• Головна
 • Мобілізація в Полтаві: де можуть вручити повістку, як від неї відмовитися та які покарання зараз діють
18:30, 23 лютого
Надійне джерело

Мобілізація в Полтаві: де можуть вручити повістку, як від неї відмовитися та які покарання зараз діють

Ілюстративне фото

Ілюстративне фото

В Україні вже скоро можуть прийняти новий закон про мобілізацію. Однак посилення мобілізації у Полтаві відбулося іще наприкінці року. Представники ТЦК разом поліцією та іншими представниками влади почали розносити повістки по квартирах вранці та ввечері, а також вручати їх у громадських місцях.

Що потрібно робити, якщо вам вручили повістку, як від неї відмовитися й що чекає на ухилянтів, дізнавалися в Українському центрі соціологічних досліджень та соціальних ініціатив.

Види повісток: що можуть вручити на вулиці

Попри міфи, вручити на вулиці так звану “бойову” повістку не можуть. Представники ТЦК та СП можуть надати повістку, за якою військовозобов’язаний повинен з'явитися до центру комплектування для уточнення даних або для проходження ВЛК. В середньому за місяць в Полтаві до лав ЗСУ потрапляє 300 чоловіків.

Згідно з чинним законодавством, вручити можуть:

 • повістку для уточнення облікових даних (її можуть вручити військовозобов'язаним будь-якого віку);
 • повістку на проходження ВЛК (також можуть вручити чоловікам у віці від 18 до 60 років);
 • мобілізаційне розпорядження (“бойова” повістка вручається лише тим, кого ВЛК признала придатним для несення служби та особам, які досягли 27 років).

Тобто, згідно з законом про мобілізацію, отримати мобілізаційне розпорядження можуть військовозобов'язані чоловіки та жінки віком від 27 років. Інші види повісток можуть бути вручені військовозобов'язаним у віці від 18 років, тобто з моменту взяття на військовий облік у ТЦК та СП. До речі, НАЗК стверджує, що в Полтаві та області понад 20% чоловіків є непридатними до служби, але в ТЦК з цим незгодні. 

Законна повістка: як повинна бути оформлена

Важливим моментом при врученні повістки працівником ТЦК є те, як оформлена повістка та чи є відповідне розпорядження військкома.

В повістці повинні бути наступні дані:

 • номер повістки;
 • ПІБ призовника чи військовозобов'язаного;
 • дата народження того, кому вручають повістку;
 • адреса військовозобов'язаного;
 • номер та дата розпорядження, згідно з яким виписують повістку;
 • назва органу, печатка, ПІБ та підпис голови ТЦК;
 • дата видачі повістки;
 • також може бути вказана дата, час та місце, куди військовозобов'язаний повинен з’явитися (стосується мобілізаційного розпорядження);
 • перелік речей та документів, які потрібно мати при собі (стосується мобілізаційного розпорядження).

Повістки, які заповнювалися при вас та в які не було внесено номер розпорядження та його дату, можна оскаржувати в суді. 

Кому можуть вручити повістку: де, як і від кого її можна отримати

В Полтаві отримати повістку можна у будь-якому громадському місці, кафе та навіть у транспорті, а з 4 грудня 2023 року її можуть принести вам додому. Як зазначила секретарка Міськради Катерина Ямщикова, це зроблено, щоб проінформувати більшу кількість полтавців та вручити їм повісти, аби вони прийшли до ТЦК для уточнення даних.

Якщо представники ТЦК залишають у дверях або у поштовому ящику повістку, то вона не вважається врученою, бо за неї не розписувалися. Тому неявка по такій «повістці» не робить з військовозобов'язаного «ухилянта».

Вручити повістку можуть й на робочому місці. У державних установах військовозобов'язаних викликають до спецвідділу або до відділу кадрів, де вручають повістку представники ТЦК. На інших підприємствах зазвичай працівник, який відповідає за військовий облік, організує зустріч працівників з представником ТЦК. Вручити повістки може й керівник підприємства, якщо є відповідне розпорядження військкома.

Зазначається, що в районі повістки вручають не військкоми, а виконавчі органи сільських, селищних і міських рад. Повістка вважається врученою, якщо військовозобов'язаний за неї розписався. У цьому випадку в нього є 60 днів, щоб прийти до ТЦК та СП, щоб оновити облікові дані.

Чи можна відмовитися від отримання повістки

Відмовитися від повістки можна у наступних випадках:

 • повістка заповнена не повністю або на іншу особу;
 • на ній немає печатки та підпису голови ТЦК;
 • повістку вручає особа, яка немає для цього повноважень.

Якщо ви відмовляєтеся від вручення повістки представником ТЦК, має бути складений акт про відмову в присутності двох свідків. Потім цей акт буде передано до ТЦК й після цього може відбутися звернення до суду через “порушення правил та процедури військового обліку”. Тобто за відмову від отримання повістки покарання немає.

За порушення правил військового обліку на вас може чекати штраф згідно зі статтею 210-1 КУпАП, якщо провину доведуть в суді.Теж саме стосується, якщо повістка виписувалася на проходження ВЛК.

Якщо мова йде про мобілізаційне розпорядження, то в суді вже розглядатимуть карне впровадження згідно зі статтею 336 Кримінального Кодексу України.

Не існує відповідальності за відмову від отримання повістки, але є покарання за порушення процедури військового обліку та мобілізації.

Що чекає за ухилення від мобілізації в Полтаві

Згідно з постановою Кабміна України №1487 так званими “ухилянтами” вважають всіх, хто порушує “Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів”, а саме:

 • змінює місце проживання та у 7 денний термін не інформує про це ТЦК;
 • не став на облік до ТЦК;
 • ігнорує повістки;
 • не оновлює облікові дані в ТЦК кожні 5 років.

Якщо військовозобов'язаному було вручено повістку на уточнення облікових даних, в нього є 60 днів на виконання цієї вимоги, після чого він є порушником правил військового обліку й вже може бути притягнутий до адмінвідповідальності.

Якщо військовозобов'язаний ігнорує повістку про проходження ВЛК або мобілізаційне розпорядження, він може бути притягнутий до адміністративної й карної відповідальності.

У всіх цих випадках військовозобов’язаний стає ухилянтом, як тільки порушує термін виконання вимог закону.

Як повідомив речник Полтавського ТЦК Роман Істомін, якщо поліція на блок-пості чи при поквартирному обході разом з ТЦК виявить ухилянта, його можуть примусово привезти до Центру комплектування. Але везти цю людину до ТЦК має саме поліція, бо в неї для цього є законні підстави.

Потім у ТЦК людині вручать повістку, а у випадку чергової відмови від її отримання — складуть акт про відмову. Далі представники Територіального центру комплектування звернуться до суду, щоб притягнути до відповідальності.

Якщо військовозобов'язаний ухиляється від мобілізаційного розпорядження, на нього чекає карна відповідальність у вигляді від 3 до 5 років згідно зі статтею 336 КК України. В інших випадках він сплатить штраф у розмірі від 3400 до 5100 грн, що передбачено статтею 210-1 КУпАП.

Таким чином:

 • вручити  повістку в Полтаві представники ТЦК можуть де завгодно;
 • отримати повістку можуть чоловіки та військовозобов'язані жінки віком від 18 до 60 років;
 • відмовитися від отримання повістки можна;
 • на ухилянтів чекає адміністративна та карна відповідальність залежно від важкості порушення.

Нагадаємо, у Полтаві організували схему з ухиляння від призову.

Ми також писали, що на Полтавщині чоловік отримав 18 повісток, але зміг ухилитися від мобілізації.

Стежте за усіма важливими новинами у нашому Telegram.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#мобілізація #повістка #Україна #ТЦК #ВЛК #війна #служба
Оголошення
live comments feed...