Полтавщина – прадавня колиска української мови

Сайт 0532.ua продовжує публікувати матерілаи полтавського краєзнавця та психолога Віталія Заїки в рубриці «Полтавщина: Історична спадщина». На цей раз ми поговоримо про українську мову.

Рідна мова, якою говорить більшість українців, яку розуміють всі слов`яни, якою милуються іноземці, котрі спеціально для того, щоб її послухати приїзжають до України – яка вона, звідки походить та що в собі несе? На ці питання спробуємо коротко відповісти у нашій сьогоднішній статті.

Украї́нська мо́ва – мова, поширена у південно-східній Європі, яка належить до слов'янської групи індоєвропейської мовної родини. Вона є державною мовою в Україні та однією з трьох офіційних мов у Придністров'ї. Українська мова мала державний статус в Українській Народній Республіці (УНР) з 3 січня 1919 р. На початку XX ст. українська мова також була офіційною мовою Самостійної Кубанської Народної Республіки (СКНР), яка в той час входила до складу України, та яку проголосили нащадки Запорозьких козаків, чиї пращури були переселені сюди після знищення Катериною ІІ Запорізької Січі в 1775 р.

Українською мовою в світі послуговуються від 41 до 45 млн осіб, вона є другою чи третьою слов'янською мовою за кількістю мовців (після російської та, можливо, польської) та входить до третього десятка найпоширеніших мов світу.

Для запису української мови використовують адаптовану кирилицю («гражданка»). З погляду лексики найближчою до української є білоруська мова (84% спільної лексики), потім польська (70% спільної лексики), словацька (68% спільної лексики) та російська мова (62% спільної лексики).

Українська мова, як розмовна мова південних районів Київської Русі, виділилася безпосередньо з праслов'янської мови у період від VI — VII ст. до XI ст. А вже X — XIII ст. є одним з етапів розвитку сучасної української мови.

ум02

Згідно з нещодавно опублікованою гіпотезою К.М. Тищенка, українська мова відображає формування українців як етносу, що склався у VI – XVI ст. внаслідок інтеграції нащадків трьох праслов'янських племен – полян, древлян та сіверян за участі груп іраномовного та тюркомовного степового населення. У 18 – 20 ст. українська мова зазнавала утисків з боку польської та російської влади.

Це й указ Петра І 1720 р. про заборону друкування книжок українською мовою, й Валуєвський циркуляр 1863 р., в якому говриться: “Української мови не було, немає і бути не може, а хто цього не розуміє – ворог Росії”. В 1876 р. Емський указ Олександра ІІ про заборону друкування та ввозу з-за кордону будь-якої україномовної літератури, а також про заборону українських сценічних вистав тощо. В 1888 р. Указ Олександра ІІІ “Про заборону вживання в офіційних установах української мови та хрещення українськими іменами” та ін.

Крім того, у різний час для української мови вживали такі назви:

  • про́ста мова в пізньому середньовіччі на противагу книжній;
  • коза́цька мова в Гетьманщині;
  • малоросійська (малоруська) мова чи південноросійська (південноруська) мова в Російській імперії;
  • русинська мова (офіційно), руська мова (розмовно) в Австро-Угорщині;
  • угроруська або карпаторуська мова в Угорщині;
  • козача / кубанська мова або просто балачка на Кубані;
  • руська мова (офіційно) в Польщі.

Однак, безумовно, всі вчені схилялися до думки, що це одна й та ж сама українська мова, котра має давнє слов`янське коріння і відрізняється від інших слов`янських мов.

Українська мова значно вплинула на інші сусідні слов'янські мови, особливо на польську та російську літературні мови, меншою мірою на білоруську. До багатьох мов світу увійшли українські слова «гопак», «козак», «степ», «бандура», «борщ» (до польської було запозичено українські слова «hreczka» — гречка, «chory» — хворий, російської: «вареники» — вареники; «пасека» — пасіка; «бублик» — бублик, «подполковник» — підполковник, румунської: «ştiucă» — щука, «holub» — голуб, білоруської «вагітная» — вагітна тощо). Також українська мова вплинула на діалекти сусідніх мов, як-от гутор донських козаків («злыдарить» —злидарювати, «кидаться» — скидатися, «вон зарас гутарить» — він зараз говорить).

ум03

Наприкінці XVIII ст. живомовний різновид староукраїнської літературної мови переростає в нову українську літературну мову. Нова українська літературна мова – це основана на народних говорах мова української нації, що є наслідком творчості всього українського народу на чолі з його видатними культурними діячами від XVIII ст. до наших днів. Зачинатель нової української літературної мови – Іван Петрович Котляревський (1769 – 1838 рр., м. Полтава), котрий першим звернувся до живої народної мови і зафіксував рідний йому полтавський діалект у своїй творчості. Його поема «Енеїда», п'єси «Наталка Полтавка» і «Москаль-чарівник», написані на основі живого усного мов­лення народу та мови, на якій розмовляла Полтавщина.

Українська мова має кілька наріч, які мають свої розмовні особливості. На території Полтавщини панує південно-східне наріччя. До цього наріччя належать середньо-наддніпрянський (в центрі України, куди входить і Полтавщина), степовий (на півдні) та слобожанський (на сході) говори.

У говорах південно-східного наріччя натрапляємо на слова: накидка (скатерть), реміняка (пояс), мурав'я (мурашки), кобушка (глечик), верх, труба (димар), рептух, шанька (торба для годівлі коней), трина, збоїни (відходи після молотьби).

Особливості середньо-наддніпрянського говору відбито у писемних пам’ятках XVII – XVIII ст., мові фольклору, художній літературі (І. Котляревський, Т. Шевченко, Є. Гребінка, П. Мирний, Г. Тютюнник та ін.).

Найхарактерніші ознаки південно-східних діалектів української мови: 

1. Ненаголошені звуки е, и у вимові зближуються.

2. Дзвінкі приголосні в кінці слів і в середині перед глухими зберігають дзвінкість.

3. Послідовне розрізнення звуківр і р//.

4. Пом'якшення звука л.

5. Уживання в багатьох говірках вставного н: мня-сосімняпамнять.

6. Форми дієслів I дієвідміни в 1 ос. однини теперішнього часу: ходю, носю, крутю.

7. Форми дієслів І дієвідміни в 3 ос. однини теперішнього часу: зна, гра, співа.

8. В дієсловах II дієвідміни в 3 ос. однини теперішнього часу, якщо наголос падає не на закінчення, вживається флексія — еходе, носе, воде.

ум04

Отже, українська мова в тому вигляді з незначними змінами, як вона дійшла до нас, є дуже давньою розмовною мовою перших слов`ян. На ній говорили київські князі, які прибивали свої щити на воротах Царьграда (Константинополя), козацькі гетьмани та кошові отамани, які водили свої війська в переможні походи проти турок, татар та поляків, наші давні пращури, які захищали всю Європу від азіатських орд кочівників. Її не змогли знищити ні російські царі, ні  радянська система СРСР. Вона продовжує дзвінко лунати з вуст нашого народу на заздрість та острах наших ворогів. Бо вона невмируща як і цвіт нашої нації – калина, котра рясно буяє на просторах рідної землі, радуючи око своїми повними достиглими гронами... 

українська мова Полтавщина
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
1 березня у Полтаві відсвяткували Масницю – із хороводами, піснями та безкоштовними млинцями Того ж дня місто вперше в історії прийняло послів шістьох країн. 2 березня голова Полтавської ОДА Олег Синєгубов оголосив про початок «великого будівництва» на Полтавщині. 5 березня Полтавщину відвідав Президент України Володимир Зеленський. Він відвідав санаторій "Нові Санжари", де перебували люди на обсервації, а у Полтаві зустрівся із підприємцями та керівниками...
Суспільство
Укрзалізниця відкрила продаж квитків ще на 6 поїздів далекого сполучення у напрямку Заходу України, які почнуть курсування з 4 червня 2020 року. Про це повідомив в.о. голови правління АТ "Укрзалізниця" Іван Юрик. « - Так, продаж квитків відкрито на поїзди: №1/2 сполученням Івано-Франківськ-Костянтинівка (через день, із Івано-Франківська - з 4 червня по парних числах, із Костянтинівки – з 5 червня по непарних); №7/8 Київ-Івано-Франківськ (щоденно з 4 червня...
Суспільство
Фахівці переконані, що місячні фази чинять прямий вплив на ріст нашого волосся і його стан після стрижки. Вибравши найсприятливіший час для походу до перукаря, ви зможете скоригувати стан свого волосся і додати йому здоров'я і краси. Так, якщо зробити стрижку під час висхідного Місяця, то волосся буде рости набагато швидше, ніж після стрижки при «щербатому» Місяці. Якщо ви любите часто змінювати зачіски, вам необхідно, щоб волосся швидко відростало. В цьом...
Культура
Цьогоріч карантин вніс корективи у відзначення різних свят, зокрема і Дня захисту дітей. Переважно, нечисельні заходи проводять у режимі он лайн. То ж пропонуємо пригадати, як відзначали свято минулими роками. Скажімо, у 2018 році На імпровізованій сцені біля міського будинку культури малечу розважали професійні аніматори та ще зовсім юні артисти – учні гуртків художньої самодіяльності навчальних закладів. Свої побажання стосовно літнього відпочинку діти з...
Суспільство
У червні геомагнітні збурення будуть турбувати Землю і Україну не часто. А точніше, практично увесь місяць буде спостерігатися зелений рівень магнітних бур - магнітосфера буде спокійна. Проте особливо метеочутливі люди можуть відчути злиття магнітних бур - повідомляє Уніан. Як уберегтися від впливу магнітних бур: Основні симптоми впливу сонячної активності: порушення артеріального тиску; порушення роботи серцево-судинної системи; загострення хронічних захв...
Суспільство
Червень стане для України місяцем, коли будуть максимально послаблені карантинні заходи. Саме з цим пов’язують найголовніші зміни та переламні нововведення у суспільстві. Далі детально розповідаємо, чого чекати українцям від першого місяця літа та як це стосується карантину. Правила виїзду за кордон З 1 червня при поїздках за кордон українці можуть подавати e-паспорт та е-паспорт для виїзду за кордон через Єдиний державний веб-портал електронних послуг "По...
Суспільство
За минулу добу на Полтавщині немає нових випадків захворювання на коронавірусну інфекцію. Про це повідомив голова ОДА Олег Синєгубов у своєму телеграм – каналі. Загалом одужали вже 249 жителів області, продовжують хворіти 8 людей. Від початку карантину в нашій області зафіксували 270 випадків захворювання. По містах у районах така ситуація: " - Кременчук – 109, Полтава – 41, Кременчуцький район – 33, Миргородський район – 14, Горішні Плавні – 13, Кобеляць...
Пригоди
Аварія сталася 31 травня на автодорозі Кременчук – Горішні Плавні. 34-річний водій автомобіля «ЗАЗ Ланос» виїхав на смугу зустрічного руху та допустив лобове зіткнення із рейсовим автобусом «Богдан». Внаслідок зіткнення водій загинув на місці події, 26-річний пасажир автівки отримав важкі тілесні ушкодження та потрапив до реанімаційного відділення Кременчуцької лікарні. Про це повідомили у Кременчуцькому міськрайонному управлінні ДСНС. Травми різного ступе...
Суспільство
1 червня в Україні та світі відзначають День захисту дітей. В Україні це свято встановлене Указом Президента 30 травня 1998 року. Цього дня традиційно влаштовують розважальні заходи для дітей із конкурсами, концертами, виставками, пізнавальними заходами та подарунками. Втім цього року у зв’язку із карантинними обмеженнями подібні заходи проводити заборонено. День Івана Довгого У народному календарі 1-го червня відзначають день Івана Довгого. Із цим днем тр...