09:00, 15 лютого 2020 р.
Надійне джерело
« Стрітенська свічка – велика святиня». Звичаї та прикмети сьогоднішнього дня
Сьогодні – Стрітення Господнє. Це одне з найбільших (двунадесятих) свят православного календаря. Наші предки дуже шанувати цей день, величезне значення надавали стрітенським ритуалам та атрибутам. "Стрітення" зі старослов'янської мови перекладається як "зустріч" або "радість".
Історія дня
У давні часи згідно з законом усі єврейські батьки на сороковий день після народження своїх первістків (тобто перших синів) приносили їх до храму для посвячення Богу. Цей закон було встановлено на згадку про вихід євреїв із Єгипту – визволення від рабства. Слідуючи звичаєві, Пречиста Богородиця разом із Йосифом Обручником принесли Богонемовля Ісуса у Єрусалимський храм, а для пожертви взяли із собою двох голуб`ят.
На час цієї події в Єрусалимі жив старець на ім`я Симеон, чоловік праведний і благочестивий – за переказами, один із перекладачів Святого Письма з єврейської на грецьку мову, який засумнівався в словах книги пророка Ісаї, що Спаситель народиться від Діви. І тоді явився йому Ангел і сказав, що він не помре, поки на свої очі не побачить сповнення цього пророцтва.
Симеон довго чекав виконання обіцянки Божої: він жив близько 300 років. І ось того дня, коли святе сімейство вирушило до Єрусалимського храму, старець із натхнення Духа Святого також прийшов туди. Симеон узяв принесеного Марією Ісуса на руки і, славлячи Бога, сказав: «Нині відпускаєш раба Твого, Владико, за словом Твоїм з миром, бо побачили очі мої спасіння Твоє, яке Ти приготував перед всіма народами, світло на просвіту язичникам і на славу народу Твого Ізраїля».
Тут же, у храмі, була благочестива вдова Анна-пророчиця, вісімдесяти чотирьох років, яка служила Богу постом і молитвою день і ніч. Вона також впізнала Спасителя і, підійшовши, славила Господа. А відтак розповідала про Нього усім у Єрусалимі, хто очікував пришестя на землю Христа Спасителя.
Ця подія, коли святі Симеон і Анна зустріли у храмі принесеного Божою Матір`ю та Йосифом Немовля Христа і прославили Його, називається святом Стрітення Господнього, тобто зустрічі Господа, і святкується православною Церквою як одне з великих свят. У духовному сенсі воно є символом також зустрічі Старого та Нового Заповітів.
Народні прикмети і звичаї
Цього дня у церквах освячують свічки, які вважають оберегом від нечистої сили та негоди. Вдома стрітенську свічку зберігали на покуті між іконами.
Стрітенська вода має потужну силу
У храмах цього дня святять воду, яка набуває особливих властивостей.
- Стрітенською водою натирають хворе місце і вірять, що цілюща вода допоможе. А також п’ють, якщо щось болить усередині. "По вірі вашій та й буде вам" - пишеться у святих книжках, і хтозна, можливо, саме ця свята віра врятувала дуже багатьох вірян.
- Стрітенська вода, кажуть, допомагає від "пристріту" - від хвороби, що її могло спричинити "погане" око, а також відганяє відьом, щоб "не виссали з корови молока".
- Нею кроплять й напувають худобу, щоб не хворіла
- Пасічники кроплять нею вулики кожної першої неділі по молодикові – відтак мед не виводитиметься.
- Свячену стрітенську воду довго тримають у чистій посудині і бережуть як цілющий бальзам. А коли треба кудись у дорогу , кроплять нею людину, яка подорожуватиме, на перемогу, удачу і щасливе повернення.
Публікація створена за матеріалами відкритих джерел
Читайте також: Подорож вихідного дня: на прощу до Святогір'я
Мгарський монастир відзначив 400 річчя від дня заснування
Козельщинська Богородиця - прадавній оберіг Полтавського краю
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
live comments feed...