• Головна
  • Полтавці, а чи знаєте Ви, чому ми святкуємо 1 травня?
08:30, 1 травня 2015 р.

Полтавці, а чи знаєте Ви, чому ми святкуємо 1 травня?

За радянських часів Міжнародний день солідарності трудящих вважали великим офіційним святом. Участь у святкових заходах брали всі організації, підприємства, навчальні заклади. Звучала урочиста музика, вулицями міст йшли численні колони демонстрантів, із мегафонів лунали оптимістичні лозунги, які прославляли Комуністичну партію і радянський державний устрій.

СРСР давно немає. Але і «червона» дата 1 Травня у наших календарях, і традиція відзначати Міжнародний день солідарності трудящих лишились. Що ж це за свято?

Трохи фактів

День міжнародної солідарності трудящих сьогодні відзначають і в інших країнах. Своїм корінням ця традиція сягає XIX століття. 

Накопичення капіталу супроводжувалося жорстокою експлуатацією робітників. Власників фабрик і заводів зовсім не цікавили права трудівників, робочий день яких тривав до 12-15 годин. І це стосувалося майже всіх країн США і Європи.

Обурені робітники не хотіли терпіти такого ставлення до себе. Вони часто влаштовували страйки, які до певного часу були слабкими і стихійними. Та згодом у свідомості страйкарів відбувся перелом, і приводом для цього стали події у Чикаго.

Чиказькі події

У цьому місті 1 травня 1886 року близько 80 тис. робітників вийшли на демонстрацію і вимагали встановлення 8-годинного робочого дня. Другого травня почали страйкувати працівники підприємств й інших міст США. Фабрики зупинилися. А четвертого травня робітники Чикаго знову зібралися на мітинг. Та їх уже чекала поліція. Мітингувальників закликали розійтися, але раптом на площі вибухнула бомба.

Поліція відкрила вогонь, стріляючи в усіх підряд. Поранення тоді отримали близько 200 людей. Винуватців так і не знайшли, але декого з мітингарів засудили. Чотирьох з них стратили, хоч вини їх і не довели.

Історичне рішення

Ця подія отримала суспільний світовий резонанс, і в 1889 р. в пам’ять про боротьбу робітників Чикаго Паризький Конгрес II Інтернаціоналу постановив вважати 1 травня Днем солідарності робітників усіх країн. 

Ініціативу вийти 1 травня на демонстрацію, аби нагадати капіталістам про свої права, підтримали трудящі з різних країн світу.

У радянські часи Першотравень став державним святом і відзначався як День міжнародної солідарності трудящих. Згодом свято перейменували, хоча статус державного воно зберегло майже в усіх країнах пострадянського простору. Офіційно широко 1 Травня останній раз відзначали у 1990 р. 

Ще Першотравень називають святом миру, весни і праці. І хоч колишній свій зміст і розмах свято це втратило, дехто відзначає його, так би мовити, за інерцією, проводячи вихідні на природі чи на дачі, подорожуючи. Разом з тим, для багатьох наших краян це ще й можливість попрацювати на городніх ділянках та по господарству.

Зі святом Вас, полтавці! Миру нам!

За матеріалами видання Нове життя.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Свято #перше травня

Коментарі

Останні новини
Оголошення
live comments feed...