17:45, 8 листопада
Надійне джерело
Експерти ринку нерухомості розповіли, де та за скільки можна зняти або купити житло в Полтаві та чому це краще робити з допомогою професіонала
Ринок нерухомості Полтави. Фото: 0532.ua
Від початку великої війни до Полтави переселилися тисячі внутрішньо переміщених осіб, які активно винаймали в місті житло. Цей фактор, а також суттєве зростання цін на комунальні послуги змусили ринок оренди підняти розцінки на кілька тисяч гривень.
Попри це, наразі є великий вибір житла як в бюджетному, так і в преміум сегменті. Про те, в якому районі та за скільки можна купити або орендувати житло розповіла журналісту 0532.ua Аліку Сахно експерт ринку нерухомості з компанії «Ваша мрія» Катерина Орлик та юрист з нерухомості Олена Нікітенко.
Наскільки здорожчала оренда квартир від початку війни
До 24 лютого 2022 року у Полтаві однокімнатну квартиру в гарному стані можна було орендувати в середньому від 5 тисяч гривень. Проте з початком повномасштабної війни до Полтави почали переселятися біженці переважно з Харкова та області, трохи менше — з Донбасу. Внутрішній ринок нерухомості зіткнувся з перевантаженням. Хоча багато людей навіть безоплатно надавали житло переселенцям, але квартир і будинків все одно не вистачало. Через це ціни злетіли на декілька тисяч гривень.
«Люди виїжджали із прифронтових зон. Тому дуже зріс попит на нестандартне заселення — це коли, наприклад, в однокімнатну квартиру заселяється більше трьох людей. Тобто, якщо раніше на одну кімнатну приходилося дві, максимум три людини, то ця цифра зростала до п'яти. До того ж в місті з’явилося чимало людей з домашніми тваринами. Додалося й те, що багато мешканців Полтави також орендували житло – це сімейні пари та студенти. При цьому зросли ціни на комунальні послуги та будматеріали, що теж спричинило подорожчання житла, адже ремонти зараз стали більш коштовнішими», — каже Катерина Орлик.
Також експерт додає, коли в якомусь прифронтовому регіоні оголошують евакуацію, то через наплив переселенців, який здебільшого триває впродовж місяця, ціни на оренду житла за всіма сегментами зростають у стислі терміни на 10-20 відсотків. При чому ціни вже фіксуються на новому рівні і не падають, а навпаки лише зростають. На це впливає те, що, якщо хтось один підняв ціну, то інші гравці ринку одразу підтягують цінник. Але часто власники збільшують орендну плату через те, що приймають великі сім’ї, які до того ж мають домашніх тварин. У такому випадку орендодавці закладають певну суму на майбутній ремонт після від'їзду з помешкання сім’ї вимушених переселенців.
Наразі місячна плата за оренду однокімнатної квартири з гарним ремонтом майже в усіх районах міста починається від 8 тис. грн. Також велику популярність мають двох та трьох кімнатні квартири з косметичним ремонтом на вторинному ринку. Ціна на них також починаються від 8 і доходять до 12 тисяч гривень.
Найдорожча оренда у Полтаві — у центральних частинах міста, де на місяць за однокімнатну доведеться віддати близько 12 тисяч гривень. Але чималий попит є щодо новобудов з євроремонтом у спальних районах, зокрема на Розсошенцях. Такі будинки приваблюють орендарів хорошим дизайном та автономним опаленням. Оренда на первинному ринку однокімнатної квартири зараз становить 13-15,5 тис. грн. Двох і трьох кімнатні йдуть від 12 до 20 тисяч грн.
Оренда будинку
Щодо будинків, то їх кількість на ринку значно менша, ніж квартир, але вони користуються неабияким попитом особливо в людей, які вимушено покинули домівки через війну.
«Будинки хотіли багато хто, тому що чимало людей перевозили маломобільних родичів, до того ж власники квартир відмовлялися брати з тваринами до квартири, тому будинок залишався для них єдиним варіантом. Проте також усе залежало від умов проживання, оскільки, якщо в будинку немає зручності, він стає не цікавий. А люди з Харківської, Донецької області не хочуть заїхати аби куди. Зокрема, це стосується людей, які шукали квартиру за 7-8 тисяч на місяць», — пояснює експерт.
Однокімнатний будинок зі зручностями у віддалених районах Полтави чи за межами міста наразі можливо орендувати, починаючи від 6 тис. Якщо в будинку буде гарний ремонт, то треба буде віддати вже 10-12 тис. грн. А цінник за двох або трьох кімнатний будинок стартує від 15 тисяч гривень. А щодо центру, то ціна тут може перевищувати тисячу доларів, при цьому навіть такий дороговартісний сегмент активно винаймають.
За скільки можна придбати житло
Однокімнатну квартиру на вторинному ринку на сьогодні можна купити у діапазонів $25-30 тисяч . За двокімнатну треба буде заплатити вже від 28 до 45 тис. доларів. На вторинному ринку квадратний метр житла стартує від 650 до 850 доларів.
На стадії будівництва однокімнатна квартира у віддалених районах обійдеться десь у $23 тисячі, а в центральній частині — від 30 тисяч доларів. Однокімнатна без ремонту (з базовим оздобленням і підключеними комунікаціями) трохи далі від центру продається до 30 тисяч доларів, а в центрі — $50 тис. Експерт уточнює, що зазвичай в ремонт доводиться вкладати додатково 15-20 тисяч умовних одиниць.
Однокімнатна квартира у новобудові в центрі міста з косметичним або євроремонтом коштуватиме від 50 до 80 тисяч доларів США. Тобто один квадратний метр житла в центрі міста оцінюється у 1,5-2 тис. доларів. Водночас за двокімнатну квартиру в новобудові (такий статус мають будинки, вік яких не перевищую 10 років від дати введення в експлантацію) від 70 тис. і вище.
Причому все залежить від житлового комплексу, в середньому 2-кімнатну квартиру продають у межах 65-95 тисяч доларів. Наприклад, у новому ЖК за 10-15 хвилин їзди від центру міста продають 3-кімнатну квартиру площею в 90 кв.м за 110 тис. дол. Також на вартість впливає наявність паркінгу, відстань до школи або садочку, поверх тощо.
Серед найдорожчих прикладів фахівці приводять трикімнатну квартиру у 10-поверховому будинку з підземним паркінгом і повністю закритою територією в самісінькому центрі. Площа помешкання з двома балконами складає 111 квадратних метрів, а ціна — майже $190 тисяч.
Чому слід оформлювати угоди з нерухомістю за участі експерта
Адвокат у сфері нерухомості Олена Нікітенко стверджує, що лише експерт може ретельно перевірити документи на житло, а також попередити клієнта щодо важливих нюансів, які просто не знають звичайні люди. Наприклад, пояснює експерт, дуже часто майно здає не фактичний власник, а його родич чи навіть знайомий. Однак у такому випадку орендар зовсім не застрахований.
«Власником за документами є чоловік, але він, наприклад, зараз знаходиться в іншому місті. Квартиру здає дружина, проте вона може через якийсь час просто вирішити виселити людей, причому це буде законно, адже цей договір не є дійсним. У разі, якщо немає підпису власника, то потрібна довіреність. Але про це мало хто знає, особливо переселенці дуже поспішають і їм ніколи розбиратися в таких тонкощах, які знає лише експерт», — пояснює пані Олена.
Вона додає, що інколи буває багато прихованих третіх осіб, які мають право на квартиру, а у них згоди не взяли. У такому випадку угода може бути розірвана. Але про такі тонкощі знає лише юрист з нерухомості.
«Договір оренди нерухомого майна є досить важливим документом для обох сторін. Тому для мінімізації ризиків як орендаря, так і орендодавця необхідна допомога юриста. Від того, наскільки юридично грамотно буде складено договір оренди, наскільки повно та детально будуть прописані його умови, будуть залежати подальші відносини сторін. Складати і підписувати договір оренди потрібно за наявності оригіналів документів на нерухомість, тому що можна зробити підробку копії, а якщо вам надають оригінали, то ви цілковито захищені у своїх правах + грамотна складений договір оренди. Під час купівлі-продажу об'єкта нерухомості ми надаємо весь спектр послуг, наші клієнти не хвилюються, якщо документи потребують доопрацювання та допомоги спеціалізованого юриста для укладання угоди купівлі-продажу, угода проходить під моїм юридичним супроводом, де я надаю правову допомогу на всіх етапах угоди купівлі продажу», — ділиться деталями жінка.
Олена Нікітенко підкреслює, що саме в агентстві «Ваша мрія» є адвокат у сфері нерухомості, який супроводжує всі угоди з продажу та оренди. Відповідно, клієнтам надається повний спектр підтримки та юридичного захисту як при укладанні угод щодо продажу житла, так й оренди. Також експерти допоможуть в оформленні всіх необхідних документів, таких як: технічний паспорт; державна реєстрація; введення в експлуатацію; реконструкція; приватизація і багато іншого.
«Що стосується юридичних моментів, тут наші клієнти знаходяться в повній безпеці, бо жоден рієлтор не є юристом, тому він не знає тих тонкощів, які знає юрист. А юрист у сфері нерухомості — це дуже вузька спеціалізація, яка потребує розуміння багатьох аспектів. Свого часу до нас приходило чимало клієнтів з запитом про допомогу у вирішенні саме юридичних аспектів, тому я вирішила об'єднати свої знання з нотаріату та адвокатури, щоб надавати полтавцям і гостям міста повний спектр високоякісних послуг у галузі нерухомості», — зауважує Нікітенко.
Компанія «Ваша мрія» знаходиться у Полтаві по вулиці Європейська, 21. Ще більше інформації про послуги та умови агентства з нерухомості ви можете знайти в соціальній мережі Instagram тут і тут, або за телефоном: 099 317 9255.
Нагадаємо, полтавська влада шукає житло для дитячих будинків сімейного типу.
Стежте за усіма важливими новинами у нашому Telegram.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
09:20, 29 листопада
14
10:38, 1 грудня
12:48, 25 листопада
125
08:46, 27 листопада
30
live comments feed...