Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення

Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення, Алла Широкова

Першотравень: історія, що почалася  за океаном

Сьогодні в Україні  День праці. До 2017 року у нас це свято називали Міжнародний день солідарності трудящих, але потім перейменували і відтоді цей день носить нинішню назву. Свято  відзначають в 143 країнах.

1 травня було одним із головних свят у радянському календарі поряд з Днем перемоги та святом Жовтневої революції.  Історія першотравня сягає корінням у 19 сторіччя.

Події в Чикаго, Фото з відкритих джерел
Події в Чикаго, Фото з відкритих джерел

Все почалося 1 травня 1886 року у місті Чикаго, США.  Того дня десятки тисяч робітників вимагали впровадження 8-годинного робочого дня.  Причиною страйків у  була мізерна заробітна плата та заборона створення робітничих організацій. Мітинги і страйки переросли в зіткнення з поліцією, жертвами яких стали і протестувальники, і стражі правопорядку.

14 липня 1889 року на II конгресі соціалістичного Інтернаціоналу вирішили проводити демонстрацію у різних країнах в один визначений день з вимогою скорочення робочого дня до 8 годин. Днем для проведення такої масштабної демонстрації було обрано 1 травня (в пам'ять про події в Чикаґо).

У 1890 році день праці вперше відзначили у Львові, а у східній частині України  в 1900 році.

В СРСР демонстрації проходили в усих містах. Звісно, головні і багатолюдні – у Москві та столицях союзних республік.

Київ. Фото середини 80 х.

Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення, фото-2
Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення, фото-2
Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення, фото-3
Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення, фото-3

1 травня 1990 року керівництво Радянського Союзу і КПРС востаннє піднялося на трибуну Мавзолею для проведення останньої офіційної першотравневої демонстрації.

Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення, фото-4
Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення, фото-4

Після отримання незалежності України святкові демонстрації у старому форматі поступово зійшли нанівець.

 Втім,  1 травня залишається  офіційним вихідним днем.

Слід зауважити, що на відміну від Дня перемоги чи святкувань 7 листопада, і 8 березня і 1 травня ще у радянський період почали втрачати політичний зміст.

Це можна простежити навіть за листівками. Спершу вони явно "політизовані", згодом цей акцент знвівельовується

Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення, фото-5
Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення, фото-5

НА ПОЛТАВЩИНІ

Особливо гучно першотравень почали святкувати після Другої світової війни. Цьому дню передували суботники: переважно працівники підприємств Полтави та області виходили впорядковувати території – вивозили сміття, білили дерева, фарбували паркани тощо. Обов’язково поновлювати політичні плакати з гаслами та агітацією.

У центрі Полтави теж проходили демонстрації. У них традиційно брали участь кращі колективи міста: у колонах ішли передовики з фабрик та заводів, підприємств – лідерів соціалістичних змагань. А також учбових закладів.

« - На демонстрацію вдягали найкраще вбрання, при собі треба було мати гілочки з білими квітами ( їх робили самостійно),  видавали транспаранти , портрети комуністичних лідерів. Діти та молодь тримали в руках повітряні кульки» - пригадує полтавка Ганна Бондаренко, колишня працівниця заводу « Знамено».

« - Особливо раділи діти, коли батьки їх брали на демонстрацію. Пам’ятаю, батько оголосив нам з сестрою , що підемо « на парад», і ми чекали на цю подію тиждень. Буквально, рахували дні. Пам’ятаю, ми йшли від Білої альтанки до центру, і там стояла трибуна. Особливо чекали, коли вигукували різні гасла і всі гуртом кричали «Ура!». Після демонстрації всі розходилися по домівках. У дворах Полтави ставили столи, зносили з квартир різні страви і до пізнього вечора сиділи, співали пісень тощо» - розповідає полтавець Ігорь Сотніченко.

Алла Руденко пригадує першотравень як період «польових робіт»:

« - Моє дитинство припало на 80 ті роки. Тато був «активіст», брав участь у самодіяльності. Тому, зазвичай, у перші половині дня Першого травня він десь виступав з колективом «Лтава», а потім ми їхали у село до бабусі, в Шишацький район. Там садили картоплю і всю городину. На демонстрації я теж бувала. Спершу вони починалися біля білої альтанки і йшли у центр. Пізніше, коли збудували обком ( нині ОДА) , йшли туди».

Фото з особистого архіву Юрія Бойка ( світлини зроблені на початку 60 - 70 років):

Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення, фото-6
Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення, фото-6
Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення, фото-7
Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення, фото-7
Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення, фото-8
Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення, фото-8

Напередодні Першого травня у місцевих ЗМІ розповідали про людей праці, відмінників навчання та переможців соцзмагань.

У райцентрах та невеликих містечках, де бракувало розваг та культурних заходів, до Першого травня теж готувалися дуже ретельно.

На фото - святкування першого травня у Лубнах. Фото 50 - 60 років. Джерело - фейсбук спільнота " Фото забутих предків"

Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення, фото-9 Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення, фото-10 Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення, фото-11 Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення, фото-12 Першотравень в Україні і за кордоном : від виникнення і до сьогодення, фото-13

Після отримання Незалежності Першотравень поступово змінив свої акценти, ритуали та атрибутику.

В Києві та по всій Україні проходять марші, пов'язані зі святом 1 травня. Для багатьох людей це також чудова нагода звернути увагу на проблеми безробіття, низької заробітної плати й нерівності на ринку праці.

Цьогоріч свято співпало з карантином, тому, звісно, ніяких масових  заходів проводити не будуть.

Довідка:

  • 1 травня не в усіх країнах є вихідним. До того ж, деякі країни святкують День праці не першого числа та навіть не в травні. Наприклад, у США і Канаді це свято відзначається в перший понеділок вересня. В Індії 1 травня встановлено вихідним у штатах, де при владі знаходяться ліві політичні сили.
  • У Німеччині цей день — офіційний вихідний, місцеві профспілки на першотравень влаштовують великі акції та святкування.
  • Перше травня є державним святом і у Франції: цей день офіційно відомий як La fête des Travail або Національний День праці. Але є й інша назва: La fête des muguets або День конвалій. Французи дарують у цей день гілочки білих лісових квітів.
  • Вихідним цей день є в Італії, цього дня там проходить багато заходів.
  • 1 травня минулого року японцям запам'яталося не лише як День праці, а й як початок епохи правління нового імператора країни — принца Нарухіто, який став 126-м імператором Японії. На цій посаді він змінив свого батька Акіхіто.
  • Сусідня Польща святкує не лише єдність трудящих, а й 16 ту річницю вступу до Європейського Союзу.

Читайте також: У Полтаві відбулися наукові читання

свято вітання традиції
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
Трагедія сталася 25-го жовтня на території заповідника «Рас Мохаммед» у єгипетському Шарм-ель-Шейху. На родину українців та їх інструктора, які здійснювали занурення із аквалангами, напала акула. Внаслідок нападу усі троє отримали травми. Жінку та її сина госпіталізували до лікарні. Обох прооперували. Жінка має глибокі рани від укусів акули. Хлопчик перебуває у реанімації, медики змушені були ампутувати йому частину руки нижче ліктя. Як повідомив туроперат...
Політика
Наше видання отримало у штабі однієї із політичних сил останню інформацію щодо результатів виборів до Полтавської міської ради. Варто підкреслити, що ця інформація не є офіційним повідомленням ТВК. Підрахунок голосів іще триває, оброблено близько 90 відсотків голосів, залишилося обробити дані із кількох десятків дільниць, проти загальна тенденція більш-менш зрозуміла. "За майбутнє" - 20,8 відсотка "Слуга народу" - 19,2 % "Рідне місто" - 11,2% "Європейська...
Політика
Станом на ранок 27-го жовтня у Полтавській ТВК продовжують приймати бюлетені із дільничних виборчих комісій. Нам не вдалося зв’язатися із головою ТВК Аллою Назаровою, аби дізнатися – яка кількість дільниць вже здала бюлетені. Проте відомо, що на другу добу після виборів члени ДВК продовжують очікувати у черзі у коридорах Полтавської міської ради. Частина членів ДВК змушені були просто ночувати у коридорах міської ради. Член однієї із полтавських ДВК Ольга...
Суспільство
За інформацією Полтавського обласного лабораторного центру МОЗ України, від початку карантину на Полтавщині діагностували 8350 випадків захворювання на COVID-19.  Одужав 2971 житель області, продовжують лікування 5220 людей, зокрема 184 дитини. Всього зареєстровано 159 летальних випадків, нових за добу – 6 (Кременчук – 2; Кременчуцький, Диканський, Зіньківський, Шишацький райони).  За минулу добу зареєстровано 294 нові випадки.  Географія поширення інфекці...
Суспільство
27 жовтня — 300-й день року (301-й у високосні роки) у григоріанському календарі. До кінця року залишається 64 дні. 27 жовтня День ангела імені відзначають: Гнат, Назар, Микита, Микола, Параскева. Свята Всесвітній день аудіовізуальної спадщини У 2005 році на своїй 33-й сесії Генеральна конференція ЮНЕСКО затвердила резолюцію, в якій проголосила 27 жовтня Всесвітнім днем аудіовізуальної спадщини (World Day for Audiovisual Heritage) – в ознаменування річниці...
Екологія
Ранок та день у Полтаві будуть хмарними, тільки вечір порадує нас ясним небом. Без опадів. Про це йдеться у прогнозі на сайті sinoptik.ua. Температура вдень коливатиметься від +15 до +13, увечері - +11 +9. Найвищу температуру цього дня зафіксували у 1989-му році - +18,0 градусів за Цельсієм. Найнижча температура була у 1947 році. Тоді у Полтаві похолодало до -4,9 градуса. Бажаєте отримувати найважливіші новини Полтави у месенджер? Підписуйтеся на наш Teleg...
Суспільство
Вона прикрасила фасад Хорольської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №1, адже борець за незалежність України у 20 столітті, майбутній видатний український військовий діяч, генерал-поручник Армії УНР народився 150 років тому, 1870 року у Хоролі. Урочисту церемонію відкриття влаштували відділ культури Хорольської райдержадміністрації й Північно-східний міжрегіональний відділ Українського інституту національної пам’яті (УІНП). Відкриття дошки супроводжували...
Пригоди
26-го жовтня на номер 101 Служби порятунку зателефонували та повідомили, що на вулиці Кагамлика у Полтаві собака впала до занедбаного колектору. Люди намагалися допомогти їй самостійно, проте не змогли. За викликом на місце події прибули працівники 1-ї Державної пожежно-рятувальної частини. За допомогою рятувальної мотузки вони звільнили чотирилапого із пастки. Про це повідомили у ГУ ДСНС України у Полтавській області. Раніше на Полтавщині рятувальники заг...
Суспільство
26-го жовтня у конференц-залі готелю «Алея Гранд» у Полтаві відбувається пресконференція громадянської мережі ОПОРА щодо спостереження за виборчим процесом у Полтавській області. Координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Полтавській області Костянтин Донченко розповідає про помічені порушення до та під час голосування. Так на багатьох дільницях представники ОПОРИ фіксували нестачу стаціонарних скриньок та кабінок. На деяких дільниц...