• Головна
  • Полтавський лікар-психіатр розповів, чому потрібно звертатися до спеціаліста та не соромитися цього
15:30, 18 жовтня 2021 р.
Надійне джерело

Полтавський лікар-психіатр розповів, чому потрібно звертатися до спеціаліста та не соромитися цього

Полтавський лікар-психіатр розповів, чому потрібно звертатися до спеціаліста та не соромитися цього

Щороку на 10 жовтня припадає Всесвітній день психічного здоров’я. За статистичними даними ВООЗ, близько 1 мільярда людей у світі живуть з психічними розладами, з них в Україні - 8 мільйонів. Також за даними ВОО3 3 мільйони чоловік щорічно вмирають в результаті зловживання алкоголем, і кожні 40 секунд одна людина закінчує життя самогубством.

На сьогодні тема збереження психічного здоров’я в Україні є однією з найактуальніших. Та є одне «але» - українці досі мають стереотип, що похід до психіатра чи є чимось сороміцьким. Тому вони відсахуються від подібних думок фразою: «Я ж не божевільний». Але те, що для нас здається чимось абсурдним, вже давно є буденністю у високорозвинених країнах. У Європі, США та Японії похід до лікаря-психіатра або психотерапевта – це така ж звична справа, як піти до терапевта чи стоматолога.

Однак, більшість людей з розладами психіки та порушеннями поведінки в країнах з низьким рівнем доходу не мають можливості отримати повноцінну сучасну персоніфіковану психіатричну допомогу. В даний час, ще одним негативним фактором для психічного здоров’я населення стала пандемія COVID-19, що порушила звичне життя мільярдів людей в світі.

Для того, щоб більше дізнатися про психічне здоров’я полтавців та розвиток сучасної психіатрії ми поспілкувалися із заступником головного лікаря з медичної частини комунального підприємства «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Полтавської обласної ради», кандидатом медичних наук, асистентом кафедри психіатрії ПДМУ В'ячеславом Шиндером.

Полтавський лікар-психіатр розповів, чому потрібно звертатися до спеціаліста та не соромитися цього , фото-1

Людина VS COVID-19. Як вплинула пандемія коронавірусу на психічний стан людства?

- Скажу відверто. Ми, лікарі лише одного окремого медичного закладу в системі охорони здоров’я, не можемо дати характеристику психічного стану людства і тим більше його взаємозв’язок у людства з пандемією коронавірусу. Як наслідок, її вплив на психічний стан населення в різних країнах та регіонах може відрізнятися як в позитивному, так і в негативному значенні. Цю інформацію ми черпаємо, як і ви, переважно з засобів масової інформації, глобальної мережі Internet. Але, на відміну від населення, ми додатково вивчаємо фахові періодичні видання та спілкуємось з колегами. Також є ще дещо – це наші спостереження. З них ми помітили, що з початку епідемії, а потім і пандемії, населення було недостатньо адаптованим ментально перед новим викликом – невідомим до цього часу вірусом. Але на сьогоднішній день вже можна говорити, що люди вже свідоміше відносяться до вказаної вірусної хвороби. Населення адаптувалося. Але якщо порівнювати 2020 та 2021 рік в розрізі кількості госпіталізованих осіб, то на жовтень поточного року кількість таких пацієнтів зменшилася в рази. Не останню роль в цьому сприяла організована вакцинація. Пункт вакцинації громадян є і в КП «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги ПОР».

У травні поточного року комунальне підприємство «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги ПОР» підписало договір з НСЗУ на отримання стаціонарної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-COV-2. Для цього в найкоротші терміни ми перепрофілювали відділення інтенсивної терапії, приймальне та спеціальне психіатрично-інфекційне відділення, переоблаштували їх організаційну, лікувально-діагностичну роботу під особливості озвученої інфекції. Медичний персонал закладу невтомно працював в режимі non-stop 24/7. Це було важко, але життя людей було врятовано.

Із того, що ми вже знаємо, можемо відмітити деяку особливість: в людей, які схильні до розладів психічного здоров’я, COVID-19 у гострому своєму перебігу схильний усклюднювати клінічну картину майже всіх психічних захворювань. Зокрема, це ми спостерігали при інтоксикаційних, алкогольних, афективних психозах, галюцинаторних та маячних розладах. Наприклад, ковідні депресії, на відміну від більшості інших, мають схильність до швидкого розвитку та ускладнень із миттєвою появою суїцидальних думок та вчинків. Також ковідна інфекція здатна знижувати когнітивні функції. Зауважу, що пацієнти часто скаржились на те, що з’являється відчуття стороннього предмету або наявність «скла» у легенях тощо, в т.ч. після видужання від ковідної інфекції. Окрім цього, вони часто жалілися на слабку роботу легень, начебто їм не вистачає повітря при диханні. Таких симптомів можна перерахувати безліч, але вони сприймаються особливо кожним пацієнтом та є індивідуальними. На сьогодні можна говорити про існування постковідного стану, який характеризується наявністю додаткових розладів, до яких потрібні специфічні терапевтичні та діагностичні тактики.

За вказаний період ми успішно пролікували приблизно 140 людей.

Як людині самостійно визначити, коли звертатися до спеціаліста?

- Звичайно, якщо людина немає ніяких складних душевних захворювань, то вона здатна самостійно звернутися до психіатра із своїми скаргами. Найчастіше – це ситуаційно обумовлені страхи, тривожність, розгубленість, може бути відчуття спустошеності тощо. І взагалі, якщо людина відчуває, що в неї у душі щось «зламалося», то це і є привід звернутися до фахівця. Але якщо справа стосується таких складних станів, як галюцинації, немотивовані зміни в поведінці, появу дивних вчинків та висловлювань, переконань, що часто характеризується нездатністю суб’єктивно критично оцінити свій стан, то, зазвичай, за консультацією звертаються родичі пацієнта з проханням сприяти у медичній допомозі людині, яка у них захворіла.

Вплив соцмереж на психіку людини

- Ми живемо у 21 столітті. Наразі у відповідності до сучасних вимог суспільного життя ми не зможемо обійтися без соціальних мереж, гаджетів, інтернету, комп’ютерів. Але потрібно пам’ятати, що а вони мають як позитивні, так і негативні сторони. З одного боку, це великий об'єм інформації, яка знаходиться у невеличкому смартфоні. Він сприяє розвитку особистості, навчає нас, надає знання. А з іншого — це доступність заборонених речей та зацикленість на віртуальному житті. Все залежить від людини, адже вона сама обирає для себе, що їй потрібно із соцмереж. Загалом, вони досить негативно впливають на тих, хто не може адаптуватися до них. Та особливо вони впливають на дітей. Якщо батьки помічають зміну поведінки, зацикленість, відстороненість, апатію у дитини, то за умови довірливих відносин вони зможуть поговорити з нею і направити чадо у правильне русло. Не можна насильно дітей вести до дитячого психіатра. Звернення до спеціалістів принесе бажаний результат лише за її згодою та бажанням. Окрім цього, на клінічній базі закладу працює психіатричне відділення із педагогами, психологами, логопедами, куди надходили діти із подібними залежностями від соцмереж, депресивними розладами та суїцидальними нахилами, агресією, страхом.

Зв’язок психічного та фізичного здоров’я

- Розлади психічного здоров’я часто не розпізнаються суб’єктивно. Для цього потрібен фахівець. Психічне здоров'я є невід'ємною складовою здоров'я загального. Через певні душевні розлади, особливо якщо це реакції, тривожно-депресивні стани, може розвиватися гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, захворювання ендокринної системи, статеві розлади. Але повний взаємозв'язок зможе визначити лише спеціаліст, адже всі ці хвороби можуть розвиватися і незалежно від психічного стану. На мою думку, для визначення цих зв'язків потрібно пройти повний курс обстеження, зокрема і в психіатра.

Чоловіки чи жінки: хто частіше звертається за допомогою до спеціалістів?

- Відповідно до нашого статистичного аналізу, за останні 9 місяців, із 3100 пацієнтів, жінок було на 400 менше. Слід зазначити, що у таких хвороб, як шизофренія, епілепсія, біполярні розлади - гендерний поділ умовний. На них хворіють як жінки, так і чоловіки. Зазвичай, це сталий процент пацієнтів.

Але якщо говорити за непсихотичний регістр душевних розладів, то є пояснення, чому пролікованих чоловіків стало більше. Основна причина - це ситуація, яка склалася у нашій країні. У зоні бойових дій чоловіків все ж більше, ніж жінок. Частіше вони стали звертатися із посттравматичним синдромом, депресивними, тривожними розладами, що виникли після пережитого на фронті. Також у психіатрів частіше допомоги потребують люди із професій з підвищеним ризиком.

Світовий досвід: у якій країні найкраще піклуються про ментальне здоров’я громадян?

- На мою думку, еталонною можна вважати американську систему, де психотерапевт стоїть на одному рівні з іншими лікарями. Зазвичай, на 5 сімей із 3-4 чоловік прикріплюється один спеціаліст, який їх консультує. В їхньому суспільстві це вважається нормою. Я вважаю, що в Україні ми можемо досягти подібного результату десь за 5 років. Потрібно розробити на державному рівні за участі самих державних інституцій певну систему, яка буде не тільки лікувати, а й запобігати психічним захворюванням.

Найголовніше, що потрібно зрозуміти - це те, що від психічних розладів ніхто не застрахований. Психічні розлади - це не завжди психози - галюцинації, маячня, стани порушеної свідомості (делірій, аменція, сутінки, онейроїд) тощо. Насамперед, слід відрізняти розлади психотичного та непсихотичного регістру. Беззаперечно, всі ми в житті переживали тривожні розлади, субдебпресивні, депресивні, астенічні стани, страхи тощо. Від цього залежить лікувальна тактика фахівця.

В будь-якому випадку, ми, як фахівці, працюємо не для себе, а для вас. Головною нашою метою є збереження вашого здоров’я. Тож не соромтеся і звертайтеся до відповідних фахівців, адже це ваше здоров’я.

Читайте також: Відомий хірург розповів про операції, які зробив першим у світі, про те, як змінює життя робота в онкології і чи винайдуть «панацею» від раку

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#психіка #здоров'я #хвороби #госпіталізація #психоаналітик #Україна #Полтава
Оголошення
live comments feed...