• Головна
  • Сьогодні – день Святої Варвари
08:30, 17 грудня 2021 р.
Надійне джерело

Сьогодні – день Святої Варвари

Сьогодні – день Святої Варвари

За православним календарем сьогодні День пам’яті Святої Варвари. За переданням, Варвара жила в третьому столітті після Різдва Христового. Походила вона з дуже заможної родини. Варвару виховував батько, бо мати її дуже рано померла. Дівчину оберігали від усіх негараздів оточуючого світу. 

Одного разу Варвара побачила старця, який потребував допомоги. Він виявився священником. Варварі стало жаль старця, вона нагодувала його, всіляко допомогла. У свою чергу, він її почав навчати принципам христової віри. Варвара була вражена. Вона зі щирим серцем увірувала у Христа, і поділилася цим зі своїм батьком. У відповідь батько розлютився і сказав: « Я тобі не батько, я тебе сам страчу. Сам батько відсік їй голову». 

Здавна в Україні Варвару вшановують як святу, яка у важких обставинах рятує від небезпеки несподіваної смерті. Існує переказ про те, як до неї у в'язницю з'явився Ісус Христос, зцілив її рани та причастив. Своєю покровителькою Варвару також здавна вважають шахтарі. Вважається хранителькою артилеристів, саперів, військових інженерів та інших професій, що пов'язані з вибуховими речовинами. Мощі святої зберігаються у Володимирському соборі Києва.

«У нашому народі її завжди уявляли вмілою вишивальницею, яка вишила ризи самому Іісусові Христові. Варварин день був суто жіночим святом, у яке не можна було ні прати, ні білити, ні глину місити. Зате дозволялося «вишивати та нитки сукати», оскільки св. Варвара вважається покровителькою вишивання. Тому українські жінки й дівчата, сідаючи за вишивку, хрестячись, промовляли: «Свята Варвара золотими нитками Ісусові ризи шила і нас навчила» - пише у блозі відділу краєзнавства Полтавської обласної бібліотеки Марина Федорова. Також вона розповідає:

- На це свято дівчата готували вареники з маком чи сиром. З-поміж них обов'язково мали бути «пірхуни» — вареники, начинені борошном. Звареними варениками частували хлопців, уважно стежачи, кому саме попаде «пірхун». Невдаху, який витяг такого вареника, довгий час так і дражнили — «пірхун». Також цього дня дівчата заготовляли галузки з вишень і ставили у воду: якщо гілочки зацвітали на Різдво, то це віщувало про швидкий шлюб. Якщо ж ні — сидіти в дівках.

Читайте також:  У Полтаві вперше відбудеться Різдвяний крафтовий ярмарок

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#свято #історія #звичаї
Оголошення
live comments feed...