13:30, 16 вересня 2021 р.
Надійне джерело
Пілотний проект з виїзної вакцинації триває на Миргородщині
Із метою збільшення масштабів вакцинації від COVID-19 серед літніх людей у сільській місцевості Бюро ВООЗ в Україні ініціювало та запровадило спільно з громадською організацією «Батьки за вакцинацію» й Міністерством охорони здоров’я України пілотний проєкт у Полтавській області. Ця ініціатива реалізується у партнерстві з Європейським Союзом за підтримки Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА і Полтавського обласного центру громадського здоров’я.
У селах Гаркушинці та Петрівці Миргородського району загалом мешкає 2180 людей, у тому числі 1062 – віком від 60 років. Із 13 до 20 вересня тут відпрацьовується інформаційно-просвітницька кампанія щодо вакцинації проти COVID-19. Як показало анкетування, причини упередженого ставлення до вакцинації у мешканців Петрівців та Гаркушинців різні: хтось начитався фейків в Інтернеті, комусь заборонили діти, хтось боїться алергічних реакцій чи тромбозів після щеплення більше, ніж самого коронавірусу.
Агенти змін
13 вересня у тренінговому центрі Миргородського ЦПМСД пройшли навчання дві інформаційні бригади у складі волонтерів та медичних працівників. Серед волонтерів – кілька місцевих медичних сестер, лікарі, мама в декреті, поліграфіст у відпустці, пенсіонери з активною громадянською позицією. Усі – вакциновані, їх родини – також. Це люди, які погодилися стати агентами змін у свідомості односельців.
Про суть проекту розповіла Ірина Андріяш, співзасновник і член правління громадської організації «Батьки за вакцинацію»: «Рівень вакцинації у цих селах – менше 25 відсотків. Протягом підготовчого етапу разом із медпрацівниками ми провели анкетування, обговорювали, чому склалася така ситуація та як її подолати. На мій погляд, одна з головних причин – комунікаційна проблема. Інформації в людей, здавалося б, більш ніж достатньо, але зорієнтуватися в ній важко. На прийомі у лікаря проговорити тему вакцинації часу не вистачає – кожен пацієнт вирішує конкретну проблему свого здоров’я. Інформація ж з інтернету чи телебачення найчастіше буває негативною. Переконати людей можна лише «живим» спілкуванням на місцях. Говорити з кожною людиною зрозумілою для неї мовою, враховуючи її конкретну ситуацію».
«Таких зустрічей нам потрібно якомога більше»
Протягом тижня у кожному з цих сіл працюють інформаційні палатки – у найбільш людних місцях, змінюючи за потреби локацію (сьогодні – біля магазину, завтра – біля школи чи сільської ради). Паралельно тривають подвірні обходи. Селами «розійшлися» інформаційні буклети – вони вже є на прилавках магазинів, на стовпах, у поштових скриньках. Свого лікаря, місцевих волонтерів люди знають в обличчя, більшість охоче погоджуються спілкуватися.
Заплановані зустрічі з громадою, в організованих колективах. За словами Ірини Андріяш, перші батьківські збори у Петрівцях відбулися 10 вересня, у п’ятницю. Разом із місцевим лікарем та директором школи учасники проекту спілкувалися з батьками і жодної агресії, жодних антивакцинальних дискусій там не було: всі питання – практичні, по суті. Слухали уважно. На закінчення пролунала показова репліка із зали: «Такі зустрічі нам дуже потрібні і якомога частіше».
«Однакового ковіду не буває, бо всі ми – різні»
Перший день розпочався з теоретичних та практичних занять. Про особливості вакцинації від COVID-19 та характеристики вакцин розповіла лікар-імунолог, алерголог Юлія Хорош.
Найпоширеніші антивакцинальні міфи спростовувала сімейний лікар із Полтави Інна Ярова: «Чому так важко просувається вакцинація? Тому, що люди мали б бути морально готовими до неї ще задовго до початку вакцинальної кампанії. На жаль, завчасно і дуже активно в Україні «стартували» антивакцинатори: зі своїми аргументами й коментарями «фахівців», одночасно у соціальних мережах, по телебаченню, в друкованих ЗМІ. І досі мої знайомі, пацієнти шлють мені статті, відео, яким довіряють більше, ніж офіційній медицині. Я, зазвичай, відповідаю, що декларацію вони укладали зі мною, а не з «професорами», що дають рекомендації в інтернеті. Той, хто пройшов через стаціонарне віддлення, хто побачив багато смертей, виснаження медиків, той має сумнівів значно менше. Але й серед тих, хто перехворів на ковід легко, багато хто приходить через місяць-два-три із незрозумілими симптомами: знервованість, безсоння, плаксивість, а через деякий час, наче нізвідки – діабет чи інсульт… Однакового ковіду не буває, бо всі ми – різні, особливі. Ніхто не знає віддалених наслідків навіть легко перенесеного ковіду: як відновлюватимуться після враження легені, як зміниться здоров’я загалом, як розвиватимуться новонароджені після маминої хвороби», – наголошує лікар.
«Сьогодні хворіють тяжко – невакциновані»
Про це говорила учасникам тренінгу керівник Полтавського обласного центру громадського здоров’я Ніна Дурдикулиєва.
– Той факт, що у стаціонарних відділеннях сьогодні хворіють тяжко, із залученням апаратів штучної вентиляції легень саме невакциновані пацієнти, може стати вагомим аргументом для переконання населення в доцільності вакцинації. Цей пілот – складний, але ми мусимо знайти найпотрібніші слова, найпереконливіші аргументи, щирим спілкуванням і власним прикладом руйнувати недовіру, страхи і сумніви. Щоб ці два села стали прикладом для всієї України.
У ході навчань волонтери прослухали поради та рекомендації експертів –виконавчого директора ГО “Батьки за вакцинацію” Тимофія Бадікова, технічного спеціаліста Бюро ВООЗ в Україні Вусали Аллахвердієвої, голови Національноїтехнічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федора Лапія. У групах відпрацьовували практичні навички спілкування з населенням.
Проєкт – діє!
За підсумками вівторка, 14 вересня – першого дня роботи інформаційних бригад – у селі Петрівці щеплено проти COVID-19 12 мешканців, у Гаркушинцях – 27. Це вчетверо більше, ніж вдавалося вакцинувати в день досі. На 8.30 ранку середи, 15 вересня, у Гаркушинцях двоє літніх людей вже були провакциновані вдома, ще півтора десятка мешканців стояли у черзі на щеплення. Проєкт – діє!
Довідково: у п’ятницю, 17 вересня, у Департаменті охорони здоров’я Полтавської ОДА о 13 годині відбудеться пресбрифінг за підсумками 4 днів реалізації проєкту.
Публікація створена за сприяння КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я»
Читайте також: Лікарі - урологи 2 міської лікарні впровадили новий вид операцій
Як пройти медичний огляд у 2 міській лікарні
Бажаєте отримувати найважливіші новини Полтави у месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
09:40, 29 вересня
18:36, 24 вересня
09:40, 29 вересня
09:40, 29 вересня
21:58, 26 вересня
live comments feed...