Що треба робити, щоб працювати вдома ефективно?

Карантин вносить корективи. Величезній кількості людей зараз прийшлося перейти на віддалену роботу з дому. Більшість з них стикнулася із складностями самоорганізації, із зниженням продуктивності та мотивації. Причому неважливо - це найманий працівник чи керівник організації.

Як же налагодити ефективну роботу вдома? З цими питаннями ми звернулися до Альони Бережної, ігропрактика, ведучої заходів із самопізнання та фінансової грамотності, співавторки дитячої фінансової гри. До того ж тренерка має восьмирічний досвід роботи графічним дизайнером на фрілансі.

- Альона, підкажіть, як навчитись ефективно працювати віддалено?

Дійсно, потрібні деякі навички, щоб адаптуватись. Інакше часу стає більше, а встигаєш - менше. Зробіть це просто задачею, яку треба вирішити.

Перше, щоб я порадила, це фізично створити комфортні умови, наближені до робочих і підходити до цього відповідно. От те, що робите, коли збираєтесь на роботу, робіть і вдома. Душ, зарядка, свій набір практик, сніданок - все як звичайно. Фарбувалися на роботу? Злегка підфарбуйтеся. Робили зачіску? Зробіть її. Оберіть зручний, але при цьому не зовсім домашній одяг. Ніяких піжамок та халатів. Вони дуже розслабляють. Для самоперевірки: ви повинні мати такий вигляд, у якому можна в будь-який момент поспілкуватися по відео із колегами чи замовниками. Це допоможе психологічно "зібратися", та відчувати себе у тонусі.

По-друге, з'являйтесь на своєму домашньому робочому місці не пізніше тієї годині, у якій ви зазвичай були у офісі.

Час, який йшов на дорогу, можна використати на самоосвіту.

Щодо робочого місця. В ідеалі, звісно, окрема кімната із письмовим столом та стільцем.Якщо такої немає, то хоча б облаштуйте робочу зону.Дивани та крісла, нажаль, погана альтернатива. Тіло сприймає сигнал про те, що можна розслабитись.Тож звільніть стіл, приберіть із поля зору усі відволікаючі предмети та безлад.Нехай уся атмосфера вас налаштовує на роботу.

- Чи необхідно якось обмежувати робочий час, встановлювати режим?

Дуже бажано, я б сказала - необхідно! Будь-який фрілансер зі стажем підтвердить, що інакше робочий день намагається заповнити увесь доступний час. І не тому, що дуже хочеться працювати. А тому, що коли немає режиму, падає продуктивність, сконцентрованість. Бо те, що повинно було бути зробленим вранці, коли ми вештались по хаті у піжамці, переповзає на вечір, на вихідні. І грань між роботою та відпочинком - розмивається, може посилитися стрес. Як у поганого студента, який на парі думає про гулянку, а на гулянці - про невідроблені пари та нездані заліки. Тож є сенс визначити собі точний початок роботи, перерву на обід та до якого часу основні заплановані задачі мають бути виконані.

- Що можете ще порадити для концентрації на робочих задачах?

Мені допомогають додатки на телефоні на кшталт "Pomodoro" - таймер, який пілікає кожні 25 хвилин, натякаючи на 5-ти хвилинну перерву. І усі 25 хвилин ти не маєш право відволікатися на будь-що. Особливо на котиків у стрічці, а інколи навіть на телефонний виклик від директора (тільки про це краще із ним домовитися). Все просто: 25 хвилин - тільки одна задача. Також дуже бажані навушники та ритмічна тонізуюча музика без слів. І для атмосфери і для перекриття відволікаючих звуків. Або навіть просто беруші, якщо любите працювати у тиші.

- Як же бути із тим, що близькі відволікають?

Домовлятися та набратися терпіння. Багато терпіння. Тільки так. Коли вони вас бачать вдома, в них виникає ілюзія, що ви - у вільному доступі. І їх можна у цьому зрозуміти. Заздалегідь познайомте їх із своїм рабочім графіком. З часом і ви і вони звикнуть. І обов'язково - планування. При роботі з дому цей фактор стає вкрай важливим. Планувати є сенс як робочі задачі, так і хатні. Бо є спокуса піти прямо зараз протерти оту пилюку, потім зачепитися розбирати якийсь шкафчик або піти за продуктами. Також продумайте чим зайняти дитину протягом ваших робочих годин, домовтесь із бабусями, якщо є можливість.

Краще планувати "крупними мазками" тиждень наперед. Наприклад, у неділю. І щодня вносити свіжі корективи. Мені більше подобається робити це наприкінці робочого дня. Щоб зранку мати ясність, чим я сьогодні займаюсь. Є сенс визначати 3-5 ключових задач дня та не приступати ні до чого іншого, пока їх не завершено. Це допоможе подолати звичку до ІБД - Імітації Бурхливої Діяльності.

- А що ж робити тим "командним гравцям", хто наодинці почуває себе відірваним від колективу?

Підтримка зв'язку із командою, звісно, підвищує мотивацію та настрій, створює відчуття причетності. Для цього можна домовитися про коротенькі загальні конференц-дзвінки з відео на чаюванні перед початком роботи. Якраз і вранішній макіяж знадобиться. Можна буде обмінятись новинами, планами, ідеями. Те ж саме у обідню перерву чи наприкінці роботи. Це зручно робити, наприклад, на платформі Zoom. Там якраз безкоштовна версія підтримує тільки 40 хвилин безперервної роботи.

- Чи є якісь рекомендації для тих, кому ну зовсім важко "взяти себе в руки" та самодисциплінуватись?

У цьому випадку рекомендую зробити невеличку цікаву вправу, щоб "звіритися із реальністю". Вона гарно протвережує. Особливо це може спрацювати для тих, хто працює не на ставці, а на проценті або сам на себе. Приблизно порахуйте, скільки ви витрачаєте грошей на місяць середньостатистично. Взагалі корисно знати цю суму - особисту чи на родину. Порахували? Комунальні, їжа, господарчі товари, дитячий садочок, дозвілля тощо. Накиньте зверху 20% на нерегулярні витрати чи форс-мажори (одяг, навчання, відпочинок, лікарня, тощо).Та ще 10%, щоб щось відкласти на майбутнє. І ту суму, що вийшла, розділіть на кількість ваших робочих днів на місяць. Теперь перед вами - мінімальна вартість вашого робочого дня на поточному рівні комфорту. Є шанс, що пам'ятаючи цю цифру, котики у стрічці або найгарячіші новини про коронавірус дивним чином стануть менш цікавими. Особливо, якщо ви не подбали заздалегідь про фінансову подушку безпеки. Та то вже інша, трохи сумна історія для українців.

А для керівників організацій чи проектів - пропозиція майже та сама. Але окрім особистих витрат варто підрахувати скільки вам коштує день роботи вашої компанії. Хоча б дуже приблизно. Включаючи оренду, заробітні плати, кредити та усі інші регулярні платежі. Все, що не залежить від того, чи приносить ваш бізнес зараз дохід. І хоча б декілька разів протягом робочого дня запитуйте себе: "Те, чим я зараз займаюся точно найбільш ефективне в даних умовах? Якщо ні, то чи можу я делегувати це?". Скоріш за все для відповіді на ці питання знадобиться чітко прописати головні актуальні цілі компанії та звірятися із ними у виборі поточних задач.

І ще є одна рекомендація, суто психологічна: інколи причиною несфокусованості може бути фонова, навіть неусвідомлена тривога. Причин для цього зараз більш, ніж достатньо. Чим собі допомогти у цьому випадку? Виділіть декілька хвилин і чесно запитайте себе: "Що мене зараз тривожить?". Випишіть усі відповіді на бумагу та спробуйте знайти по кожному пункту відповідь - що може бути у найгіршому варіанті та як я можу це попередити. Можливо ви захочете цим із кимось поділитися та здобути підтримку. Правильно поставлені питання фокусують нашу енергію на вирішенні задачі. Цікаво, але навіть просто усвідомлення причин своїх переживань може дуже покращити психологічний стан та врівноважити настрій. Так що нехай непростий період стане для вас ще одним приводом здобути нові навички та стати сильніше!

І пам'ятаймо мудрі слова із перстня царя Соломона - "Все минає. І це також пройде".

Раніше ми писали COVID-19: як впоратися з занепокоєнням і панікою

Бажаєте отримувати найважливіші новини Полтави у месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram

Карантин віддалена робота ефективність
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
Голова первинної профспілкової організації студентів і аспірантів Національного університету імені Юрія Кондратюка Олександр Дроботя підбив проміжні підсумки роботи організації у цьому навчальному році. «Соціальний захист осіб, що навчаються в університеті, є одним із пріоритетів роботи профспілкового комітету студентів та аспірантів. У 2019-2020 навчальному році активно велась робота по захисту прав осіб, що навчаються в університеті, зокрема щодо стипенд...
Суспільство
5 червня 2020 року виповнюється 95 років з дня народження Миколи Плав’юка – видатного українського політичного і громадського діяча – останнього Президента УНР у екзилі, Генерального секретаря і Голови Світового Конгресу Вільних Українців (СКВУ), Голови ОУН з 1979 по 2012 рік. Він у період становлення новітньої державності, на початку 90-х років минулого століття кілька раз приїздив до Полтави, проводив зустрічі з мешканцями міста. Одна із наймасовіших від...
Суспільство
Магістрант ННІ фінансів, економіки та менеджменту Владислав Житник посів ІІІ місце у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт зі спеціальності «Міжнародні економічні відносини». На базі Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка 28-30 травня 2020 року відбувся заключний етап ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Міжнародні економічні відносини». Підсумки Вс...
Суспільство
Українські дослідники заявили, що оскільки Україна йде за "жовтим" і "чорним" сценаріями, то повернення жорсткішого карантину можливе вже у червні. Ймовірність повернення жорсткішого карантину висока, про це свідчать дані епідеміологічної моделі, яку розробила Київська Школа Економіки (KSE). У цій моделі є 3 типи сценаріїв: "жовтий" (середній, помірна сезонність), сценарій "чорний" (негативний, сезонність відсутня), сценарій "зелений" (оптимістичний, значн...
Суспільство
В Україні запустили щорічний флешмоб #ЩастиНаЗНО, він триватиме з червня по 17 липня. Ідея — підтримати випускників під час зовнішнього незалежного оцінювання. Випускники середньої школи щороку перебувають під особливою напругою, відчувають стрес і страх перед іспитами. А цьогоріч додалися ще й особливі умови у зв’язку з карантинними та протиепідеміологічними заходами. Ні традиційного останнього дзвоника, ні випускних, а на ЗНО — доведеться сидіти в масках...
Суспільство
На засіданні Вченої ради Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» заслухали про роботу студентського самоврядування і плани на цей рік. Відповідно до чинного законодавства України, до складу Вченої ради університету входять семеро представників органів студентського самоврядування – президент та віце-президент студентського парламенту, голови студентських рад навчально-наукових інститутів та факультетів. Президент студентс...
Суспільство
Департамент культури, молоді та спорту ПМР оголошує конкурс до Дня молоді 2020 на кращий лист-послання, який закладуть у “Капсулу часу”. Лист закладуть 28 червня у Парку Перемоги. Листи приймаються з 5.06 по 20.06 на електрону адресу: olena31779@gmail.com (з темою «Капсула часу»). - Якщо твій #Формат_молодість – тобі є про що розповісти!, - йдеться у повідомленні. - Від Молоді сучасності для Молоді 2050 ми готуємо “Капсулу часу”. Ти - частина історії свого...
Кримінал
До поліції Полтавської області 5 червня, близько 9-ї години, надійшла інформація від мешканців Горішніх Плавнів, що в одній із квартир багатоповерхового будинку по проспекту Героїв Дніпра чоловік погрожує місцевій жінці позбавити її життя. Про це повідомляє Відділ комунікації поліції Полтавщини. На місце події одразу прибули групи реагування патрульної поліції, слідчо-оперативна група та медики. За вказаною адресою поліцейські виявили тіло 55-річної місцев...
Суспільство
Вчителі та батьки хвилюються, про те яким буде навчання з нового навчального року. Чи може бути з першого вересня навчання дистанційним, Любомира Мандзій розповіла в ефірі на каналі «hromadske.ua». «Давайте не забігати наперед, ми не знаємо, як буде розвиватися ситуація. Ми маємо бути готові до різних варіантів розвитку подій. Але ми точно будемо більш готові, ніж бути 12 березня. Я ніколи не казала, що з 1 вересня в нас буде виключно дистанційне навчання....