Сьогодні – Щедрий вечір, або Старий Новий рік

Сьогодні – Щедрий вечір, або Старий Новий рік, Алла Широкова

В ніч із 13 на 14 січня українці зустрічають Старий Новий рік.

Це свято доволі «молоде», воно увійшло до українського календаря не так давно. Його поява пов’язана з розбіжністю двох календарів ‒ Юліанського (за «старим стилем») і Григоріанського («за новим стилем»). Свято відзначає більшість країн, церква яких продовжує користуватися календарем «старого стилю». У давні часи свято мало лише одну назву – Щедрий вечір. Зазвичай, у оселі збиралася вся родина. На відміну від Різдвяного Святвечора, всі страви готуються ситні, на столі обов’язково має бути кутя, різноманітні випічки та частування. Саме багатий стіл дарує цьому вечору назву Щедрого. У українців була прикмета – чим багатший стіл, тим багатший буде рік.

Після святкової вечері заведено відвідували сусідів, попросивши прощення за можливі образи, щоб провести рік в дружбі та злагоді.

Варто зазначити, що 13 січня, згідно з церковним календарем, вважається днем пам’яті преподобної Меланії (Маланки, Меланки), що передує дню святого Василя Великого (14 січня). За деякими віруваннями, змінюючи один одного, вони зійшлися і одружилися. Саме в цей святковий період хлопці можуть відправитися до батьків дівчини, яку хочуть взяти в дружини, за благословенням.

До пізнього вечора оселями ходили дівчата щедрувати, щастя – долі бажати. Співали народні пісні, подекуди церковні псалми. А вже після опівночі на зміну їм виходили хлопці – посівати. Цього дня жінкам було суворо заборонено ходити по оселях. Іноді цього звичая дотримуються досі. Втім, священники наполягають: цей звичай жодного стосунку до церковних законів не має. І чоловік, і жінка – рівні перед Богом.

Читайте також: у Краєзнавчому музеї відкрита онлайн фотогалерея

свято вітання традиції
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі