• Головна
  • Сьогодні - Леонтія Ростовського (Левона Огірочника) та Всесвітній день охорони довкілля
08:30, 5 червня 2020 р.
Надійне джерело

Сьогодні - Леонтія Ростовського (Левона Огірочника) та Всесвітній день охорони довкілля

Сьогодні - Леонтія Ростовського (Левона Огірочника) та Всесвітній день охорони довкілля

Свята і пам’ятні дні 5-го червня

Міжнародні:

- Всесвітній день охорони довкілля.

Такий захід, як святкування цього Дня, розрахований на те, щоб привнести людський чинник в питання охорони навколишнього середовища.

Дати народам світу можливість активно сприяти стійкому і справедливому розвитку, сприяти розумінню того, що основною рушійною силою зміни підходів до природоохоронних питань є громади. А також роз’яснювати корисність партнерських відносин, з тим щоб у всіх країн і народів було більш безпечне і благополучне майбутнє.

Всесвітній день навколишнього середовища - "народна подія», що супроводжується такими барвистими видовищами, як вуличні мітинги, паради велосипедистів, «зелені» концерти, конкурси творів і плакатів у школах, посадка дерев, а також кампанії з рециркуляції відходів і прибирання території.

Національні:

- Данія: Національне свято Королівства Данія. День Конституції (1849).

Іменини 5 червня відзначають: Адріан, Андрій, Василь, Геннадій, Гнат, Давид, Данило, Дмитро, Іван, Гнат, Ісай, Касьян, Костянтин, Леонтій, Михайло, Микита, Олександр, Петро, Роман, Сильвестр, Федір, Яків, Юлія (Іуліанія).

Релігійне свято 5 червня

5 червня вшановується пам’ять святителя Леонтія Ростовського (Левон Огірочник) або Конопляник і чудотворця Романа Углицького. На Леонтія закінчують саджати огірки.

Відомості про його життя є досить суперечливими і малоінформативними. Відомо, що основні події його існування відбулися в ХІІвеке. Леонтій займався тим, що проповідував віру в Христа дітям. За це піддався гонінням з боку язичників. В церкві сьогодні відзначається день, пов’язаний з наданням його мощей.

У народі Леонтія називали Конопляником, оскільки саме в цей період, 5 червня, намагалися сіяти коноплі. Цікаво, що насіння для посіву потрібно було скласти в пасхальне яйце і при посіві по полю варто було розкидати шкаралупу, примовляючи: «Коноплі та на горобину дивись – коли колір у круги, то конопель борги», «У кого конопелька, у того і подвійна копійка»

5 червня: традиції і звичаї дня

У народі святий Леонтій отримав прізвиська «огуречник» і «конопляник». В день його пам’яті висаджували на гряди останні огірки, а в багатьох місцях сіяли коноплю. Щоб зібрати хороший урожай конопель, в зерна, приготовані для посіву, клали пасхальне яйце. Прийшовши на поле, яєчну шкаралупу розкидали разом з насінням, примовляючи: «Роди, Боже, коноплю білу, як яйце».

Перед сівбою конопель всі члени сім’ї їли яйця. Сіяли коноплі мовчки і босоніж, без головного убору і з зав’язаними очима – інакше рослина не зійде або птиці виклюють насіння з землі. Щоб конопля виросла тонковолокнистою і густою в сівачі прагнули вибирати чоловіка з густим волоссям і бородою.

За старих часів конопляна олія часто виручала сільських жителів. Їй присмачували каші, а вмочуючи в неї чорний хліб, селяни сподівалися захиститися від хворіб шлунку.

У минулі часи коноплю вирощували і обробляли нарівні з льоном. З конопляних волокон жінки ткали грубі тканини – «плоскінь». Цією тканиною в льохах покривали на зиму картоплю. З неї шили мішки, в яких зберігали зерно і овочі від тління і замерзання.

Народні прикмети та повір’я на 5 червня:

Огірки, які висадили на день Леонтія, найкраще підходять для засолювання.

Багато оводів 5 червня – буде багатий урожай.

Горобина цвіте – прикмета того, що буде багатий урожай конопель

Події

1849 — Данія стала конституційною монархією

1882 — у Парижі відкрито Музей Гревен

1894 — у Львові розпочала роботу найбільша за всю історію Галичини Загальна Крайова виставка

1910 — у Києві відбувся перший політ на вітчизняному літаку конструкції професора Політехнічного інституту Олександра Кудашева, котрий сам же й виконував роль пілота. За 11 днів у повітря підняв свій літак і студент Ігор Сікорський

1919 — у ході українсько-польської війни 1918—1919 років розпочалася Чортківська офензива Української Галицької Армії (УГА), внаслідок якої від поляків було звільнено Чортків, Тернопіль, Бучач та Перемишляни

1945 — воєначальники союзних держав підписали в Берліні Декларацію про поразку Німеччини й прийняття верховної влади в ній урядами СРСР, США, Великої Британії й Франції

1977 — у продажу з’явився перший персональний комп’ютер Apple II

1990 — Всеукраїнський Православний Собор у Києві проголосив відродження Української Автокефальної Православної Церкви (УАПЦ), відновив церковну структуру у вигляді патріархату і обрав першим українським патріархом митрополита Мстислава Скрипника.

Народилися:

У 1941 році Барбара Брильська, польська актриса, головна героїня фільму Ельдара Рязанова «Іронія долі, або З легким паром!».

У 1805 році Петро Карлович Клодт, російський скульптор, автор фігури князя Володимира до пам'ятника князю Володимиру в Києві. Був у дружніх стосунках з Тарасом Шевченком.

У 1723 році Адам Сміт, британський філософ, економіст, автор теорії трудової вартості.

Раніше ми писали Коли припиняться дощі і настане тепло?

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#свято #прикмети #традиції #звичаї
Оголошення
live comments feed...