• Головна
  • Новий закон про фінансовий моніторинг: що він змінює у переказах коштів та поповненні карток?
13:00, 29 квітня 2020 р.
Надійне джерело

Новий закон про фінансовий моніторинг: що він змінює у переказах коштів та поповненні карток?

Новий закон про фінансовий моніторинг: що він змінює у переказах коштів та поповненні карток?

28 квітня в Україні вступив у дію новий закон про фінансовий моніторинг. Він зокрема змінює правила поповнення карток, проведення безготівкових платежів, готівкових переказів, оплати у Інтернеті та навіть грального бізнесу. Про це розповідають у матеріалі від https://www.epravda.com.ua/

Що таке фінансовий моніторинг? Навіщо він потрібен?

Поняття фінансового моніторингу зявилося у 2001 році – після терористичних актів 11 вересня у США. В той рік в Україні з'явився перший закон про фінмоніторинг, який був покликаний запобігти фінансуванню тероризму та масовому розповсюдженню зброї. Пізніше закон почали використовувати як протидію ухиленню від сплати податків та протидією легалізації коштів, отриманих злочинним або незаконним шляхом.

У Нацбанкові повідомляють, що нова редакція закону не змінить нічого для 95% клієнтів українських банків та навіть полегшить деякі процеси.

-Клієнти, які здійснюють звичайні операції в рамках звичайної діяльності відчують менше уваги з боку банків. Під звичайними операціями і звичайними клієнтами маються на увазі пенсіонери, студенти, працівники, що отримують зарплати, підприємці, що здійснюють діяльність в межах обсягів, заявлених на момент відкриття рахунків, – пояснює перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова.

Більш прискіпливо перевірятимуть тих клієнтів, які належать до високої групи ризику. Мова йде про політиків та олігархів. Тих, хто може проводити операції на великі суми.

Кого зачеплять нововведення?

У новому законі прописані зміни, щодо параметрів обов’язкового фін моніторингу. Раніше банки були зобов’язані в обов’язковому порядку повідомляти Держфінмоніторинг про всі операції від 150 тисяч гривень. Новий закон збільшує граничний поріг суми до 400 тисяч гривень. Відтепер звітувати потрібно про зняття готівки; перерахування коштів за кордон; операції політиків та інших публічних осіб; переказ коштів до країн, які не імплементували фінмоніторингове законодавство взагалі.

Закон розширив коло суб’єктів первинного фінансового моніторингу, які надають фінансові послуги та проводять ідентифікацію клієнта. До переліку додаються поштові оператори, емітенти електронних грошей, ріелтори, юристи, представники грального бізнесу і букмекерських контор, ті, хто надає податкові консультаційні послуги.

Що змінюється у поповненні карток?

Для пересічного споживача головні зміни стосуватимуться поповнення чи переказу готівкою. Тепер подібна операції обмежена лімітом у 5 тисяч гривень для користувачів, що не пройшли ідентифікацію.

Іншими словами, відтепер не можна анонімно надсилати понад 5 тисяч гривень без відкриття рахунку, поповнювати рахунки інших людей, поповнювати рахунки в платіжних терміналах на цю суму і платити за отримані товари або послуги, наприклад, при доставці з післяплатою.

Приміром, поповнити банківську картку за номером готівкою у терміналі Приватбанку або Ощадбанку без використання власної картки можна виключно на суму до 5 тисяч гривень.

Поповнити готівкою свою або чужу банківську картку у касі банку без пред'явлення паспорту тепер можна теж лише на 5 тисяч гривень. Ідентифікація особи найчастіше відбувається за допомогою картки з введенням пін-коду, смс-повідомлення чи документу, що засвідчує особу. При цьому клієнтові не потрібно підтверджувати походження коштів, йому потрібно лише ідентифікувати свою особу.

-Клієнт не повинен підтверджувати походження коштів, якщо пересилає понад 5 тисяч гривень готівкою через відділення банку. Для цього потрібен лише паспорт. Закон нічого не змінює в принципах запитування документів про походження коштів. Це стосується не тільки грошових переказів, а і поповнення власних рахунків або оплати товарів і послуг, – пояснює директор департаменту платіжних систем НБУ Олексій Шабан.

Важливо знати, що при переказах з картки на картку обмеження у 5 тисяч гривень не діють, тому що клієнт пройшов ідентифікацію, надаючи банку документи при відкритті рахунку. Якщо ви зробите переказ у 10 тисяч гривень своїй дитині, другу чи колезі – ця операція пройде як і до змін у законі. Також нові правила не стосуються оплати комунальних послуг, оплати податків, штрафів та обов’язкових державних платежів, оплати товарів і послуг та поповнення кредитних карток лімітом у 30 000 гривень. В цих випадках ідентифікація не потрібна.

Ідентифікація через мережу

Новий закон дає можливість відкривати рахунок без відвідин відділення банку. Для цього можна скористатися відозвязком. А документи можна сфотографувати або відсканувати та надіслати до банку електронною поштою.

Відповіді від НБУ на найбільш поширені питання

-Якщо у мене 10 тис. грн готівкою? Як краще переказати, і чи потрібна додаткова перевірка?

-Зробити цю операцію можна у відділенні банку. Для цього потрібен буде паспорт.
Інший спосіб – переказ через термінали самообслуговування, банкомати з функцією прийому готівки. Якщо такий пристрій має зчитувач даних з картки, то операцію можна зробити і на 10 тис. грн і на 20 тис. грн.

-А як щодо поповнення кредитки через термінал?

Аналогічно. До 5 тис. грн без ідентифікації. Від 5 тисяч – у відділенні або через ПТКС, що технологічно може забезпечити перевірку платника.

-Я орендую квартиру за 10 тис. грн на місяць. Раніше я переказував ці гроші власнику квартири на карту. Тепер мені потрібно дробити платіж?

Дробити платежі на частини не потрібно. Для переказів з карти на карту закон нічого не змінює.

Якщо ви будете поповнювати картку через термінал, то все залежить від того, чи є у такого терміналу ліміт. Якщо він встановлений на рівні 5 тис. грн, то більше ви переказати не зможете.

-        Купую телевізор в інтернет-магазині за 40 тис. грн. Які тут "підводні камені"?

Якщо платите картою – нічого нового. Якщо доставка телевізора буде через поштового оператора, а оплата накладеним платежем – то згадуємо про правила роботи з готівкою. Поштовик попросить у вас особисті документи.

-        Як бути із переказом з-за кордону на валютний рахунок? Чи є ліміти?

Ви вже ідентифікований клієнт, якщо у вас є валютний рахунок в банку. Жодних лімітів та обмежень законом про фінмон не встановлено.

-Хочу переказати 10 тисяч гривень міжнародною системою переказів. Чи потрібна ідентифікація?

Так, при здійсненні цієї операції необхідно ідентифікувати та верифікувати платника. Тобто клієнту треба мати з собою паспорт та пояснити, що це за платіж, наприклад, зазначити у реквізитах, що це допомога родичам.

-Йду у відділення банку зробити переказ на 100 тис. грн або відкривати депозит на 150 тис. грн. Взяв паспорт. Довідка про доходи потрібна?

Ні, не потрібна. Ми завжди казали банкам, що клієнти не повинні надавати інформацію про джерела походження коштів за простими операціями на "допорогові" суми.

Підтверджувати походження коштів треба лише під час великих операцій – понад 400 тис. гривень. Підхід до вивчення джерел походження не змінився.

-А якщо переказ на 500 тис. грн? А джерел походження немає. Чи заблокують рахунок, а кошти на ньому – "заморозять"?

Банк не блокує безпідставно рахунки клієнтів, якщо має про них всю необхідну інформацію. Ви ж коли відкривали рахунок, то й заповнювали анкету, вказували інформацію про себе та доходи. Банк знає історію операцій клієнта і знає, які операції є звичними для нього.

Погодьтеся, дивно, якщо студент, який щомісяця отримує стипендію одну тисячу гривень, а потім купуватиме квартиру за мільйон гривень?! Водночас абсолютно нормальною це буде операція для клієнта із середнім або вищим за середній рівнем доходів.

-Як користуватися електронним гаманцем? Чув, що відтепер потрібна ідентифікація. А для поповнення мобільного рахунку теж потрібна?

Так, ідентифікація та верифікація власників електронних гаманців потрібна. Але не таких гаманців, що використовуються для оплати мобільних послуг. Для них зроблено виняток в законі.

Перевіряти потрібно власників гаманців, які купують через них товари чи платять за послуги. Для цього також є час до кінця року. Потрібні документи: паспорт та ідентифікаційний код. Операції через е-гаманці будуть лімітованими, і якщо клієнт дотримуватиметься цих лімітів, він зможе пройти спрощену ідентифікацію.

Раніше ми розповідали, як заощадити на обміні валют.

Бажаєте отримувати найважливіші новини Полтави у месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#банки #закон #зміни #картки #поповнення #рахунки
Оголошення
live comments feed...