• Головна
  • Сьогодні 35 років від дня Чорнобильської катастрофи
09:30, 26 квітня
Надійне джерело

Сьогодні 35 років від дня Чорнобильської катастрофи

Сьогодні 35 років від дня Чорнобильської катастрофи

Сьогодні українці вшановують пам’ять ліквідаторів найбільшої техногенної та екологічної катастрофи людства. Від аварії 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС пройшло 35 років. Саме цього дня, 35 років тому, під час експерименту на 4-му реакторі Чорнобильської атомної електростанції сталися два вибухи. Сильне радіоактивне випромінювання вразило територію радіусом 30 кілометрів від місця події. Однак масштаби аварії були набагато більшими. Крім українських населених пунктів, які постраждали від катастрофи, радіаційному забрудненню піддалися селища 19 регіонів Росії, в яких проживали майже 3 млн чоловік. Також радіація швидко поширилася на деяких територіях Білорусі і досягла Європи.

Про те, що сталася аварія на Чорнобильській АЕС, жителі прилеглих регіонів дізналися тільки через кілька днів. У країні почалося активне акумулювання сил для ліквідації наслідків аварії. Тоді на гасіння пожежі було кинуто не тільки спеціалізовані пожежні сили, а й цивільні. Під час цих робіт безліч людей отримали смертельні дози опромінення. У 2000-х роках світове співтовариство об’єднало свої сили для вирішення “чорнобильської проблеми”.

А сьогодні до ліквідаторів аварії на ЧАЕС звернулися керівники Полтавщини.

Голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький звернувся до героїв Чорнобильської катастрофи:

"Шановні земляки!

Дорогі ліквідатори аварії на Чорнобильській АЕС!

35 років тому сталася аварія на Чорнобильській АЕС, яка назавжди змінила уявлення сучасників про «мирний атом», негативно позначилася на долях мільйонів людей та екологічній ситуації у багатьох країнах.

Чимало наших співвітчизників, рятуючи світ від смертельного атому, отримали небезпечне для життя радіаційне опромінення та завчасно пішли за межу вічності, багато ліквідаторів назавжди втратили здоров’я.

Кількість постраждалих від Чорнобильської катастрофи могла бути значно більшою, а її наслідки нищівними для людства, якби не мужність та самовідданість ліквідаторів аварії: пожежників, військових, правоохоронців, будівельників, науковців, медиків.

Світла пам’ять ліквідаторам аварії, які загинули, приборкуючи атомну стихію!

Безмежно вдячні вам, герої Чорнобиля! Пишаємося вами!

Бажаю вам міцного здоров’я, миру, добробуту та довголіття!"

Голова Полтавської облдержадміністрації Олег Синєгубов такоє звернувся до земляків, з нагоди 35-х роковин Чорнобильської катастрофи:

"Шановні полтавці!

35 років відділяють нас від дня однієї з найбільших у світі техногенних катастроф – аварії на Чорнобильській АЕС, дня людської трагедії, наслідки якої не дають спокою людству.

Полтавці були одними з перших, хто розпочав ліквідацію аварії та її наслідків. Тисячі людей з області – пожежників, військових, медиків, правоохоронців, представників інших професій – мужньо та самовіддано працювали в зоні лиха.

З часом відійдуть у минуле гострі для сьогодення соціальні, економічні, медичні та технічні проблеми, породжені Чорнобильською катастрофою та ліквідацією її наслідків. Але назавжди залишиться в серцях людей невмируща пам’ять про солдатів атомного фронту, який відкрився у Чорнобилі 26 квітня 1986 року.

Низько схиляємо голови перед усіма, хто пішов у ядерний вогонь, аби зупинити ланцюгову реакцію смерті, свідомо й жертовно віддав за нас своє життя та здоров’я.

Слава чорнобильцям, які врятували рідну землю й захистили увесь світ!

Мирного всім неба над головою!".

Не оминули цю трагедію і митці. Серед них і відома українська поетеса Ліна Костенко:

"ЧОРНОБИЛЬ-2

Ліси хриплять застуджено, як бронхи.

У Зоні тиша. Тиша гробова.

Лиш мілітарним привидом епохи

«Чорнобиль-2» над лісом проплива.

Фантом, кістяк, антена дальніх стежень,

він прихопив ті сосни під пахви.

Там спить їжак. їжак узимку лежень.

І ніч іде з ліхтариком сови.

Там мох скубе косулька ще не вбита.

У пнях живуть древлянські ще боги.

Там все друкує ратички й копита

і вишиває хрестиком сніги.

Але, ліси розсунувши плечима,

фантом іде, куди його не ждуть.

І тільки села мертвими очима

його у далеч тоскно проведуть.

Йому не треба кленів і акацій,

ні голосів, ні мальви на тину.

Вже навіть ржавим залишком локацій

він може думать тільки про війну.

Не ясні зорі і не тихі води.

На всі ліси нікого і ніде.

А він стоїть. Він цар Антиприроди.

І на вітрах антенами гуде."

 Читайте також: У Полтаві передзвонами вшанують пам’ять загиблих у Чорнобилі

#катастрофа #Чорнобиль #ліквідатори #герої
Оголошення
live comments feed...