• Головна
  • Чому Полтаві не віддали державні землі та хто дерибанить чорноземи, доки Верховна Рада тягне час?
11:00, 12 грудня 2020 р.
Надійне джерело

Чому Полтаві не віддали державні землі та хто дерибанить чорноземи, доки Верховна Рада тягне час?

Чому Полтаві не віддали державні землі та хто дерибанить чорноземи, доки Верховна Рада тягне час?

В Україні триває процес децентралізації. Фінанси, права та повноваження поступово передають від центральної виконавчої влади до місцевих органів самоврядування. Одним із таких прав мало б стати право на розпоряджання землею державної власності за межами населених пунктів. Зараз цими землями розпоряджаються головні управління держгеокадастру, у нашому випадку – Головне управління держгеокадастру у Полтавській області. А перейти це право мало до новоутвореної Полтавської ОТГ, у яку вже провели вибори, хоча поки що не отримали їх офіційних результатів.

Проте найближчим часом передача цих повноважень не відбудеться із дуже простої причини – відсутності нормативної законодавчої бази.

- У Верховній раді 2-го грудня повинні були прийняти законопроект 2194, який передбачає передачу місцевим громадам земель державної власності. Проте депутати не ухвалили його і відправили на друге читання, - пояснив нашому виданню начальник управління земельних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради Юрій Трегубов.

Дані із сайту парламенту свідчать про те, що проект закону «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інші законодавчі акти відносно удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» у цілому підтримав лише 201 народний депутат. Після цього 260 парламентарів іншим голосуванням відправили законопроект на повторне друге читання.

Цікава вийшла ситуація. Адже передача земель із державної до комунальної власності була однією із обіцянок чинного президента Володимира Зеленського. Він іще 15-го жовтня підписав відповідний указ. І заявив, що без передачі земель та коштів за їх використання до місцевих громад децентралізація буде неможливою.

Також Кабінет Міністрів України 16-го листопада ухвалив постанову, якою нібито запустив механізм передачі земель сільськогосподарського призначення у комунальну власність ОТГ.

А голова Дежавної служби із питань геодезії, картографії та кадастру Роман Лещенко раніше запевняв, що після виборів 25-го жовтня до ОТГ передадуть понад 2 мільйони земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній власності. 

Втім, як бачимо, від виборів до ОТГ минуло вже півтора місяці, а Верховна Рада навіть не спромоглася прийняти закон, який би унормовував передачу земель із державної до комунальної власності.

Чому ж так сталося? Нагадаємо, партія президента під назвою "Слуга народу" має, так звану, монобільшість в українському парламенті. У 2019-му році українці обрали до парламенту 246 представників "Слуги народу". Для прийняття результативного рішення потрібно 226 голосів. І, здавалося б, виконуючи обіцянки президента, одна лише його фракція могла б прийняти такий потрібний країні закон навіть без залучення голосів представників інших політичних сил. Проте цього не сталося. Чому?

А все насправді дуже просто. Доки процес передачі не запущений, Держгеокадастр продовжує роздавати землі державної власності. І продовжить роздавати у той час, доки у парламенті триватиме друге читання. Вже зараз говорять про те, що розглядатимуть законопроект вдруге не раніше лютого, а у разі успішного голосування закон вступить у дію не раніше літа 2021-го року. До того часу місцевим радам передадуть хіба що ті "крихти", які не встигне роздати Держгеокадастр.

Вже зараз ксперти говорять, що законопроект сам по собі - не надто досконалий і має слабкі місця - проте у разі прийняття він би дозволив принаймні говорити про реальну децентралізацію у земельних відносинах. Зокрема, місцеві громади, у нашому випадку - Полтавська ОТГ - отримали б повноваження із здійснення державного контролю за використанням та охороною земель. Поки що виходить, що за розмовами про децентралізацію часто не слідують конкретні дії.

Цікаво, що у пояснювальній записці до закону, який "прокатила" Верховна Рада, прямо говориться про корупційні складові у нинішній системі.

Поки що закон не прийняли, отже описана у записці схема продовжує працювати. Складно сказати, чи можна назвати процес роздачі землі словом «дерибан», проте усі розуміють, що справа ця може бути надзвичайно прибутковою. Наскільки прибутковою можна, приміром, судити із наступного факту. 9-го грудня представники НАБУ та СБУ затримали двох громадян, які надали 52 тисячі доларів хабаря голові Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Роману Лещенку.

«Передбачалося, що загальна сума неправомірної вигоди, що призначалася за видачу наказів про виділення земельних ділянок підставним особам, становитиме 170 тис доларів", - йдеться у повідомленні НАБУ.

Сам Роман Лещенко пізніше на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook написав, що одним із затриманих був в.о. керівника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та посередника. А також пояснив, що він допоміг затримати корупціонерів, які пропонували йому гроші за дерибан державних земель.

Підписники Романа Лещенка захоплюються його непідкупністю та принциповістю. Проте - чомусь не всі. Деякі досить прямо вказують на те, що випадки передачі грошей "на гору", є, м'яко кажучи, не поодинокими.

Ось така виходить цікава історія. Доки Верховна Рада затягує час із прийняттям земельного закону, хтось в Україні заробляє сотні тисяч чи й мільйони доларів на дерибані земель.

Зрештою, якщо повернутися до полтавських реалій, то місцевим владоможцям зараз не до земельних питань. Судячи із тенденції розвитку подій у Полтавській ОТГ, її депутати якраз до наступного літа почнуть проводити робочі сесії. І лише тоді спробують розібратися - а скільки ж земель для розпорядження лишила держава місцевій громаді. І чи підуть кошти із її використання до місцевого бюджету, чи вони вже осіли у когось в кишені? 

Бажаєте отримувати найважливіші новини Полтави у месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Полтава #земля #передача #ОТГ #Держгеокадастр
Оголошення
live comments feed...