято – День батька, яке відтепер буде відзначатися в нашій країні на державному рівні. Відповідне рішення було ухвалено на засіданні уряду в середу, 8 травня. Свято було затверджено...
Культура
15-го червня у Полтаві на стадіоні імені Бутовського виступає гурт «Антитіла». Музиканти приїхали до нашого міста у рамках стадіонного туру "Hello". Раніше почути пісні нового альбому пощастило глядачам зі Львова та Харкова, тепер прийшла черга Полтави. До цього туру музиканти готувалися півтора року. Із собою привезли ексклюзивну сцену та світло. А ще привезли пісні нового альбому "Hello". Перед виступом лідер гурту «Антитіла» Тарас Тополя розповідає, що...
Культура
Історія Мабуть, немає на Україні більш урочистого, ніж Трійця. Святе письмо каже: після вознесіння Ісуса Христа наступив десятий день: це був п’ятидесятий день після Воскресіння Христового. Усі апостоли разом з Божою Матір’ю і з іншими учнями Христовими, однодушно перебували в одному домі в Єрусалимі. Була третя година дня, за єврейським відліком часу, за нашим – дев’ята година ранку. Раптом виник шум з неба, ніби від сильного пориву вітру, і ним наповнивс...
Суспільство
Історія свята День медичного працівника в Україні відзначався ще в радянські часи, з 1980 року. У незалежній Україні це свято було встановлено у 1994 році, згідно з указом тодішнього президента України Леоніда Кравчука (N 281/94). Свято було введено « на підтримку ініціативи працівників відомств і установ охорони здоров'я України». День медичного працівника в Україні щорічно відзначається у третю неділю червня. Цього дня лікарі, медсестри та санітари тради...