Волонтер проекту іGov у Полтаві Альона Гончаренко: «Ми не хочемо витрачати час, сидячи в чергах»

Чи можливе впровадження порталу державних онлайн-послуг іGov у Полтаві та області? Про це в ефірі програми «Місто. Ранок» розповіла волонтер ініціативної групи, яка працює в цьому напрямі, Альоною Гончаренко.

«Полтавщина — в числі трьох областей, які ще не підключені»

А.М.: Що таке проект іGov? Для чого він взагалі потрібен? Ну і хто є ініціатором цього на загальнодержавному рівні (тому що ми знаємо, що він вже вводиться в Україні) і у нас в Полтаві?

А.Г.: Проект іGov (https://igov.org.ua/) — це надання всіх державних послуг в електронному форматі. Що мається на увазі? Тобто ви можете подати будь-які документи майже в будь-який державний орган і отримаєте всі послуги, які захочете, онлайн. Тобто ви подаєте документи онлайн і так само отримуєте відповідь на свою пошту — вже готовий документ. Або, якщо немає можливості з деяких причин надати послугу в електронному вигляді, вас запросять для отримання цього документу, вже не чекаючи в чергах, а з вказівкою точної дати і години, коли вам потрібно прийти.

А.М.: Наприклад, коли я хочу зробити паспорт, таке елементарне?

А.Г.: Елементарне, але воно також вимагає дуже багато часу…

А.М.: Так, ті, хто робив, вони знають, що треба прийти, стати у чергу, потім дочекатися своєї черги, прийти у зазначений час…

А.Г.: Чергу на чергу…

А.М.: Мені дуже подобається, у нас є черга для черги. Отже, ця ініціатива була сформована в Україні і, як я розумію, вона вже деякий час розвивається і вже 20 областей підтримали її…

А.Г.: Вже двадцять одна: Сумська область наприкінці січня теж долучилася. Тому Полтавщина — в числі трьох областей, які ще не підключені. Але найближчим часом ми виправимо цю ситуацію.

На загальнодержавному рівні волонтерами ініціативи стали такі публічні люди як Дмитро Дубілет, Яніка Мерило. Перша послуга в Україні стартувала в червні 2015 року.

Масштаб цього проекту вражає, тому що за півроку в онлайн переведено 235 послуг. Ще 903 послуги знаходяться в розробці, а 43 незабаром стануть доступними онлайн.

А.М.: Я навіть не знала, що в нас є скільки послуг.

А.Г.: Як виявилося, є. Справа в тому, що це абсолютно всі органи: це і Державна міграційна служба, фіскальна служба і управління соцзахисту — тобто якщо треба оформити будь-яку допомогу…

А.М.: Ці самі субсидії — теж сюди?

А.Г.: Зараз субсидії підключені майже у всіх областях. Це те, що потрібно, це дуже швидко і це займає дуже багато часу, якщо проходити стандартним шляхом. Якщо ви працюєте за графіком з понеділка по п’ятницю, то у вас просто немає змоги, не беручи відгулу або не відпрошуючись постійно, оформити цю субсидію.

А.М.: Так, до речі, коли відпрошуєшся, то взагалі не знаєш і наскільки підеш: на годину, дві, три чи може цілий день там просидиш.

«Роботи дуже багато»

А.М.: У Полтаві ви безпосередньо підтримали цю ініціативу. Хто ще є у вашій команді?

А.Г.: Я зараз всіх, на жаль не зможу перелічити. В паспорті нашої команди прописано 10 чоловік. Це Юлія Городчаніна, це депутат Полтавської міськради Вадим Ямщиков, Сергій Пустовіт — всіх зараз не згадаю.

А.М.: З тих, кого я знаю серед названих вами — це молоді люди.

А.Г.: Серед нас є люди і старшого віку — це наші екс-посадовці, чиновники (екс-начальник управлінь соцзахисту), тобто люди, які варилися в цій каші і знають не тільки з боку мешканця і користувача послуг, але й як надавача. Тобто люди розуміють, що від цього перевагу отримують і ті, хто їх надає.

А.М.: Чи остаточно сформована ця проектна команда?

А.Г.: Ні, ми відкриті і чекаємо всіх бажаючих, кому цікавий цей проект, для того, щоб приєдналися до ініціативи. Роботи дуже багато.

А.М.: Це можуть бути волонтери, які розповсюджуватимуть інформацію, чи посадовці, які можуть допомогти порадою?

А.Г.: Посадовці можуть підтримувати наш проект, якщо вони захочуть підключити якусь послугу на порталі. До речі, термін підключення — 2-3 робочі дні, якщо послуга є на порталі в інших областях.

Наприклад, днями на апаратній нараді у міськраді піднімалося питання ProZorro та iGov, то представник освіти запропонував надавати ще одну нову послугу, якої зараз немає в Україні взагалі.

А.М.: А що це?

А.Г.: Це отримання довідки для внутрішніх переселенців. Діти, які приїхали з окупованих територій і в них неспівпадіння з документами про освіту…

А.М.: Тобто йому треба отримати довідку, що він навчається в школі?

А.Г.: Так. Всі довідки можна отримувати онлайн. Зараз нагальне питання — це те, що від нас затребували люди і ми зможемо зробити це в найближчий час.

«На рівні області ми отримали підтримку»

А.М.: Завжди цікавить питання: гарна ініціатива, ви взялися це робити, а ви самі отримуєте за це якісь гонорари чи все «на доброму слові», як у нас часто буває?

А.Г.: Багатьох цікавить: «Для чого ви це робите і хто вам за це платить?». Насправді, це волонтерська ініціатива, тобто коштів за це ніхто не отримує. Ми виділяємо свій вільний час і працюємо над цим. Для чого ми це робимо? Хочемо, щоб ми і наші друзі не сиділи в чергах. Це те, чим ми мотивуємося: для того, щоб відходити від сидінь в чергах, щоб в будь-який зручний час будь-де можна було замовити свої документи, маючи лише доступ до мережі інтернет.

А.М.: Що в принципі зараз якраз найменша з проблем, яка є у людей.

Зараз Полтава в конкретних аутсайдерах. На вашу думку, коли ж таки з’явиться iGov у місті та області і реально запрацює? Можете зробити якісь прогнози?

А.Г.: Відкрию маленьку таємницю: на цьому тижні ми зустрічалися з першим заступником голови Полтавської ОДА Андрієм Пісоцьким. Ми домовилися з владою про підписання з ним меморандуму про iGov, що дуже радує. Думаю, це станеться наступного тижня. Далі вже за декілька днів ми зможемо запустити перші послуги. Я думаю, почнемо з топових.

Хочу, щоб було розуміння того, що ми не підключимо одразу всі 235 послуг і ще 900, які є в розробці. Все це буде поступово. І тим паче, в різних регіонах доволі різні потреби: десь субсидії на першому місці, десь — перереєстрація авто, десь — надання довідок про несудимість, довідок про доходи. Все це є на iGov, але ми будемо дивитися, на які саме послуги є в нас попит.

А.М.: Зараз пересічний полтавець не може зайти на iGov і отримати послуги, правильно?

А.Г.: Не отримає, але може зайти і подивитися, які послуги вже є, що ми можемо мати — тобто спортивний інтерес: глянути, що люди мають змогу вже отримувати онлайн в інших областях.

А.М.: Ви сказали, що дійшли згоди з паном Пісоцьким. Можливо в цьому була затримка — через те, що не знаходили спільної мови з можновладцями, тими людьми, хто власне згори мали ініціювати введення цього проекту?

А.Г.: В усіх містах ця ініціатива була започаткована волонтерськими групами. Тобто казати що були чи не було з боку влади якісь перешкоди — ні. Не було ініціативи — це все йшло від людей. Ніхто ніяким наказом не примушував до того, що треба. Це не державна, а волонтерська ініціатива.

А.М.: Але підтримку від держави ви зараз отримуєте, маю на увазі на рівні міста?

А.Г.: На рівні області ми отримали підтримку. А на рівні міста — наша петиція набрала необхідні голоси для розгляду міським головою і я сподіваюся, що на наступній сесії, яку, на жаль, перенесли, буде розглянуте і наше питання.

А.М.: Наскільки актуальними будуть введені послуги? І щоб хотіли побажати полтавцям?

А.Г.: Для мене особисто, як і для багатьох жителів нашого міста дуже актуальним є оперативність. Зараз кожна хвилина на рахунку. Дуже не хочеться витрачати свій час, який можна використати зовсім по-іншому, саме на сидіння в чергах. Тому я думаю, шо всі підтримають нас. Жителі Полтави в принципі розуміють, які вигоди будуть, коли ми отримуватимемо всі послуги онлайн.

А.М.: А люди можуть якось допомогти? Можливо, хтось хоче якось долучитися до ініціативи?

А.Г.: Якщо хтось зацікавився — пишіть мені у «фейсбук» (https://www.facebook.com/profile.php?id=100000482124890). Ми завжди раді і відкриті для всіх волонтерів. Якщо у вас є півгодинки на тиждень і ви хочете приєднатися до ініціативи iGov та допомагати нам — ми будемо дуже раді.

Розмову провела Альона Макарова, телестудія «Місто»

Над текстом працював Роман Повзик

Полтава ОДА
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
111 переглядів в грудні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Завтра відкриється головна ялинка Полтави, а біля неї вперше запрацює новорічний ярмарок за європейським зразком - більше не буде смугастих "ринкових" палаток і дешевого ширпотребу. Відтепер на вулиці Соборності - ошатні дерев'яні будиночки. " Це абсолютно європейський підхід - ми навели лад  у центрі міста і підтримали наших підприємців. Цьогоріч встановили мінімальну орендну плату для кожної торговельної точки - 3 тисячі 200 гривень.  Нинішній новорічний...
Суспільство
Протягом кількох років БО "Лікарняна каса Полтавщини" орендувала приміщення у будівлі 4 "нової" поліклініки.  Однак, відколи міська рада прийняла рішення «Про добровільність благодійних пожертв та посилення заходів контролю за їх надходженням і використанням у закладах охорони здоров’я Полтави» подальше перебування офісу  в поліклініці стало не можливим. Сьогодні на засіданні постійної депутатської комісії з питань культури, освіти, молоді, спорту та охоро...
Суспільство
18-го грудня у інформаційній агенції «Новини Полтавщини» дають прес-конференцію представники «Антикорупційного штабу». Розповідають про роботу нового ресурсу під назвою «Приховані інтереси», який допоможе журналістам та виборцям прослідкувати можливі корупційні зв’язки місцевих депутатів. Його вже запустили у дев'яти регіонах України, Полтавщина стала десятим. Про роботу сервісу розповідає голова правління ГО «Антикорупційний штаб» Галина Янченко. Для того...
Суспільство
Програму "Сучасна медична діагностика" на постійній комісії презентував Андрій Матковський. Її розробляли на основі моніторингу кожної окремо взятої лікарні. "Ні для кого не секрет, як дорого зараз коштують діагностичні послуги - МРТ, КТ. Для полтавських родин вони іноді просто недоступні. Особливо, коли йдеться про пенсіонерів чи інші малозахищені верстви населення. Аби зробити ці діагностичні процедури доступними, ми і розробили міську цільову програму "...
Суспільство
На сайті Полтавської міської ради 17-го грудня з’явилася петиція щодо запровадження у міському транспорті електронного квитка. А сплату за проїзд «прив’язати» до відстані, яку проїжджає пасажир. Зареєстрував петицію Володимир Натрусний, який у поясненні пропонує розраховуватися за проїзд не грошима, а спеціальною карткою. «Пропоную ввести в Полтаві електронний квиток для сплати за проїзд в транспорті і прив'язати вартість проїзду до відстані проїзду.Прибли...
Кримінал
17-го грудня до поліції звернулися жителі одного із багатоповерхових будинків міста Горішні Плавні. У одній із квартир люди знайшли тіло 87-річної жінки зі слідами побоїв. Поліцейські розпочали пошуки можливого нападника і незабаром затримали 56-річного чоловіка, який є родичем загиблої. Як з’ясували у поліції, під час сварки підозрюваний завдав жінці тілесних ушкоджень, від яких вона пізніше померла. Про це повідомляє офіційний сайт поліції Полтавщини. За...
Пригоди
Трагічна пригода сталася 17-го грудня неподалік села Солониця Козельщинського району. По трасі Полтава – Олександрія рухалася вантажівка «DAF», якою керував 38-річний кременчужанин. Несподівано дорогу перед автомобілем вирішив перебігти чоловік, який потрапив під колеса важковаговика. Пішохід загинув на місці. Загиблий виявився мешканцем Полтави, йому 60 років. Про це повідомляє управління з питань цивільного захисту населення Полтавської ОДА. Нагадаємо, р...
Суспільство
"Полтаватеплоенерго" оприлюднило повідомлення, у якому сказано:  Постановою НКРЕКП № 1769 від 10.12.2018, що набирає чинності з 1 січня 2019 року, встановлено тарифи на послуги з централізованого опалення та з централізованого постачання гарячої води для потреб населення на такому рівні (з ПДВ): І. З ЦЕНТРАЛІЗОВАНОГО ОПАЛЕННЯ: — для абонентів з будинковими та квартирними тепловими лічильниками — 1 596,93 грн/Гкал; — для абонентів без будинкових та квартирн...
Суспільство
17-го грудня у Полтавській міській раді проводить засідання робоча група з питань аварійних каналізаційних колекторів, які цього року стали справжньою проблемою для міста. Голова робочої групи – депутат міськради Юрій Бойко – розповідає, що цього року із міського бюджету на ремонт каналізаційних колекторів виділили 20 мільйонів гривень (10 мільйонів перерахували у першому півріччі, ще 10 мільйонів надійшли днями). Також зазначає, що 3 мільйони залучив депу...