• Головна
  • «Третині випадків раку можна запобігти» - поради онколога
17:31, 4 лютого 2021 р.
Надійне джерело

«Третині випадків раку можна запобігти» - поради онколога

«Третині випадків раку можна запобігти» - поради онколога

Рак - це загальне позначення більш ніж 100 хвороб, які можуть вражати будь-яку частину організму. Онкологічне захворювання - це завжди трагедія. Але в наш час добре відомі причини виникнення ракових захворювань, і це дає можливість запобігти приблизно одній третині нових випадків. При виявленні ракової пухлини на ранніх стадіях можливе успішне лікування – вважає Хусам Духаір, відповідальний лікар за онкологічну службу КНП «Чутівська ЦЛ».

Значна частина онкологічних захворювань викликана п'ятьма основними факторами ризику: високий індекс маси тіла, недостатнє вживання в їжу фруктів і овочів, відсутність фізичної активності, вживання тютюну і алкоголю. Питома вага характеру харчування в розвитку раку становить 30-35%, куріння-30%, інфекційних (вірусних) агентів - 17%.

Для профілактики онкологічних та інших захворювань існують універсальні медичні рекомендації.

  • Позбудьтеся шкідливих звичок – куріння і вживання алкоголю.
  • Вживайте різноманітну і здорову їжу на основі рослинних продуктів і з низьким вмістом жирів. Обов'язкова присутність у раціоні харчування овочів і фруктів, які забезпечують організм рослинною клітковиною, вітамінами і речовинами, що володіють протипухлинною дією (жовто-червоні овочі і фрукти, капуста, особливо броколі, цвітна, брюссельська, цибуля, часник). Необхідно регулярно вживати рослинну клітковину (цільні зерна злакових, крупи, хлібці, висівки). Обмежте вживання копчених, смажених і консервованих продуктів. Віддавайте перевагу тушкованій, вареній їжі і приготовленої на пару.
  • Регулярно займайтеся спортом і підтримуйте оптимальну вагу. Надмірна вага є чинником ризику розвитку багатьох злоякісних пухлин: у жінок - раку ендометрія, шийки матки, яєчників, молочних залоз; у чоловіків - раку передміхурової залози, товстої кишки; раку підшлункової залози – у осіб обох статей. Достатні фізичні навантаження знижують ризик розвитку раку товстої кишки на 50%. У жінок в постменопаузальному віці щоденна піша прогулянка протягом 30 хвилин знижує ризик виникнення раку молочної залози на 20%, а у жінок з нормальною вагою - на 37%.
  • Дотримуйтеся режиму сну. Міцний нічний сон також вносить свій внесок у поліпшення здатності організму боротися з раком.
  • Обмежте вплив сонячних променів. Рекомендується бути особливо обережним з сонцем дітям, підліткам, рудоволосий, блондинкам, що мають найбільш чутливу шкіру. Захищати від сонячних променів необхідно пігментні плями, які в результаті інтенсивного загару можуть перероджуватися в пухлини.
  • У профілактиці онкологічних захворювань важливо якомога раніше виявляти й усувати передпухлинні захворювання. Рак нерідко виникає на тлі тривалих хронічних захворювань, так званих передпухлинних. Наприклад, розвитку злоякісних пухлин шлунка в 15% випадків передували довго існуючі виразки, хронічний атрофічний гастрит, в 30% випадків раку молочної залози - фіброаденоми, в 42% раку шийки матки - незагойні ерозії. Те ж можна сказати про рак прямої кишки (поліпи, тріщини), порожнини рота, нижньої губи (хронічні виразки), раку шкіри (хронічні травми, трофічні виразки, келоїдні рубці).
  • Для профілактики виникнення деяких видів раку, таких як рак молочної залози, товстої кишки і матки, рекомендується проходити систематичні обстеження. Мамографія (дослідження молочних залоз) рекомендована щороку, починаючи з 40-річного віку; колоноскопія (огляд і оцінка стану внутрішньої поверхні товстої кишки за допомогою спеціального зонду) - кожні 5-10 років починаючи з 50-річного віку; цитологічне дослідження мазка (діагностика захворювань шийки матки) - кожні 2-3 роки, починаючи з 21-річного віку.

І обов’язково пам’ятайте! Регулярне проходження профоглядів значно знижує ризик онкозахворювань за умови їх ранньої діагностики.

Чиайте також: На Полтавщині щороку реєструють до п'яти тисяч випадків раку

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#онкологія #лікування #діагностика
Оголошення
live comments feed...