• Головна
  • Відшукавши в архіві справу прадіда, активісти взялися відновити імена всіх репресованих із села на Полтавщині
13:30, 7 листопада 2019 р.
Надійне джерело

Відшукавши в архіві справу прадіда, активісти взялися відновити імена всіх репресованих із села на Полтавщині

Відшукавши в архіві справу  прадіда, активісти взялися відновити імена всіх репресованих із села на Полтавщині

Через 80 років після смерті репресованого російсько-комуністичним режимом мешканця села Велика Павлівка Зіньківського району Полтавщини Якова Фенька його нащадки дізналися про свого прадіда. Історія повернення імені почалася з того, що правнучка Світлана знайшла в Інтернеті статтю про нове законодавство з відкриття комуністичних архівів.

Про це розповідається у відеоролику Українського інституту національної пам’яті (УІНП) «Відкриті архіви» 

За ініціативи УІНП 9 квітня 2015 року, окремим законом, Україна відкрила доступ до комуністичних архівів. Тепер таємні документи КГБ та інших спецслужб може переглянути кожен, потрібне лише звернення і паспорт.

У свідченнях справи Якова звинувачували в тому, що він був ворогом народу, не ходив до колгоспу і агітував проти Радянської влади.

«Мого прадіда звали Фенько Яків Семенович, 1900 року народження. На момент смерті йому виповнилося 38 років. Із архівних документів я встановила що в нього день народження був 30 квітня. 3-4 травня його розстріляли під Полтавою, де він і спочиває зараз у невідомій могилі. Через 80 років його нащадки, його діти змогли дізнатися і дату народженні я дату смерті і день коли ми можемо його пом’янути, поставити свічку, згадати що така людина насправді була», – розповідає Світлана Мильченко, правнучка репресованого Якова Фенька.

Після віднайдення кримінальної справи Якова Фенька, дві його правнучки організували громадську організацію «Живі», щоб віднайти і описати історії всіх репресованих з рідного села Велика Павлівка на Полтавщині.

«Історії та імена людей, які були репресовані взагалі ніде не згадуються. В книзі села є один рядок, про те, що репресовані 84 людини. В них немає імен. Це просто число, яке ні про що не говорить. Нам захотілося просто повернути цим людям імена. Я почала подавати запити, отримувати інформацію, фотографувати і відправляти її людям. В історії нашого села згадується, що репресовано було десь 86 людей. А ми вже встановили 107 і це ще не всі», – пояснює Світлана.

За словами директора Галузевого державного архіву УІНП Ігоря Кулика, незабаром в Україні запрацює найбільший у світі архів справ КГБ та інших спецслужб, документальних доказів радянських репресій, геноциду та всього, що стосується «червоного» періоду в українській історії 1917-1991 років, до якого матимуть доступ всі охочі. Всі матеріали зберуть на Троєщині в колишньому приміщенні заводу «Арсенал» на території банкнотно-монетного двору Нацбанку.

За матеріалами офіційного сайту УІНП

Раніше ми писали Пересопницьке євангеліє - мивол державності, що має полтавські сторінки історії

Мгарський монастир відзначив 400 річчя від дня заснування

Козельщинська Богродиця - прадавній оберіг Полтавського краю

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#історія #пам'ять #долі
Оголошення
live comments feed...