«Турбота» по-полтавськи, або чому не діє в кільцевому посвідчення дитини з багатодітної родини?

Сьогодні стала свідком ось такої розмови у кільцевому автобусі з номерним знаком ВІ 3693 АА (належить ТОВ «Люкс-Полтава 2009»):

-Што за праезд? – пані-кондуктор підійшла до мого сусіда по сидінню.

Хлопчик, років 10 показує посвідчення дитини з багатодітної родини.

-Сколька в сім’є детей?

-Троє, - відповідає дитина. 

-Аплачіваєм, - безапеляційно заявляє кондукторка. 

Хлопчик мовчки дістає з кишені п’ятірку, віддає, отримує квиток. Утім, вистава на цьому не закінчується. Бо в мене з'являється одразу кілька питань, що поспішаю поставити кондукторці:

1.Яке значення має -скільки саме у родині дітей, якщо пасажир демонструє офіційний документ, що потверджує приналежність до пільгової категорії?

2.Яким документом пані керувалася, взявши з дитини кошти, після того, як хлопчик надав посвідчення?

Можна було б ще закинути не володіння українською мовою, утім, хотілося швидше почути відповіді. 

Кондукторка послалася на витяг нібито з міської цільової програми «Турбота», на яку, нагадаю, з міського бюджету цьогоріч виділили майже 90 млн. грн.. І, зокрема, на статтю «відшкодування витрат за пільгове перевезення окремих категорій громадян» - 3 млн. 60 тис. грн. Запам’ятайте ці цифри, ми повернемося до них пізніше.   

 А як за законом?

По-перше, дамо означення поняттю «багатодітна родина»: 

«Багатодітна родина - родина, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує ТРЬОХ і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує. До складу багатодітної сім'ї включаються також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах, — до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років». 

По-друге, для захисту прав дітей з багатодітних родин Верховною Радою ухвалено цілий Закон України з красивою й щемкою назвою: «Про охорону дитинства». У ст.. 13, п. 4 цього закону вказано, що дитина з багатодітної родини має право на:  

«Безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - також електронного квитка, який видається на безоплатній основі».

Тобто, незалежно від того, чи троє дітей у родині цього хлопчика, чи більше, пільга має діяти! Утім, Полтава – місто винятків. Тут вигадують свою програму пільгових перевезень, яка зводить нанівець Закон України з красивою та щемкою назвою. 

Підводні камені полтавської «Турботи»

Звісно, читається поміж рядків чергова полтавська зрада. Утім, це поки не перевіряти факти. Якщо порівняти папірець у кільцевому (тобто витяг) і той самий пункт програми «Турбота» на сайті Полтавської міської ради побачимо невеличку невідповідність:

У пункті про перевезення членів багатодітних родин в реальній програмі відсутнє слово «діти» взагалі. 

«До посвідчення члена багатодітної родини, відповідно до програми «Турбота», додається спеціальна вкладка, що дає право на пільговий проїзд батькам чи опікунам багатодітної родини. Бо закон «Про охорону дитинства» батьків не відносить до пільгової категорії. Про це й дбає «Турбота», ми з дружиною такі маємо», - каже знайомий Сергій, батько багатодітної родини, де саме п’ятеро дітей.      

Виходить, витяг у кільцевому – зручна для перевізника фальсифікація. «Ловкость рук и никакого мошенничества», - як сказав би один з кіногероїв. Варто було дописати слово «діти» до пункту, і з благородної місії «Турбота» перетворилася на театр абсурду, що порушує Закон України.

«Ми завжди їздимо в маршрутці, користуючись посвідченням. Ще жодного разу не питали, скільки саме у нас дітей», - розповідає восьмирічний Артем, і я йому вірю. Бо ж справа таки саме у добросовісності перевізника і його бажанні дотримуватися закону.  

ВИСНОВОК: Діти з багатодітної родини (незалежно від того, троє дітей вона має, чи більше) мають право на пільговий проїзд за Законом України. А от батьки багатодітних родин мають пільгу за програмою «Турбота», коли утримують п’ятьох і більше дітей. І якщо, раптом, вашу дитину знову діставатимуть некоректними запитаннями, апелювати можете до оригіналу програми «Турбота», що на сайті міськради, та до Закону України «Про охорону дитинства».   

Думки фахівців щодо вирішення питання

«Маю офіційну відповідь одного з великих перевізників. У ньому – офіційне підтвердження того факту, що він відмовився виконувати умови договору на перевезення, а саме - безоплатно перевозити пільговиків. Ця відповідь є у відділі транспорту! Але вони не реагують, від них - повна бездіяльність!», - розповідає депутат Полтавської міської ради від «Самопомочі», Дмитро Сенчакович. 

Сам він лобіює в Полтаві процес введення електронного квитка, що автоматично зведе до нуля хамство та вибіркове ставлення кондукторів до пасажирів як факту у громадському транспорті. 

Юрист Ірина Мягкова, до якої я також звернулася за коментарем, додає й інше: «Це системна проблема. Юридично тут не вплинеш в кожному конкретному випадку. А взагалі – система пільгових посвідчень вже давно себе вичерпала. Давно пора монетизувати пільги. А весь міський транспорт  має належати місту, а не приватним перевізникам. В цьому корінь проблеми й тотального беззаконня». 

Психолог Марина Фесан також підтримує такий підхід: «Вимагати посвідчення, та ще й ставити некоректні питання в присутності кількох десятків сторонніх людей – це психологічна травма для дитини. З цього – купа нових комплексів, яких і так достатньо народжує підлітковий вік. Монетизація пільг вирішила б позитивно ситуацію».

Наразі, чекаємо на коментар від перевізника. Обов’язково додамо його до матеріалу.   

Ольга Мороховська