16:30, 22 вересня 2021 р.
Надійне джерело
Підбили перші підсумки пілоту з вакцинації літніх людей на селі
Відбувся брифінг за підсумками реалізації пілотного проєкту, ініційованого та впровадженого БюроВООЗ в Україніспільно з Міністерством охорони здоров’я України та ГО «Батьки за вакцинацію». Разом із підготовчим етапом пілот тривав із 1 по 19 вересня у селах Гаркушинці та Петрівці Миргородського району.
За словами директора Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА Віктора Лисака, в області щеплено двома дозами вакцин проти коронавірусної інфекції 21,4 відсотка населення, однією дозою – понад пів мільйона людей. У освітній галузі щеплено 72 відсотки працівників. Серед медиків показник уже сягає 94-95 відсотків. Віктор Лисак відзначив активність педколективів та громад Кременчуцького району.
«Є територіальні громади, де щеплення мають більше 50 відсотків мешканців. Уряд обіцяє стимулювати такі громади. А досвід, набутий у співпраці з фахівцями ВООЗ та ГО «Батьки за вакцинацію» показав, що ми використовуємо далеко не всі важелі, щоб «достукатися» до свідомості людей», – зазначив очільник департаменту, відкриваючи брифінг.
«Проєкт був успішним, він дав приріст показників вакцинації як загалом, так і в групі 60+. Оскільки на медпрацівників зараз покладено величезне навантаження, ми відпрацювали алгоритм комунікації з населенням із залученням сільських старост (інспекторів), волонтерів, громадськості. Хочемо продовжити цю ініціативу вибірково і в інших невеликих селах, і в Полтаві, перш ніж передати її на втілення в Україні», – зазначив Віктор Лисак.
Цей проєкт мав на меті залучити до щеплень якомога більше людей віком старше 60 років у сільській місцевості. Ініціатива реалізується у партнерстві з Європейським Союзом за підтримки Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА та Полтавського обласного центру громадського здоров’я. «Пілоту» передував підготовчий етап. Опитали місцеве населення: чому люди не щеплюються, звідки беруть інформацію «за» і «проти» вакцинації, яким джерелам інформації довіряють. Сформували дві бригади волонтерів (активні пенсіонери, молоді мами в декреті, медпрацівники, усі – щеплені), навчили їх грамотно й переконливо відповідати на найнесподіваніші запитання про вакцини і щеплення. І з’ясувалося, що «своїм» людям зрештою населення може повірити швидше, ніж офіційним аргументам. Через магазини, пошту, подвірні обходи селами розійшлася просвітницька література. Увімкнулося «сарафанне радіо».
Виконавчий директор ГО «Батьки за вакцинацію» Тимофій Бадіков розповідає: «Ми не мали шалених очікувань від цього проєкту: два маленьких села, загалом 2200 мешканців. Та вже з першого дня результати виявилися надихаючими. Зворотній зв’язок – миттєвий: сьогодні інформаційний «штурм», що змінює думки людей, а вже завтра вони йдуть до амбулаторії щеплюватися. Було складно (24 на 7 без вихідних). Але від результатів «загоралися очі» у всіх¸ хто був задіяний».
У Гаркушинцях до роботи активно долучилася інспектор (аналог старости), розміщувала повідомлення у сільських вайбер-групах, де обговорюються зазвичай побутові проблеми села, сама ходила по дворах із волонтерами. Амбулаторія у цьому селі не нова, як у Петрівцях, але місцева лікар їздила на будь-які виклики, переконувала разом із волонтерами, відкривала амбулаторію навіть у неділю, якщо на щеплення погоджувалися прийти чергові 3-5 чоловік. Така єдність медиків, освітян, інспектора – авторитетних вакцинованих людей, які стали командою однодумців, дала кращий результат.
Про бар’єри, які довелося долати в ході проєкту, та його результати розповіла технічний спеціаліст Бюро ВООЗ в Україні Вусала Аллахвердієва. «Анкетування показало, що більш як половині населення була потрібна інформація про безпечність вакцин. Ще 30 відсотків сільських мешканців потребують аргументів про їх ефективність. І водночас переважна більшість невакцинованих людей на запитання, чому вони не щеплюються, посилалися на дефіцит часу. Проєкт свідчить: якщо дати людям відповіді на перші два питання, то час знайдеться. Зрештою, так і сталося, – пояснила експерт. – Маломобільних людей вакцинували вдома, пересувна лабораторія пропонувала свої послуги на ярмарку, в інших людних місцях. Але найбільше тих, чию думку вдалося змінити, прийшли саме до сільської амбулаторії – в робочий час!».
Вусала Аллахвердієва говорить, що на Полтавщині ця ініціатива втілюється не випадково. У липні цього року моніторингова група ВООЗ знайомилася з роботою тутешніх центрів масової вакцинації, щеплення в організованих колективах. Результати були гідними, але прийшло розуміння, що найважче дістатися до неорганізованого населення у «глибинці».
Експерт розповіла про попередні підсумки роботи на Миргородщині.
Від початку масової вакцинації у Гракушинцях із 980 мешканців до проєкту була щеплена 261 людина, з них віком старше 60 років – 113. За 6 днів подвірних обходів та інформаційної роботи в організованих колективах вдалося вакцинувати 110 жителів Гаркушинців, із них старше 60 років – 58.
У Петрівцях мешкає 1200 людей. За попередні два місяці було щеплено 265 людей (старше 60 років – 215), у ході проєкту вакцинували 97 (з них 39 – старше 60 років).
Хоча ці результати остаточними вважати не можна: в сільських амбулаторіях щеплювали Коронаваком, а дехто з тих, кого вдалося переконати у необхідності вакцинації, обрав для себе інші вакцини і поїхав щеплюватися за до Миргорода у центр масової вакцинації.
Тобто якщо організувати роботу такими темпами, як у ході проєкту, із залученням на допомогу медикам бригад однодумців, місцевих депутатів, село можна вакцинувати швидко. Але за умови, що щепленими будуть усі, хто береться переконувати односельців. Від волонтера до сільського голови (старости, інспектора).
«За темпами вакцинації область була серед передових за кількістю вакцинованих. Попрацювавши тут, ми побачили згуртовану роботу Департаменту, обласного центру громадського здоров’я, а головне, громади, Центру ПМСД та місцевих медиків. Проєкт вдався. Він дав гарний приріст вакцинованих. Успішним в його реалізації було й те, що ми знайшли механізми, які допомогли досягти таких результатів. Ми напрацювали рекомендації, які надамо МОЗ для впровадження їх у інших селах України”, – каже Вусала Аллахвердієва.
Насамкінець Віктор Лисак навів яскравий приклад важливості комунікаційної складової. Обласна психіатрична лікарня до складу своєї мобільної бригади з вакцинації включила психолога. В організованих колективах ця бригада за зміну щеплює по 150-200 чоловік. Як це вдається? Спочатку «в люди» йде працювати психолог. А решта бригади потім вакцинує всіх бажаючих.
«Моїй мамі на Житомирщині – 86 років. Вона не вміє читати есемески із запрошеннями на щеплення, не дуже довіряє іншим джерелам. З такими людьми треба говорити «вживу». Все залежить від нас: як переконаємо, такий результат і матимемо», – наголосив Віктор Лисак.
Публікація створена за матеріалами КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я».
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
17:00
Вчора
16:13
Вчора
15:12
Вчора
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
09:16, 7 грудня
11:21, 5 грудня
10:32, 3 грудня
23:39, 10 грудня
live comments feed...