• Головна
  • «Проктолога не потрібно боятися, потрібно йти до нього на консультацію!» - лікар Сергій Беркало
14:00, 27 серпня 2022 р.
Надійне джерело

«Проктолога не потрібно боятися, потрібно йти до нього на консультацію!» - лікар Сергій Беркало

«Проктолога не потрібно боятися, потрібно йти до нього на консультацію!» - лікар Сергій Беркало

Як тільки не називають ці хвороби! Для них існує купа епітетів – «делікатні», «аристократичні» та навіть «царські». Тим часом, за статистикою, їхня кількість зростає з року в рік і страждають на них усі верстви населення. Мова йде про проктологічні недуги. Як від них убезпечитися, які методики лікування та діагностики пропонує сучасна медицина – у розмові з лікарем – проктологом вищої категорії КП «2-а міська клінічна лікарня ПМР» Сергієм Беркалом.

- Як ви вирішили стати проктологом? Це була випадковість чи цілеспрямоване рішення?

- Це сталося випадково. Однак, я нічого б не хотів міняти у житті. Я починав працювати, коли ще не існувало спеціалізації "проктологія". До речі, одне з перших проктологічних відділень в Україні з’явилося саме у Полтаві. Наша область – серед лідерів розвитку проктології.

- Сергію Вадимовичу, чомусь у нашому суспільстві саме фахівець – проктолог – це той лікар, якого чи не найбільше бояться пацієнти і до якого відкладають візит до останнього. Чому так?

- Дійсно, існує така думка. На щастя, тенденція останнім часом таки змінюється. Пересічний громадянин зазвичай думає, що проктолог – це лікар, котрий лікує тільки геморой. Однак, це помилка. Адже спектр діяльності лікаря - проктолога набагато ширший. Ми лікуємо також різні вроджені патології, запальні процеси і безліч інших.

Чомусь люди роками терплять дискомфорт в туалетній кімнаті і соромляться цього. Водночас, візит до лікаря може позбавити їх страждань і повністю вилікувати недугу. Або ж самі собі ставлять діагноз – йдуть у аптеку і прохають провізора порекомендувати «щось від геморою». Зараз безліч засобів, які широко рекламують у ЗМІ – свічки, мазі тощо. Людина купує їх і застосовує. Іноді хворіючи не на геморой а на анальну тріщину чи свищ, коли всі ці засоби не тільки не допоможуть, а можуть і погіршити стан. Інша небезпека – розвиток пухлин. Як спеціаліст з багаторічним стажем, я спостерігаю ріст захворюваності на онкологічні захворювання, і найгірше те, що пацієнти до нас потрапляють вже задавнені, коли лікування надзвичайно ускладнене, а іноді вилікувати і взагалі неможливо, час упущено.

- Коли пацієнт нарешті, наважується до вас прийти на перший огляд, чи потрібна якась особлива підготовка?

- Ні, жодна особлива підготовка не потрібна. Вам треба просто прийти. Під час першої консультації я проводжу бесіду з пацієнтом, збираю анамнез, вислуховую скарги, аби мати якомога повну картину захворювання. І потім проводиться первинне дослідження, після чого приймається рішення щодо подальшої діагностики.

Її різновидів дуже багато – це аноскопія, ректороманоскопія, сигмосокопія, колоноскопія, іригоскопія. Яке з них потрібно (або кілька) вирішується після первинного огляду. От перед тими дослідженнями вже потрібно буде готуватися. При чому, на кожне дослідження – підготовка своя,  всі вони різні. Ось у цьому наша відмінність від комерційних клінік. Там, зазвичай, стандартно, без первинного огляду хворого одразу призначають купу діагностичних маніпуляцій. А іноді і всі одразу. Таким чином на фоні «масованої підготовки» можна отримати ускладнення та погіршення стану.

- За вашими спостереженнями, на проктологічні хвороби частіше страждають чоловіки чи жінки?

- Гендер не впливає на частоту захворювання. Хворіють і чоловіки і жінки. Але цікаве спостереження: коли я починав працювати, у відділенні проктології лікувалися переважно люди похилого віку. Вважалося, що це недуги «вікові». Це були люди від п’ятдесяти років. Зараз немає такої градації – приблизно порівну молодих зовсім і похилого віку. Можливо, зараз молодь більш прогресивна, не боїться звертатися до медиків. А можливо, це обумовлено тим, що робота зараз масово переважно «сидяча», а комп’ютерами. Крім того, велике значення має харчування. Зараз, на жаль, у моді фаст-фуд, а не їжа рослинного походження, багата на клітковину. Її вживають і чоловіки і жінки. І ті і інші ведуть малорухливий спосіб життя.

- Спадковий фактор має значення?

- Сучасна медицина вважає, що так. Якщо хтось з близьких родичів хворів на рак кишківника – це має насторожити.

- У якому віці вперше потрібно прийти на консультацію до проктолога?

- Якби у Полтаві був дитячий проктолог, я думаю, це був би вельми затребуваний фахівець. Бо найменші дітки дуже часто страждають від запорів. А отже, потенційно – це вже пацієнти прокторолога, і треба перевірити, у чому справа. Тому тільки – но з’являються будь – які проблеми в аноректальній зоні – ви вже маєте про себе подбати і піти до лікаря. У середньому ж, я би рекомендував кожному після сорока років обстежитися. Потрібно знати: багато недуг протікають майже безсимптомно. І кожна хронічна запальна хвороба може переродитися в рак.

- Можете перелічити симптоми, маючи які людина повинна обов’язково до вас звернутися?

- Ці симптоми загальновідомі. Однак, не зайвим буде нагадати про них. Отже, це :

  • Дискомфорт при дефекації ( біль під час і після випорожнення)
  • Наявність крові у калових масах або на туалетному папері
  • Наявність слизу у калі або виділеннях
  • Тривалі болі у животі ( особливо у лівій частині)
  • Нестійкий стілець. Тут треба зауважити – для людини варіанти норми – випорожнення кишечника від трьох разів за добу до одного разу на три доби. Це варіанти норми. Однак, необхідні дослідження у кожному окремо взятому випадку.
  • Болі у ділянці куприка. Це можуть бути вроджені патології, запальні процеси, травми , неврологічні патології

- Хто є більш «складним» пацієнтом - чоловіки чи жінки?

- З жінками легше встановити контакт. Вони уважніші, ретельніше дотримуються рекомендацій. Чоловіки ж більш терплячі. І тому іноді терплять нестерпні болі до останнього, коли хвороба дуже задавнена. Тому з чоловіками працювати важче.

- Як ви знаходите контакт з пацієнтом?

- Намагаюся говорити зрозумілою мовою. Пояснюю, що не відрізняюся від жодного іншого лікаря.

- Кількість онкологічних захворювань зростає за вашими спостереженнями?

- Зростає однозначно. Якщо раніше скажімо, у лікарнях були відділення проктологічно – урологічні. То нині – проктологічні. Це два різних відділення. І найсумніше – рак значно помолодшав.

- Чи існує профілактика онкологічних захворювань?

- Зспосіб життя є профілактикою онкологічних хвороб. І проктологічних зокрема. Як я вже сказав – на першому місці мають бути здорове харчування, фізичні навантаження.

- Пацієнти бояться йти на огляд до проктолога, бо вважається, що це доволі болісна процедура у незручній позі. Це дійсно так?

- Ні, це абсолютно не так. Медицина не стоїть на місці. Ми намагаємося створити абсолютно комфортну обстановку. Тим більше, нині багато обстежень є змога робити під знеболенням або у медикаментозному сні.

«Проктолога не потрібно боятися, потрібно йти до нього на консультацію!» - лікар Сергій Беркало, фото-1

В будь – якому випадку – проктологів не потрібно боятися. До нас потрібно йти на консультацію! Тому наголошую і закликаю не відкладати це на потім! Бережіть своє здоров’я!

«Проктолога не потрібно боятися, потрібно йти до нього на консультацію!» - лікар Сергій Беркало, фото-2

Читайте також:В КП «2-а міська клінічна лікарня ПМР» лікують тяжкі рани за принципами доказової медицини

«Щороку в Полтаві виявляють близько півтори тисячі випадків захворювання на цукровий діабет» - ендокринолог Ельвіра Кайдашева

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#КП"2 міська лікарня ПМР" #лікар #проктолог #Сергій Беркало
Спецтема
Розповіді про лікарні, медичні центри, амбулаторії та ЦМСД. А також про нові методи та засоби лікування пацієнтів. Поради фахівців, відгуки пацієнтів, хід медичної реформи.
Оголошення
live comments feed...