• Головна
  • Обласний гастроентеролог розповіла, чим небезпечні дієти, скільки разів на день потрібно їсти та чи дійсно шкідливий алкоголь
11:00, 20 листопада 2021 р.
Надійне джерело

Обласний гастроентеролог розповіла, чим небезпечні дієти, скільки разів на день потрібно їсти та чи дійсно шкідливий алкоголь

Обласний гастроентеролог  розповіла, чим небезпечні дієти, скільки разів на день потрібно їсти та чи дійсно шкідливий  алкоголь

«Ми є те, що ми їмо» - говорить східна мудрість. Втім, напевно, мало хто з нас задумується про сенс цих слів. Адже саме хвороби органів травлення – одні з найпоширеніших. Так, за даними Держстату тільки за перше півріччя нинішнього року від них померли 16 040 українців. Чому ж виникають ці хвороби, як від них убезпечитися та як їх лікують ми дізнавалися у гастроентерологічному центрі ПОКЛ імені Скліфосовського. Його очолює лікарка вищої кваліфікаційної категорії, кандидатка медичних наук, обласний позаштатний гастроентеролог Департаменту охорони здоров'я, заслужений лікар України Валентина Петренко.

"БІЛЬШІСТЬ ГАСТРОНТЕРОЛОГІЧНИХ ХВОРОБ ВИЛІКОВНІ, АЛЕ ЗА УМОВИ РАННЬОГО ВИЯВЛЕННЯ"

- Валентино Панасівно, розкажіть по гастроцентр, та які захворювання у вас лікують?

- Гастроентерологічний центр ПОКЛ був створений у 2005 році, він розрахований на тридцять ліжок. У центі працюють лікарі вищої категорії, багато з них мають вчену ступінь.

Обласний гастроентеролог  розповіла, чим небезпечні дієти, скільки разів на день потрібно їсти та чи дійсно шкідливий  алкоголь, фото-1

ЯКІ ХВОРОБИ ЛІКУЮТЬ У ЦЕНТРІ:

  • Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба ІІІ-ІV ступенів
  • Ахалазія кардіальної частини шлунка І-ІІ ступенів
  • Виразка стравоходу
  • Виразка 12 палої кишки
  • Виразка шлунка
  • Гастроеюнальна виразка
  • Інші хвороби шлунку та 12 палої кишки (демпінг-синдром ІІ-ІІІ ступенів)
  • Алкогольна хвороба печінки
  • Токсичне ураження печінки
  • Інший хронічний гепатит не класифікований в інших рубриках (криптогенний гепатит, автоімунний гепатит)
  • Інші запальні хвороби печінки (неспецифічний реактивний гепатит, гранулематозний гепатит, не класифікований в інших рубриках)
  • Інші хвороби печінки (жирова дегенерація печінки, не класифікована в інших рубриках, портальна гіпертензія, гепаторенальний синдром, інші уточнені хвороби печінки)
  • Хронічний вірусний гепатит В
  • Хронічний вірусний гепатит С
  • Фібрози та цирози печінки
  • Порушення обміну білірубіну (синдром Жильбера)
  • Жовчнокам’яна хвороба
  • Хронічний безкам’яний холецистит
  • Хронічний панкреатит алкогольної етіології
  • Інші хронічні панкреатити
  • Целіакія
  • Синдром подразненого кишечника
  • Інші неінфекційні гастроентерити та коліти
  • Дивертикулярна хвороба кишок
  • Інші порушення всмоктування в кишечнику (хвороба Уіппла)
  • Хвороба Крона
  • Виразковий коліт
  • Порушення органів травлення після медичних процедур, не класифікованих в інших рубриках (синдром оперованого шлунку, синдром скороченої кишки, постхолецистектомічний синдром).

Відділення наше завжди заповнене, до нас телефонують з районів, і ми плануємо госпіталізацію. Ми ніколи нікому не відмовляємо у госпіталізації, намагаємося допомогу надати усім.

Обласний гастроентеролог  розповіла, чим небезпечні дієти, скільки разів на день потрібно їсти та чи дійсно шкідливий  алкоголь, фото-2

- Пані Валентино, на вашу думку, хвороби органів травлення садкові чи все ж таки вони виникають через погрішності у харчуванні?

- Гастроентерологічні хвороби, як правило, набуті. Якщо людина страждає на них з дитинства, то це є тривожний дзвінок – необхідно стежити за станом здоров’я потім все життя. Левова частка хвороб шлунково – кишкового тракту, як правило, вникають через неправильне харчування: нерегулярне, коли люди їдять похапцем, не корисну їжу тощо.

- Хто частіше стає пацієнтом вашого відділення – чоловіки чи жінки?

- Дивлячись, про яку патологію йде мова. На виразкову хворобу шлунку, як правило, більше хворіють чоловіки. Також вони частіше хворіють на цироз печінки. Коли ж йдеться про панкреатит, то він більше притаманний жінкам.

- Чи є тенденція до «помолодшання» гастроентерологічних недуг?

- Зараз, у зв’язку з несприятливою екологією та якістю продуктів, дійсно, є така тенденція. Особливо виразкова хвороба, а дискинезія це взагалі чи не в кожного.

- Які обстеження і коли має проходити людина для профілактики та раннього виявлення хвороб?

- Загалом, зауважу, що наші люди ставляться до свого здоров’я досить недбало. Звертаються до лікарів тільки тоді, коли вже відчувають нестерпний біль. А за правилами, кожен має проходити медогляд. У розвинених країнах Європи медогляд проходять поглиблений – роблять біохімічний аналіз крові, фібро гастроскопію тощо. У нас же це все роблять вже тоді, коли ти дійсно серйозно захворів. Я наголошую: обстеження потрібно проходити хоча б раз нарік. Навіть тоді, коли немає ніяких скарг. Обстежуйтеся не для того аби виявити патологію, а для того, аби переконатися, що ви здорові. Обов’язково зробіть флюорографію, аналізи крові – загальний та біохімічний, еклетрокардіограму. Для жінок обов’язково гінеколог, для чоловіків – уролог. Це «базовий» набір. Якщо будуть виявлені якісь відхилення від норми, то це вже буде зрозуміло під час цього огляду. Якщо є хоч найменші скарги – пройдіть фіброгастроскопію та УЗД. За показаннями вам призначать колоносокопію. Але після сорока років її необхідно проходити усім – раз на два років. У ПОКЛ імені Скліфософського ми робимо всі ці процедури, у разі потреби – під наркозом.

Хочу наголосити: більшість гастроентерологічних хвороб – виліковні. Але тільки за умови раннього виявлення. Скажімо, хвороби печінки себе ніяк не виявляють аж до моменту, коли патологія вже розвинулася до пізньої стадії. В той же час, скажімо, гепатит С, який помилково вважають невиліковним, можна подолати, якщо вчасно діагностувати його.

Обласний гастроентеролог  розповіла, чим небезпечні дієти, скільки разів на день потрібно їсти та чи дійсно шкідливий  алкоголь, фото-3

"ХАРЧУЙТЕСЯ ЯКІСНО. ЦЕ ПЕРША УМОВА ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!"

- Чи правда, що гастроентерологічні хвороби пов’язані з психосоматикою? Чи має це твердження наукове підґрунтя?

- Це дійсно так. Більшість хвороб напряму пов’язані з центральною нервовою системою. Особливо гастрити, коліти, дуоденіти . Як правило вони притаманні людям, які перебувають у затяжних стресових ситуаціях, депресивних станах тощо. Під час бесіди з пацієнтом, ми ставимо питання щодо його психологічного стану, і у разі потреби запрошуємо на консультацію лікарів – психотерапевтів. І паралельно лікуємо і нервову систему і гастроентерологічну хворобу. Скажу більше – є пацієнти, які самі просять: « Запросіть для мене психотерапевта», вони розуміють корінь своєї проблеми.

- Як в ставитеся до того, що у нас у вільному доступі є безліч ліків саме гастроентерологічного спрямування: гепатопротектори, ферменти тощо?

- Я величезна противниця цього. І препарати скрізь рекламують, іноді пацієнти прохають вписати той чи інший препарат, бо «його хвалять у інтернеті». Тоді я прямо говорю: навіщо ви лікуєтеся в мене? Лікуйтеся по інтернету. Але ж найсумніше, що люди вперто купують іноді кілька різних препаратів, котрі не тільки не полегшують, а ще й погіршують їхній стан. Більше того – перепробувавши масу ліків, пацієнт стає нечутливий до препаратів дійсно потрібних. Загалом, скажу, наука зробила великий поступ у лікуванні гастроентерологічних патологій. Існує маса дієвих препаратів. При правильному їх застосуванні та за умови дотримання режиму харчування можна досягнути кількарічної ремісії навіть при хронічних хворобах.

- Які основні поради ви могли б надати в плані правильного харчування. Що правильно – їсти тричі на день чи їсти п’ять шість – разів, але маленькими порціями?

- Ми стали їсти багато продуктів іноземного виробництва, іноді сумнівної якості. Особисто моя думка – потрібно більше вживати продуктів місцевих. Що ж до режиму харчування – нині дуже складно собі дозволити п’яти – шестиразовий прийом їжі. Здебільшого ми їмо на ходу, похапцем. На моє переконання, нормально є їсти тричі на день. Але раціон має бути збалансованим. Сніданок має бути поживним. Це наша зарядка на цілий день. Ідеально, якщо це будуть каші, молочні продукти. В обід дуже бажано і я рекомендую їсти перші страви – супи, тощо. Вечеряти рекомендують о 18 годині, але правильніше сказати – потрібно їсти приблизно за три години до сну. Іноді дехто з нас любить поїсти перед сном, але це дуже шкідливо.

- Зараз багато хто у гонитві за красою притримується дієт. Чи часто трапляється, коли любителі дієт стають вашими пацієнтами?

- Дуже часто. Хтось сідає на низькокалорійну дієту, інші прихильники «інтервального» голодування. Ще хтось – безбілкового харчування. Але ж якщо комусь такі дієти йдуть на користь, багато кому вони шкодять і прямо скажу – підривають здоров’я. Здебільшого це молоді люди. От і зараз у мене є пацієнт, який вирішив схуднути і отримав збій в організмі та виснаження. Найсерйозніше – коли настає анорексія. Але тут вже все пов’язано з нервовою системою. Такі речі важко піддаються лікуванню – зазвичай, з психотерапевтами. Це тяжкий збій в організмі. Їжа ніби «згорає», не засвоюється.

- На вашу думку – ожиріння обумовлено генетикою чи це винятково «заслуга» тільки того, хто має зайву вагу?

- Я впевнена, що це тільки слабка сила волі. Так, в можете мати схильність до повноти. Але ви зобов’язані в такому випадку пильно стежити за своїм харчуванням.

- Чи можна стовідсотково стверджувати, що алкоголь - це шкода для організму?

- З алкоголем, звісно, потрібно перш за все знати міру – і це головна умова. Інша – алкоголь має бути якісним. Третя умова – при різних захворюваннях вам можуть зашкодити різні види алкоголю. Комусь категорично не можна коньяк. Комусь краще не пити вино. І всім без винятку краще не вживати газовані напої. Ні алкогольні, ні безалкогольні. Виключіть їх зовсім!

У підсумку хочу порадити усім – харчуйтеся якісно, у всьому знайте міру, стежте за станом організму та будьте здорові!

Читайте також: « Інфаркт значно «помолодшав». Нещодавно нашим пацієнтом був 19 річний юнак» - завідувач відділення інтервенційної радіології КП ПОКЛ Руслан Сакевич

«В хірургію йдуть працювати ентузіасти» - завідувач урологічним відділенням Полтавської обласної лікарні Анатолій Філоненко.

«Пневмонія – хвороба підступна. Її не лікують борсучим жиром, лоєм та шишками сосни» - пульмонолог Неля Моторна.

«Не існує «алергічно небезпечних» продуктів. І не існує «гіпоалергенних» тварин!» - лікар – алерголог Лариса Кулик

" Медичні сестри недооцінені державою, хоча без них не можлива хірургія" - репортаж з операційного блоку Полтавської обласної лікарні

Підписуйтеся на нашу сторінку у мережі Фейсбук

Стежте за усіма важливими новинами у нашому Telegram

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#гастроентеролог #Полтава #Обласна лікарня
Оголошення
live comments feed...