• Головна
  • Мандруй реально і віртуально: на Полтавщині створюють інтерактивну мапу пам`яток археології та історико - культурної спадщини
11:30, 30 червня 2020 р.
Надійне джерело

Мандруй реально і віртуально: на Полтавщині створюють інтерактивну мапу пам`яток археології та історико - культурної спадщини

Мандруй реально і віртуально: на Полтавщині створюють інтерактивну мапу пам`яток археології та історико - культурної спадщини

Унікальні археологічні об’єкти користувачі зможуть оглянути з висоти пташиного польоту за допомогою створених 30 сферичних панорам і 10 3D-візуалізацій, а також віртуальних кабінетів кожної пам‘ятки з повним досьє.

Онлайн-платформу з інтерактивною мапою пам’яток археології та історико-культурної спадщини Полтавської області створять на основі сайту обласного Центру охорони та досліджень пам’яток археології. Комунальний заклад отримав фінансування по гранту на створення нового українського культурного продукту від державного інвестора культурних індустрій та мистецтва «Український культурний фонд».

Інтерактивна мапа археологічного кадастру з опціями віртуальних подорожей дасть користувачам можливість віртуально пересуватися, подорожувати новими туристичними маршрутами та знайомитися з історико-культурним надбанням регіону.

Археологічний туризм – досить нове для України віяння, однак воно має всі шанси стати шалено популярним. Нюанс у тому, що археологічні та історичні пам’ятки мало відомі пересічному громадянину, адже подібні об’єкти здебільшого розміщені за межами великих сіл та містечок, часто — у лісах чи лісостепах Полтавщини. Однак завдяки цьому ці стародавні місця (фортеці, майдани, місця битв) ще досі зберегли свою автентичність, а тому мають величезний потенціал, аби стати принадою для тих туристів, які цікавляться історією рідного краю і вже відвідали всі популярні туристичні маршрути.

Так, на території багатьох городищ Полтавської області є ще збережені залишки їх міської фортифікації у вигляді решток стін та ровів, містків, ескарпів, башт, жител, ремісничих майстерень, господарських споруд, колодязів, великої кількості предметів побуту, знарядь праці, господарських інструментів та зброї, прикрас, деталей одягу. Археологи знайшли в цих місцях різноманітні речі багатьох історичних епох, що стали основою для подальшого визначення ними дослідження нашої культури, її хронології, традицій, вірувань, виробничої діяльності, військової справи, побуту тогочасного українського населення. Вся ця інформація й буде представлена як авторська історична довідка щодо кожного об'єкту у вигляді додаткового меню на віртуальній мапі. Відвідувачі зможуть досліджувати видатні місця та відкривати для себе цей унікальний світ пам'яток історико-культурного спадку, не відходячи від комп'ютеру. А в подальшому ― й від телефону, коли буде розроблений окремий додаток. Для багатьох це стане стимулом відвідати пізніше ці об’єкти вживу, уже маючи певну інформацію про їх сенс і значимість і сприймаючи інакше, ніж просто «цікавий схил» чи «пагорби незвичної форми».

Мандруй реально і віртуально: на Полтавщині створюють інтерактивну мапу пам`яток археології та історико - культурної спадщини, фото-1

- Інновація нашого проєкту – це розроблена на алгоритмах супутникової карти онлайн-платформа з багатим функціоналом і новітніми можливостями для користувачів. Можливості віртуальних мандрівок користувачів з точки "А" в точку "В" способом "перелітання" по типу платформи Google Earth. Можливості подивитися на всі пам‘ятки по маршрутам з висоти пташиного польоту за допомогою сферичних панорам і 3D-візуалізацій, відкрити віртуальний кабінет пам‘ятки і прочитати повне досьє на неї. Ця інформація ретельно зібрана і має стати здобутком не тільки науковців, а й широкого загалу. Врешті, є можливість будувати власні маршрути за вибіркою об’єктів і так далі, - пояснює очільник КЗ ««Центр охорони та досліджень пам’яток археології» Полтавської обласної ради В’ячеслав Шерстюк.

У Центрі пояснюють: хочуть популяризувати археологічну спадщину серед населення, активізувати подорожуванні регіоном і показати територіальним громадам, які можливості для культурного розвитку вони мають. Адже часто місцеві навіть не підозрюють, наскільки унікальні об’єкти поблизу. Звісно, розвиток можливий за умови їх збереження і популяризації, у тому числі, захисту від розорення, забудови чи іншого фізичного знищення, внаслідок яких тисячолітні майдани та фортеці перетворюються назвичайні кукурудзяні поля.

Утім, крім пізнавально-розважальної, проєкт має ще й потужну охоронну складову. Адже передбачає:

  •  створення бази даних для охорони, дослідження та збереження пам’яток Полтавщини - комплекс електронних наукових і пам’яткоохоронних досьє на 200 пам’яток та об’єктів культурної спадщини;
  •  створення 30 сферичних панорам, 10 3D-візуалізацій, 2 3D-моделі реконструкції поховань;
  •  презентацію 5 авторських туристичних маршрутів пам`ятками археології та історії, розроблених Центром.

Проєкт планують реалізувати до кінця жовтня цього року. Впроваджується за фінансової підтримки Українського культурного фонду та Zagoriy Foundation.

Єва Хміль

Читайте також: У Полтаві заклали капсулу часу

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#археологія #туризм #мапа
Оголошення
live comments feed...