
19:54, 10 квітня
Надійне джерело
«Хочеш жити — стримай свої бажання»: історії полтавських пенсіонерів про «виживання» на одну пенсію і щоденну економію (ВІДЕО)

Полтавські пенсіонери. Колаж: 0532.ua
Чи можливо прожити на одну пенсію? Питання, безумовно, актуальне, але відповідь — не надто втішна. Тисячі пенсіонерів фактично виживають на мізерне матеріальне забезпечення.
Дехто називає такі виплати "знущанням з людей". Через це понад 109 тисяч пенсіонерів Полтавщини змушені працювати навіть після виходу на заслужений відпочинок. Ймовірно, виняток становлять судді у відставці: їх на Полтавщині — 150 осіб, і кожен із них отримує понад 89 тисяч гривень на місяць. Загалом станом на 1 квітня 2025 року на обліку в області перебуває майже 408 тисяч пенсіонерів.
Офіційні статистичні дані ми отримали від Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області. Окрім цього, наші журналісти поспілкувалися з місцевими пенсіонерами, щоб дізнатися, чи можливо прожити на 3–6 тисяч гривень у місяць. Дивіться відео та читайте повний матеріал, щоб дізнатися більше.
Пенсійне забезпечення громадян Полтавщини
За новими підрахунками, що проводилися цього року, на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області перебуває 408 тисяч пенсіонерів. У їх числі 382 тисячі цивільних пенсіонерів і понад 26 тисяч пенсіонерів силових структур. При цьому понад 109 тисяч пенсіонерів в області продовжують працювати, попри досягнення пенсійного віку та отримання виплат.
Середній розмір пенсії станом на сьогодні становить 6 246 гривень. Утім, реальна ситуація суттєво відрізняється залежно від категорії пенсіонерів. Зокрема, понад 127 тисяч осіб отримують лише від 3 до 4 тисяч гривень щомісяця. Ще 2 650 пенсіонерів мають пенсію в межах від 2 до 3 тисяч гривень. Водночас 91 619 осіб отримують від 4 до 5 тисяч гривень на місяць.
За результатами аналізу станом на 1 квітня 2025 року пенсії отримують:
- За віком — 290 806 осіб (71 %), середній розмір — 5 882,53 грн;
- По інвалідності — 66 116 осіб (16 %), середній розмір — 5 883,56 грн;
- У разі втрати годувальника — 28 214 осіб (7 %), середній розмір — 6 335,91 грн;
- За вислугу років — 20 696 осіб (5 %), середній розмір — 12 086,27 грн;
- Соціальні пенсії — 1 821 особа (1 %), середній розмір — 2 831,84 грн;
- Довічне грошове утримання суддів у відставці — 150 осіб, середній розмір — 89 130,40 грн.
Також за розміром пенсій спостерігається така структура:
- Від 5 001 грн до 10 000 грн — 119 622 особи (29 %);
- Понад 10 000 грн — 55 228 осіб (14 %).
Як виживають полтавські пенсіонери на «виплати» від держави?
Журналісти 0532 поспілкувалися з полтавцями пенсійного віку, щоб дізнатися, які пенсії вони отримують і як їм вдається на них жити. Більшість зізнається: аби вижити, доводиться «стримувати свої бажання», адже на 4–6 тисяч гривень особливо не розгуляєшся. Тож, чи реально прожити пенсіонеру в Полтаві на одну пенсію — і на чому доводиться економити найбільше?
«Пенсіонери купують лише найдешевші продукти»
Першою своєю історією ділиться Тамара — пенсіонерка з Полтави. Вона отримує до чотирьох тисяч гривень на місяць. На запитання, чи реально прожити на таку суму, відповідає без вагань:
«Звісно, що нереально! Ви подивіться, скільки пенсіонерів у Полтаві — і як вони живуть. Вони купують лише найдешевші продукти, з шостої ранку стоять у чергах, аби взяти той “соціальний” хліб в АТБ по п’ять гривень. Ви самі спробуйте — їсти його неможливо!»
До війни Тамара ще підробляла, хоча й була на пенсії. Та зараз вже не працює:
«Подивіться на мене — їм я небагато. Економлю насамперед на їжі, щоб оплатити комунальні послуги та інше», — зізнається жінка.
За її словами, основна частина пенсії йде саме на оплату комуналки та продукти. Але найбільше вдаряють по кишені ліки:
«Ліки — це взагалі окрема болюча тема. Навіть говорити про це не хочеться…»
«Їмо скромно, аби залишалося ще на ліки й оплату рахунків»
Пенсіонери Макар і Тамара отримують по три тисячі гривень пенсії кожен. Вони говорять коротко й прямо: прожити на одну пенсію — нереально.
«Усі гроші йдуть на ліки, їжу та комуналку. На щось інше просто не залишається», — зізнаються пенсіонери.

За їхніми словами, доводиться економити буквально на всьому. Найбільше — на продуктах харчування та одязі.
«Купуємо лише найнеобхідніше. Рідко витрачаємо гроші на обновки. Їмо скромно, аби залишалося ще на ліки й оплату рахунків», — каже Макар.
«Хочеш жити — стримай свої бажання»
На запитання: «Чи реально прожити на одну пенсію?» — пан Михайло лише знизує плечима: «Залежить, яка пенсія», — відповідає він.

Літній чоловік отримує шість тисяч гривень щомісяця, але навіть за таких умов зізнається — найбільше пенсію витрачає на ліки.
«Мені вже 86 років. Так, важкий вік і організму потрібна підтримка. А ціни на ліки ростуть просто шаленими темпами. От ці таблетки», — показує пан Михайло журналістам блистер із пігулками. «Колись вони коштували 4 гривні 20 копійок. Зараз — 160 гривень. А я їх мушу приймати щодня».
На запитання: «Чи важко жити на таку пенсію?» — Михайло лише усміхається й каже: «Це вже філософське питання...».
І додає з тихим гумором: «Хочеш жити — стримай свої бажання. Тоді якось і проживеш. Звісно, що погано, але будеш. А якщо не вмієш стримувати себе — тоді не проживеш…»
Стежте за усіма важливими новинами у нашому Telegram.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
10:41, 22 квітня
11:42, 12 квітня
9
11:52, 12 квітня
13:53, Вчора
1
live comments feed...