• Головна
  • Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення
09:00, 1 травня 2020 р.
Надійне джерело

Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення

Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення

Першотравень: історія, що почалася  за океаном

Сьогодні в Україні  День праці. До 2017 року у нас це свято називали Міжнародний день солідарності трудящих, але потім перейменували і відтоді цей день носить нинішню назву. Свято  відзначають в 143 країнах.

1 травня було одним із головних свят у радянському календарі поряд з Днем перемоги та святом Жовтневої революції.  Історія першотравня сягає корінням у 19 сторіччя.

Події в Чикаго, Фото з відкритих джерел

Події в Чикаго, Фото з відкритих джерел

Все почалося 1 травня 1886 року у місті Чикаго, США.  Того дня десятки тисяч робітників вимагали впровадження 8-годинного робочого дня.  Причиною страйків у  була мізерна заробітна плата та заборона створення робітничих організацій. Мітинги і страйки переросли в зіткнення з поліцією, жертвами яких стали і протестувальники, і стражі правопорядку.

14 липня 1889 року на II конгресі соціалістичного Інтернаціоналу вирішили проводити демонстрацію у різних країнах в один визначений день з вимогою скорочення робочого дня до 8 годин. Днем для проведення такої масштабної демонстрації було обрано 1 травня (в пам'ять про події в Чикаґо).

У 1890 році день праці вперше відзначили у Львові, а у східній частині України  в 1900 році.

В СРСР демонстрації проходили в усих містах. Звісно, головні і багатолюдні – у Москві та столицях союзних республік.

Київ. Фото середини 80 х.

Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення, фото-2
Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення, фото-3

1 травня 1990 року керівництво Радянського Союзу і КПРС востаннє піднялося на трибуну Мавзолею для проведення останньої офіційної першотравневої демонстрації.

Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення, фото-4

Після отримання незалежності України святкові демонстрації у старому форматі поступово зійшли нанівець.

 Втім,  1 травня залишається  офіційним вихідним днем.

Слід зауважити, що на відміну від Дня перемоги чи святкувань 7 листопада, і 8 березня і 1 травня ще у радянський період почали втрачати політичний зміст.

Це можна простежити навіть за листівками. Спершу вони явно "політизовані", згодом цей акцент знвівельовується

Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення, фото-5

НА ПОЛТАВЩИНІ

Особливо гучно першотравень почали святкувати після Другої світової війни. Цьому дню передували суботники: переважно працівники підприємств Полтави та області виходили впорядковувати території – вивозили сміття, білили дерева, фарбували паркани тощо. Обов’язково поновлювати політичні плакати з гаслами та агітацією.

У центрі Полтави теж проходили демонстрації. У них традиційно брали участь кращі колективи міста: у колонах ішли передовики з фабрик та заводів, підприємств – лідерів соціалістичних змагань. А також учбових закладів.

« - На демонстрацію вдягали найкраще вбрання, при собі треба було мати гілочки з білими квітами ( їх робили самостійно),  видавали транспаранти , портрети комуністичних лідерів. Діти та молодь тримали в руках повітряні кульки» - пригадує полтавка Ганна Бондаренко, колишня працівниця заводу « Знамено».

« - Особливо раділи діти, коли батьки їх брали на демонстрацію. Пам’ятаю, батько оголосив нам з сестрою , що підемо « на парад», і ми чекали на цю подію тиждень. Буквально, рахували дні. Пам’ятаю, ми йшли від Білої альтанки до центру, і там стояла трибуна. Особливо чекали, коли вигукували різні гасла і всі гуртом кричали «Ура!». Після демонстрації всі розходилися по домівках. У дворах Полтави ставили столи, зносили з квартир різні страви і до пізнього вечора сиділи, співали пісень тощо» - розповідає полтавець Ігорь Сотніченко.

Алла Руденко пригадує першотравень як період «польових робіт»:

« - Моє дитинство припало на 80 ті роки. Тато був «активіст», брав участь у самодіяльності. Тому, зазвичай, у перші половині дня Першого травня він десь виступав з колективом «Лтава», а потім ми їхали у село до бабусі, в Шишацький район. Там садили картоплю і всю городину. На демонстрації я теж бувала. Спершу вони починалися біля білої альтанки і йшли у центр. Пізніше, коли збудували обком ( нині ОДА) , йшли туди».

Фото з особистого архіву Юрія Бойка ( світлини зроблені на початку 60 - 70 років):

Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення, фото-6
Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення, фото-7
Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення, фото-8

Напередодні Першого травня у місцевих ЗМІ розповідали про людей праці, відмінників навчання та переможців соцзмагань.

У райцентрах та невеликих містечках, де бракувало розваг та культурних заходів, до Першого травня теж готувалися дуже ретельно.

На фото - святкування першого травня у Лубнах. Фото 50 - 60 років. Джерело - фейсбук спільнота " Фото забутих предків"

Після отримання Незалежності Першотравень поступово змінив свої акценти, ритуали та атрибутику.

В Києві та по всій Україні проходять марші, пов'язані зі святом 1 травня. Для багатьох людей це також чудова нагода звернути увагу на проблеми безробіття, низької заробітної плати й нерівності на ринку праці.

Цьогоріч свято співпало з карантином, тому, звісно, ніяких масових  заходів проводити не будуть.

Довідка:

  • 1 травня не в усіх країнах є вихідним. До того ж, деякі країни святкують День праці не першого числа та навіть не в травні. Наприклад, у США і Канаді це свято відзначається в перший понеділок вересня. В Індії 1 травня встановлено вихідним у штатах, де при владі знаходяться ліві політичні сили.
  • У Німеччині цей день — офіційний вихідний, місцеві профспілки на першотравень влаштовують великі акції та святкування.
  • Перше травня є державним святом і у Франції: цей день офіційно відомий як La fête des Travail або Національний День праці. Але є й інша назва: La fête des muguets або День конвалій. Французи дарують у цей день гілочки білих лісових квітів.
  • Вихідним цей день є в Італії, цього дня там проходить багато заходів.
  • 1 травня минулого року японцям запам'яталося не лише як День праці, а й як початок епохи правління нового імператора країни — принца Нарухіто, який став 126-м імператором Японії. На цій посаді він змінив свого батька Акіхіто.
  • Сусідня Польща святкує не лише єдність трудящих, а й 16 ту річницю вступу до Європейського Союзу.

Читайте також: У Полтаві відбулися наукові читання

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#свято #вітання #традиції
Оголошення
live comments feed...