09:30, 20 жовтня 2021 р.
Надійне джерело
«Понад шість тисяч полтавок хворіють на рак молочної залози. Тенденція тільки погіршується» - Артем Айкян
20 жовтня відзначається Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози. Це грізне захворювання посідає перше місце в структурі онкологічних патологій жіночого населення України. Щорічно з вперше в житті встановленим діагнозом злоякісне новоутворення молочної залози береться на облік більше 500 жінок області. За 2020 рік в області зареєстровано 456 випадків на рак молочної залози у жіночого населення і 5 випадків раку грудної залози у чоловіків. Третина випадків у жінок віком від 25 до 55р. (34,4%). Про це розповів Заступник головного лікаря з медичної частини КП «Полтавський обласний онкологічний диспансер» Артем Айкян.
Захворюваність на рак молочної залози в Україні за 2020р. склала 54,5 на 100 тисяч жіночого населення, 2019р.-63,3, 2018р.-64,5. В Полтавській області захворюваність перевищує показник по Україні і складає 61,4 на 100 тисяч жіночого населення, 2019р.-75,0, 2018р.- 71,0. Область зайняла 9 рейтингове місце по захворюваності на рак молочної залози.
Станом на 01.01.2021р. на диспансерному обліку в КП» Полтавський обласний клінічний онкологічний диспансер Полтавської обласної ради» перебуває 6 тисяч 241 хворих на рак молочної залози.
Імовірність виникнення раку збільшується з віком прямо пропорційно, приблизно 4% хворих складають жінки молодші 30 років .. Найбільша смертність від нього зазвичай у віці 40-50 років.
« Фактори ризику виникнення раку: менопауза у віці старше 50 років, відсутність пологів або перші пологи у віці старше 30 років (захворюваність в 3 рази частіше); сімейний анамнез, що свідчить про рак молочної залози у матері, сестри (у 2 рази частіше) або їх обох ( в 6 разів частіше), фіброзно-кістозна мастопатія (у 3-5 разів частіше). У розвитку раку молочної залози істотну роль відіграють попередні патологічні процеси в її тканинах, в основному повторні дисгормональні гіперплазії з утворенням вогнищ фіброзно-кістозної мастопатії (фіброаденоматозу). Причинами цих змін у тканині молочної залози служить ряд ендокринних порушень, нерідко обумовлених супутніми захворюваннями яєчників, повторними абортами, неправильним годуванням дитини і т. п. Ризик збільшується із збільшенням розміру залози. Деяке значення в розвитку раку молочної залози можуть мати анатомо-ембріологічні відхилення - наявність додаткових часточок залозистої тканини, а також попередньої доброякісної пухлини - фіброаденоми молочної залози. Всі ці утворення, незалежно від їхньої схильності до злоякісного переродження, підлягають видаленню, тому що іноді їх важко з достатньою впевненістю відрізнити від раку» - каже Артем Айкян.
Дуже часто – у третині випадків - рак діагностують у занедбаній стадії, коли він майже не піддається лікуванню.
« За даними канцер-реєстру КП «Полтавського обласного клінічного онкологічного диспансеру Полтавської обласної ради» за 2020р. хворі на злоякісні новоутворення молочної залози за стадією онкологічного процесу розподілились таким чином: І-ІІ стадія – 66,5%, а в занедбаній стадії (ІІІ –ІУ ст.). – 32,3%» - інформує Артем Айкян.
Лікування раку молочної залози, як правило, комплексне і включає в себе декілька етапів: хірургічний, радіотерапевтичний, хіміотерапевтичний. Послідовність етапів визначається мультидисциплінарним консиліумом, який проводиться лікарями – онкологами в спеціалізованому закладі. В нашій області це КП «Полтавський обласний клінічний онкологічний диспансер Полтавської обласної ради».
Успішне лікування раку молочної залози залежить від стадії захворювання. При першій стадії своєчасне лікування призводить до одужання 95% пацієнток. Тому основна рекомендація – регулярно проходити профілактичні огляди» - каже Артем Айкян.
« Симптоми раку молочної залози на ранніх стадіях не виражені, але жінкам варто звертати увагу на такі зміни молочних залоз: ущільнення в молочній залозі, що відрізняється від оточуючих тканин; зміна розміру, форми або зовнішнього вигляду молочної залози; зміни шкіри, втягнення певної ділянки; втягнутий сосок; почервоніння, набряк молочної залози або її частини; зміна шкіри молочної залози по типу «апельсинової кірки».
Перераховані симптоми не завжди однозначно вказують на рак молочної залози. Але виключити злоякісне захворювання може тільки фахівець після обстеження. Як що ви помітили один або кілька симптомів, зверніться до Полтавського обласного клінічного онкологічного диспансеру для повноцінної та якісної діагностики. Якщо маєте один або кілька таких симптомів – не зволікайте.
Протягом 20 та 21 жовтня у Полтавському обласному онкологічному диспансері діятиме «День відкритих дверей». З 14 до 16 години полтавки зможуть обстежити молочні залози. Прийом здійснюватиметься з суворим дотриманням протиепідемічних вимог.
Читайте також: Скільки в Україні хворих на рак?
Якщо хвороба не проходить три тижні потрібно подумати про рак
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
11:53
Вчора
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
10:00, 3 грудня
14
10:00, 3 грудня
13
13:32, 1 грудня
11:12, 10 грудня
1
15:52, 5 грудня
1
live comments feed...