• Головна
  • Гепатит – не вирок. Що треба знати про хворобу?
10:30, 24 липня 2019 р.
Надійне джерело

Гепатит – не вирок. Що треба знати про хворобу?

Гепатит – не вирок. Що треба знати про хворобу?

Щорічно 28 липня у багатьох країнах світу проводять Всесвітній день боротьби з гепатитами (World Hepatitis Day). Дату обрали не випадково: це день народження американського лікаря Баруха Самюеля Блумберга, лауреата Нобелівської премії, який відкрив вірус гепатиту B. У 2011 році Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) внесла цю дату в свій календар, таким чином Всесвітній день боротьби з гепатитом отримав офіційний статус. Вірусні гепатити B і C є серйозною проблемою для охорони здоров'я. На них хворіють 325 мільйонів чоловік у всьому світі. Вони є головною причиною раку печінки від якого щорічно вмирає 1,34 мільйона чоловік та цирозу.

ОБЕРЕЖНО, «ТИХИЙ ВБИВЦЯ»!

«Найбільша небезпека гепатитів у тому, що роками , а іноді десятиріччями недуга може протікати без симптомів. Саме тому гепатити охрестили «тихими вбивцями» - говорить столичний лікар Олена Зоріна:

«- Як мінімум 60% випадків раку печінки пов'язані з пізнім діагностуванням та лікуванням вірусів гепатиту В і С. Недостатнє охоплення тестуванням і лікуванням - найсерйозніша прогалина нашої медицини. Хоча у багатьох лікарнях України вже обов’язково тестують на гепатит, навіть якщо хворий прийшов до сімейного лікаря з приводу, скажімо ГРВІ. Це чудова ініціатива. Колега з Сум Андрій Сніцарь у своєму блозі говорить: щорічно у його міській поліклініці протягом року виявляють гепатит у 4% обстежених людей.  Але якщо у вашому закладі такої практики не існує – подбайте про себе самі. Попрохайте сімейного лікаря направити вас на обстеження або ж зробіть його у приватній лабораторії. Пам’ятайте: гепатит лікується, слід тільки вчасно виявити його».

Тим часом, час 90% людей, що мають гепатит В, і 80% людей, що мають гепатит С, не знають про своє захворювання. Існує реальна можливість розвитку у них смертельного захворювання печінки, а в деяких випадках – ще й інфікування інших осіб. Тим часом Більше 90% людей з гепатитом С можуть бути повністю вилікувані від вірусу протягом 3-6 місяців.

ГЕПАТИТ ТА ЙОГО МІНЛИВІ «ОБЛИЧЧЯ»

« Гепатит - це запалення печінки, викликане, переважно, вірусною інфекцією. Існує п'ять основних вірусів гепатиту, які називаються типами A, B, C, D і E. У кожного з них – своя етимологія і свій перебіг» - розповідає Олена Зоріна:

Гепатит – не вирок. Що треба знати про хворобу?, фото-1

Гепатит А

Гепатит А - це хвороба печінки вірусного походження, яка може протікати як в легкій, так і у важкій формі.

Вірус гепатиту А (HAV) передається при споживанні брудних продуктів харчування та води , чи при прямому контакті з інфікованою людиною.

Майже всі люди повністю одужують від гепатиту А з довічним імунітетом. Однак дуже незначна частка людей, інфікованих гепатитом А, може померти від блискавичного гепатиту.

Ризик зараження гепатитом А пов'язаний з відсутністю безпечної води і поганою санітарією і гігієною (наприклад, брудні руки).

Для профілактики гепатиту А є безпечна і ефективна вакцина.

Безпечне водопостачання, безпека харчових продуктів, налагоджена санітарія, миття рук і вакцина проти гепатиту А є найбільш ефектними засобами профілактики недуги.

Читайте також: У Полтавській обласній лікарні провели унікальну операцію на серці

Гепатит В

Гепатит В є вірусною інфекцією, що вражає печінку і здатна викликати як гостру, так і хронічну хворобу.

Вірус передається в результаті контакту з кров'ю або іншими рідинами організму інфікованої людини.

Згідно з оцінками, 257 мільйонів чоловік хронічно інфіковані вірусом гепатиту В (що визначається як позитивна реакція на наявність поверхневого антигену гепатиту В протягом принаймні 6 місяців).

Гепатит В є серйозним фактором професійного ризику для працівників охорони здоров'я.

Однак, це захворювання можна попередити за допомогою наявної в даний час безпечної та ефективної вакцини.

Читайте також: 35 тисяч полтавців хворіють на рак

Гепатит С

Гепатит C - це хвороба печінки, що її викликає вірус гепатиту C: цей вірус може викликати як гостру, так і хронічну інфекцію гепатиту, яка варіюється по тяжкості від легкої хвороби, яка триває кілька тижнів, до серйозної пожиттєвої хвороби.

" Це один з найтяжчих різновидів хвороби. Але населення,  водночас , мало обізнане щодо нього. Скажімо, існує міф, що гепатит С невиліковний, що є не правильним твердженням. Але я знову повторю - все залежить від ранньої діагностики" - наголошує Олена Зоріна. 

Гепатит – не вирок. Що треба знати про хворобу?, фото-2

Вірус гепатиту передається з кров'ю. Це може статися при вживанні ін'єкційних наркотиків, небезпечному виконанні ін'єкцій, переливанні неперевіреної крові і продуктів крові.

У всьому світі хронічною інфекцією гепатиту С страждають 71 мільйонів чоловік.

У значної кількості осіб з хронічною інфекцією розвинеться цироз або рак печінки.

Приблизно 399 000 чоловік щорічно вмирають від гепатиту С, здебільшого від цирозу і гепатоклітинної карциноми.

За допомогою противірусних препаратів можна виліковувати більше 95% людей з інфекцією гепатиту С і таким чином знижувати ризик смерті від раку і цирозу печінки, але доступ до діагностики та лікування є низьким.В даний час вакцини від гепатиту C не існує, але в цій галузі ведуться наукові дослідження.

Читайте також: Від початку року втопилося 25 полтавців. Як убезпечити себе та рідних?

Гепатит Е

Щорічно відбувається приблизно 20 мільйонів випадків інфікування вірусним гепатитом Е, які, згідно з оцінкою, призводять до 3,3 мільйона симптоматичних випадків захворювання гепатитом Е.

За оцінками ВООЗ, в 2015 р. гепатит Е призвів приблизно до 44 000 випадків смерті (3,3% випадків смерті від вірусного гепатиту).

Вірус гепатиту Е передається фекально-оральним шляхом, головним чином через воду.

Гепатит Е виявляється у всьому світі, але найбільш розповсюджений в Східній і Південній Азії.

У Китаї розроблена і отримала ліцензію вакцина для профілактики вірусної інфекції гепатиту Е, але вона поки не є доступною повсюдно.

Раніше ми розповідали Міфи і правда про високий тиск

Якщо хвороба не минає за три тижні - треба подумати про рак 

У піблікації використані ілюстративні матеріали МОЗ та відкритих джерел

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#хвороба #лікування #профілактика
Оголошення
live comments feed...