12:00, 21 лютого 2021 р.
Надійне джерело
«Для того, аби побороти безсоння, не обов’язково вживати снодійні і транквілізатори» - психіатр Антон Павленко
Інфаркт міокарду, інсульт, погіршення пам’яті і хвороба Альцгеймера. Саме порушення сну може стати причиною всіх цих грізних недугів. Що таке сон, які причини виникнення безсоння, чи можна побороти його без допомоги антидепресантів, транквілізаторів та нейролептиків нам розповівлікар – психіатр Полтавської обласної лікарні імені Скліфосовського Антон Павленко.
- Антоне Валерійовичу, навіщо людському організму взагалі потрібен сон?
- Є кілька гіпотез: нічне закріплення в пам’яті всього побаченого, «ремонт» нервових клітин, створення нових нейтронних зв’язків і відновлення організму. Крім того, під час сну відбувається найбільш глибоке природнє розслаблення – як фізичне так і психологічне. Що таке сон питання складне і розлоге. Але передусім– це захисна реакція нашого організму. Сон – це своєрідний запобіжник, котрий захищає нервову систему від перевтоми та виснаження. Історично сну приписували лікувальну функцію, рекомендували його як засіб від хвороб.
- Що буде, якщо припинити спати?
- Звичайна людина може прожити без сну не більше, ніж сім діб. Після цього у мозку починаються незворотні процеси. Втім, серйозні проблеми зі здоров’ям з’являться вже на 3 – 5 добу без сну. До прикладу, 17 річний школяр з США Ренді Гарднер потрапив у Книгу рекордів Гіннеса у 1964 році завдяки тому, що зміг не спати 11 діб. А це – 264 години. Цей приклад став хрестоматійним. Однак, мало хто згадує, що під час експеременту у Ренді порушилися мова та зір, з’явилися провали у пам’яті, а останніми днями – галюцинації.
- Чим небезпечне хронічне безсоння?
- Безсоння обов’язково спричинить безліч негативних наслідків:
у вас знизиться імунітет, бо імунна система працюватиме гірше. Безсоння спричиняє гіпертонію, проблеми з пам’яттю, погіршення зору, може спровокувати нервовий зрив. Крім того, серед негативних наслідків – збільшення ваги, погіршення зовнішнього вигляду та послаблення уваги. Список можна продовжувати і продовжувати.
- Які причини порушення сну?
- Вони поділяються на органічні ( пов’язані зі змінами у нашому тілі) та психологічні ( тобто, наші думки). Спершу згадаю про порушення органічні, і насамперед розповім про гормони і їхній вплив на сон. Тож які гормони впливають на міцність нашого сну?
Мелатонін – його дефіцит викликає труднощі із засинанням, робить сон неспокійним, ми часто прокидаємося і не можемо заснути. У цьому випадку допоможуть препарати, що активізують секрецію мелатоніну. Скажімо, Триптофан або 5-HTP. Його прийом особливо ефективний у поєднанні з кофакторами, такими як куркумін та вітамини групи В, особливо В6. Вони допомагають перетворювати триптофан в серотонін, а потім в мелатонін. В окремих випадках може знадобитися прийом безпсередньо мелатоніну.
Гормон росту – він відповідає за ріст і розвиток організму, а також регулює стадії сну, він допомагає відновити сили і реорганізовує спогади. Його дефіцит приводить до розкитку хронічної втоми. Головний ворог цього гормону – пізня вечеря.
Гормони щитоподібної залози – відповідають за безліч процесів у оргінізмі. Зокрема, їх дефіцит скорочує тривалість стадії глибокого сну. Тому при безсонні це перші гормони, на які слід звернути увагу.
Кортизол - нормальний рівень гормонів щитоподібної залози у поєднанні з кортизолом створюють оптимальні умови для пробудження та гарного самопочуття. Надлишок кортизолу спричиняє безсоння. Ми стаємо тривожними і відчуваємо енергійними зовсім не в той час. Це також впливає на апетит, і вночі ви відчуваєте голод.
Також частими причинами безсоння можуть бути травми голови, менопауза, печія, робота в нічну зміну, больовий синдром тощо.
До психологічних причин належать депресія, панічні атаки, нервові зриви, хронічні стреси.
- І саме цих випадках пацієнтам приписують антидепресанти і транквілізатори?
- Так. І вони на деякий час можуть пом’якшити чи і взагалі «прибрати» симптоми. Але тільки на деякий час. Адже ні перші ні другі не усувають першопричину появи депресивного стану. Простіше сказати вони «купірують» але не лікують симптоми.
- Тоді як же діяти?
- Якщо вам складно заснути, вам цілком підійде Л-Теанин, амінокислота, отримана з зеленого чаю, котра підвищує альфа активність мозку. На відміну від транквілізаторів та нейролептиків не викликає седативного ефекту, тобто, ви протягом дня будете бадьорі та працездатні, але при цьому у вас покращиться якість сну. І хоча дослідження свідчать, що 400 мг протягом 8 тижнів безпечні, я би радив почати зі 100 мг перед сном. Потім можна плавно піднімати дозування. На короткий проміжок часу можете пропити мелатонін в дозуванні 3 мг а для підсилення ефекту додайте Л-теанин 100 мг.
Але з цим препаратом потрібно бути обачними. Більше 20 – 30 днів його приймати не можна – у будь - якому випадку порадьтеся з лікарем. Про всі інші препарати докладно – ви можете дізнатися у моєму відеоблозі. Тут про все розлого:
- Чи є у вас якісь загальні поради щодо покращення сну?
- Ці поради загальновідомі. За 4 – 5 годин до сну уникайте стресів та емоційних гойдалок, ніяких фільмів жахів тощо. Тепла ванна, читання, використання ефірних масел – це все складові, які можуть допомогти з безсонням. Щодо масел, можлива така комбінація: ромашка + лаванда, мандарин + м’ята, бергамот +Апельсин, ялівець або ваніль. Послухати після ванної медитацію – теж чудовий засіб. Також припиняємо користуватися гаджетами і дбаємо про свіже повітря у спальні. Не забувайте про режим харчування. У вечірній час виключіть з раціону вуглеводні, а останній прийом їжі має бути за 3 – 4 години перед сном. Дотримуйтеся цих рекомендацій та будьте здорові!
Сторінка Антона Павленка у мережі Фейсбук тут
Відеоблог Pavlenko Doc
Читайте також: Чи скоро у Полтаві почнуть проводити операції з трансплантації нирок?
Хірурги третьої міської лікарні виконали надскладну лапаросокпічну операцію
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
09:16, 7 грудня
10:32, 3 грудня
11:21, 5 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
live comments feed...