• Головна
  • Розв`язати проблему з відходами та наблизитися до європейських стандартів.
15:13, 26 лютого 2021 р.

Розв`язати проблему з відходами та наблизитися до європейських стандартів.

Розв`язати проблему з відходами та наблизитися до європейських стандартів.

У 2019 році в Полтавській області розпочато реалізацію Глобального проєкту «Підтримка ініціативи з експорту технологій захисту довкілля», що впроваджується GIZ Ukraine за дорученням Федерального міністерства довкілля, захисту природи та безпеки ядерних реакторів Німеччини (BMU).

У листопаді цього року, у рамках проєкту розпочата спільна ініціатива "Роз'яснювальна кампанія у сфері поводження з відходами", що реалізовується громадською організацією “Еколтава”, учасниками якої стали 4 ОТГ області: Пирятинська, Гребінківська, Чорнухинська та Новооржицька.

Які проблеми нині мають громади?

- Надлишок сміття;

- Відсутність обладнаних полігонів для вивезення відходів;

- Нерозуміння мешканців громад чому й навіщо треба сортувати сміття і чому вони мають за це платити гроші?

- Відсутність потрібної інформації, чому й навіщо треба сортувати, куди здавати відсортоване і що далі з ним відбувається.

Яка ситуація зі сміттям у кожній окремій громаді й чи готові вони втілювати ініціативу?

ЧОРНУХИНСЬКА ГРОМАДА

У Чорнухинській селищній раді добре усвідомлюють: грамотне поводження з твердими побутовими відходами, сортування сміття та мінімізація продукування відходів загалом - правильний шлях, який обирають розвинені країни світу.

Одразу при вході - контейнери для роздільного збору паперу, пластику та змішаних відходів. Окремо - бокс для батарейок та ртутних термометрів. Чорнухинська громада бере активну участь в обласній програмі “Екологічні ініціативи”, мешканці тут знають про Екобус і збирають окремо небезпечні відходи, щоб здати їх на перероблювання.

Прості баки для сортування сміття громада закупила скориставшись можливостями бюджету участі. Поступово їх кількість зростає. Існують декілька місць роздільного збору сміття та забезпечена підтримка розвитку цього напрямку діяльності. За переробку зібраної вторинної сировини відповідає місцевий підприємець. У нього є ідея робити тротуарну плитку із вторсировини, утім, поки це лише задум котрий потребує чималих фінансових вкладень.

Також для потреб збору та транспортування сміття була придбана спецтехніка.

Селищний голова Олександр Василенко каже, що завдяки цим діям за рік вдалося зібрати 5,5 тис.кг пластику, відправити на переробку відсортоване.

“Спочатку люди насторожено ставилися до пропозиції сортувати й складати відходи у різні контейнери. Знадобилося близько трьох місяців для того, щоб подіяв приклад “першопрохідців” і з”явився власний досвід. Наразі нам самим цікаво проаналізувати ситуацію станом на зараз, ставлення людей до сортування та ін. питань ТПВ. І ще важливо також донести, що сортувати важливо й необхідно, що це нормально і модно”, - каже голова.

Ще у громаді потребують упорядкування питання з роздільним збором та переробкою органічних відходів. Кажуть, що за їхньою оцінкою органіка у загальному обсязі сміття становить бл. 70%. Важливо мати можливість компостувати та грамотно утилізувати харчові та сільськогосподарські відходи.

ГРЕБІНКІВСЬКА ГРОМАДА

У Гребінківській територіальній громаді працює система збору твердих побутових відходів. Є комунальне підприємство, що надає послуги по вивезенню відходів на міське сміттєзвалище. Для кожної вулиці - свій графік і певний час збору. Є встановлена оплата за вивезення.

Роздільного збору тут поки не запровадили.

“Хоча такі спроби й були, - каже голова громади, Віталій Колісніченко. Але ці спроби зіткнулися зі спротивом мешканців громади. Особливо негативне ставлення - від людей старшого віку. Проте, молодь та діти - підтримують, на них вся надія”.

У Гребінці підтримали ініціативу інформаційної кампанії ГО “Еколтава”, що покликана дати розуміння мешканцям та відповіді на їхні питання, пов`язані з мінімізацією та правильним поводженням з ТПВ. Засвідченням готовності до співпраці стало підписання Меморандуму в межах Проєкту.

ПИРЯТИНСЬКА ГРОМАДА

Для Пирятинської територіальної громади тема поводження з твердими побутовими відходами досить складна та болюча. Гостро саме зараз стоїть питання впорядкування полігону, куди вивозять відходи з міста, сіл громади та найближчих ОТГ.

Також, за попередніми результатами опитування, що фахівці “Еколтави” проводять у громаді, більш ніж половина людей не готові платити вищу ціну за вивезення сміття (так відповіли, переважно, люди старші 45 років). У міській раді кажуть, що з кожним роком збільшують кількість майданчиків зі сміттєвими баками, намагаються впорядкувати цей процес. Зараз збір відходів відбувається за змішаним типом: частина вулиць має майданчики зі сміттєвими баками, частина - чекає сміттєвоз у певні дні та час.

Серед мешканців є свідомі та екоактивні люди, котрі лобіюють на рівні громади тему мінімізації відходів, окремого збору органіки, роздільного збору відходів, доносять ці знання до дорослих та дітей. У школі №4 та дитячому садку “Сонечко” є екологічні гуртки, тут вчать дітей правильно поводитися зі сміттям.

НОВООРЖИЦЬКА ГРОМАДА

Оскільки громада маленька (об'єднує 9 сільських рад) і має невеликий бюджет (бл. 78 млн.) свого сміттєзвалища тут немає. Наразі триває виготовлення технічної документації на відведення земельних ділянок під свій полігон.

Сміття збирають з навколишніх сіл сміттєвозом і вивозять до сусіднього Лубенського району. Поки - за кошт громади. Бо ж, як вважають у селищній раді, краще хай винесуть сміття до спецавтомобіля, аніж у найближчу посадку.

В самому ж Новооржицькому - центрі громади - встановлено контейнери для відходів. Люди платять за їх вивезення.

Люди тут готові сортувати сміття, замислюються над можливими варіантами збору вторсировини. Кажуть, що важливо розуміти процес. І цю інформацію добре було б донести до мешканців не лише Новооржицького, а й усіх сіл, що увійшли в громаду. Це стосується дорослого населення, але найважливішим завданням зараз є навчити молодь дбати про місце, у якому живуть.

Нагадаємо, ініціатива, що вже зараз втілюється на територіях обраних ОТГ якраз і покликана дати розуміння мешканцям та відповіді на їхні питання, пов'язані з ТПВ.

Наразі триває етап збору та аналізу інформації про реальний стан справ з відходами на території громад. Навесні - почнеться активна фаза Проєкту: просвітницька робота з педагогічними колективами, підприємцями, владою та громадою.

Ініціатива "Роз'яснювальна кампанія у сфері поводження з відходами", що реалізовується громадською організацією “Еколтава”, здійснюється в рамках Глобального проєкту «Підтримка ініціативи з експорту технологій захисту довкілля», що впроваджується #GIZ_Ukraine за дорученням Федерального міністерства довкілля, захисту природи та безпеки ядерних реакторів Німеччини (BMU).

Розв`язати проблему з відходами та наблизитися до європейських стандартів. , фото-5
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#громади #довкілля #сміття
Оголошення
live comments feed...