12:00, 18 лютого 2021 р.
Надійне джерело
Чи скоро у Полтаві почнуть робити операції з трансплантації нирок?
Минулого року Полтава потрапила до національного пілотного проєкту з трансплантації. Відтак у КП 1 міська лікарня мали почати виконувати операції з пересадки нирок. Для цього заклад готували ще з початку 2020 року. Лікарня отримала ліцензію, за кошти з міського бюджету придбали необхідне обладнання. Перші операції планували вже на кінець минулого року. Однак, досі справа не зрушила з мертвої точки. Чому так відбувається і коли полтавські пацієнти отримають необхідну допомогу говорили учасники засідання постійної комісії міської ради.
Довідково: Трансплантацію в Україні дозволили ще з 1999-го року. На той час пересадка органів була можлива лише між родичами. Відтоді було виконано трохи більше 3 тисяч операцій при потребі близько п’яти тисяч на рік. 2018-го року в Україні ухвалили новий закон про трансплантацію, який передбачає пересадку від неродинного донора та від померлих. Потім МОЗ визначило лікарні у регіонах, що робитимуть такі операції. Усього їх 24. Зокрема і Полтава. Чому ж у місті досі не почали проводити трансплантації?
Наводимо аргументи учасників обговорення «без купюр», процитуємо пряму мову.
« Можливість оперувати є, але потрібно узгодити ще багато моментів» – зауважив в.о. директора департаменту хорони здоров’я Сергій Котов:
- У нас для проведення операцій готове обладнання, є домовленість з певними службами на рівні міністерства. Але питання полягає у тому, що процес треба «закільцювати» з областю, провести перемовини з директором департаменту охорони здоров’я ОДА. Чому? Бо якщо питання стане про донорські органи, їх отримання та переміщення, то для цього потрібні певні умови. Але без узгодження з обласним департаментом ми ці питання ми не вирішимо. Ми запланували вже наступного тижня запросити у Полтаву киян, які займаються цим питанням, департамент ОДА і спільно хочемо напрацювати тактичні пункти щодо виконання цього стратегічного плану. Перша лікарня отримала всі ліцензійні документи, ми знаємо, скільки коштує по лінії НСЗУ та чи інша операція і робота буде продовжуватися. Ми у жодному разі не плануємо її згортати, припиняти .
Депутатка Вікторія Лоза, екс очільниця департаменту охорони здоров’я говорить: кошти на проведення операцій давно виділені, а сам процес надзвичайно загальмували:
- На даний момент абсолютно все готово для того, аби на базі першої міської клінічної лікарні проводити трансплантацію нирок. Минулого року ми планували вже у грудні провести першу операцію разом із спеціалістами Інституту Шалімова. Стосовно цього був заключений чотиристоронній договір. Його заключили Інститут Шалімова, перша міська лікарня Полтави, департамент охорони здоров’я та Центр трансплантології МОЗ. Оскільки перша міська клінічна лікарня потрапила у пілотний проект, на її рахунку вже є 1 мільйон гривень - це кошти на проведення трьох безкоштовних операцій з трансплантації. Ми не зробили у грудні першу операцію тільки через те, що ми потрапили до червоної зони. Вважається, що це планова операція і ми не могли оперувати. Була домовленість чітка: після 15 січня, перед локдауном, що фахівці з Києва мали приїхати у Полтаву і навчати наших лікарів. Дуже хочеться , що би ці домовленості були відновлені, що би цей візит здійснився. У Полтаву був запрошений директор інституту, команда спеціалістів. Давайте починати вже діяти, аби ми почали рятувати людей.
"Наші лікарі отримають сертифікати трансплантологів у травні" - Ганна Селькіна, директорка КП 1 міська лікарня:
-Це для нас нова тема, всі регіони України її тільки починають опановувати, і всі регіони приблизно на тому ж рівні що і ми. В минулому році ми дійсно заключили угоду з інститутом Шалімова, був визначений куратор нашого регіону у плані надання нам всебічної допомоги. Але ми потрапили у зону карантину і зустріч на Полтавщині відтермінована. Ми буквально вчора спілкувалися зі столичними колегами щодо візиту до Полтави. Двоє лікарів, які будуть трансплантологами наразі проходять навчання у інституті Шалімова. Сертифікати трансплантологів вони отримають у травні цього року. У нас є апарат, на якому ми можемо визначати рівень сумісності донора і реципієнта. Але так трапилося, що на кінець минулого року реагенти, які дозволяли нам працювати , були ще не зареєстровані . Наразі проходить реєстрація реагентів. Лікар – лаборант, яка буде цим займатися, теж проходить навчання у Одесі і отримає відповідний сертифікат. Зауважу, у Полтавській області є поки що одна родинна пара, яка надає згоду на проведення трансплантації у Полтаві. Чому на цьому наголошую? Бо пацієнти мають право вибору – де вони цю операцію будуть отримувати.
Сергій Котов:
- Якщо вже виконувати операцію у нас – вона має бути приреченою на успіх. На наступному тижні, якщо спеціалісти інституту Шалімова до нас приїдуть, ми будемо напрацьовувати конкретний план дій по часу. Можливо визначимо орієнтир, коли поведемо першу операцію.
Отож, за результатами обговорення можна зробити певний підсумок: коли у Полтаві проведуть першу трансплантацію, поки що не береться сказати ніхто. Так, є обладнання, є виділені кошти на операції, є навіть перші претенденти на пересадку. Але якщо лікарі отримають сертифікати трансплантологів тільки у травні, то логічно спрогнозувати, що це станеться не раніше ніж за три місяці. Тоді не дуже зрозуміло - як збиралися оперувати наприкінці минулого року чи на початку нинішнього? В будь - якому випадку, ми будемо і надалі відстежувати розвиток подій.
Читайте також: Хірурги третьої міської лікарні виконали надскладну лапароскопічну операцію
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
live comments feed...