• Головна
  • Сьогодні – День Соборності України
08:00, 22 січня 2019 р.

Сьогодні – День Соборності України

Сьогодні – День Соборності України

День соборності України — свято, приурочене до дня проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної республіки 22 січня 1919 року. Офіційно свято відзначають з 1999 року. Історія Дня соборності – це історія політичної боротьби та зрад, єднання та самопожертви

Запізніле об’єднання

Ще 18 жовтня 1918 р. львівська газета «Українське слово» опублікувала спільну заяву Володимира Винниченка, колишнього та майбутнього голови уряду УНР та галицького громадсько-політичного діяча Петра Дідушка. Автори зверталися до підавстрійських українців про підтримку соборницьких прагнень.

"Український Національний Союз (прим. – орган, з якого виникне майбутній український уряд Директорія) вважає цілком природним і необхідним залучення в один державний український організм усіх заселених українцями земель, які до цього часу через історичні та міжнародні обставини не ввійшли до складу Української держави, як то: Східної Галичини, Угорської України, Холмщини, Підляшшя, частини Бессарабії з українським населенням, частини етнографічної української Донщини, Чорноморії, Кубані»,– йшлося в заяві.

Проте утворена 18 жовтня Українська Національна Рада в Галичині, після доволі гострих дискусій щодо негайного проголошення приєднання до Наддніпрянської України, виявила обережність. Інтелектуальна еліта боялася можливого придушення австріяками «сепаратистської» акції українців.

Сьогодні – День Соборності України, фото-1

Довгих три місяці йшли перемовини. Сторона ніяк не могли домовитися про умови входження ЗУНР до складу УНР. А саме, про розподіл повноважень між владними органами обох держав.

Все ж, 1 грудня 1918 року представники державного Секретаріату ЗУНР та члени Директорії підписали у Фастові “Передвступний” договір про майбутнє об’єднання двох республік. Він став по суті першим і основним актом соборності та викликав схвалення українського народу. 3 січня 1919 року на першому засіданні Українська Народна Рада одностайно прийнята Ухвалу про злуку ЗУНР та УНР. Однак вже через місяць український уряд змушений буде вдруге тікати з Києва під натиском більшовиків і соборність українських земель залишиться лише мрією на довгі десятиліття.

22 січня – подвійне свято

22 січня 1918 року у приміщенні Київського Будинку вчителя члени Центральної Ради підписали Четвертий універсал, яким проголосили Українську Народну Республіку суверенною та незалежною державою. А 1919 року в цей же день на Софіївській площі в Києві було проголошено Акт Соборності українських земель. Урочиста церемонія злуки відбулася в присутності десятків тисяч киян. Подібні урочистості відбувалися й в інших найбільших містах країни.

"Віднині зливаються в одне віками відділені одна від одної частини України — Галичина, Буковина, Закарпаття і придніпрянська Україна — в одну Велику Україну. Сповнилися відвічні мрії, для яких жили й за які вмирали найкращі сини України. Віднині є лише одна незалежна Українська Народна Республіка. Віднині український народ, звільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об’єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної незалежної Української Держави на добро і щастя українського народу», — пролунало 22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві.

Сьогодні – День Соборності України, фото-2

Перша в історії українська держава УНР постала як незалежна рівно за рік перед цим. ЗУНР (Західно-Українська Народна Республіка) була утворена в листопаді 1918 року.

22 січня 1930-го вперше урочисто на офіційному рівні відзначили свято Соборності в Карпатській Україні (м. Хуст), яка на той час була у складі Чехословаччини. 21-м роком раніше, 21 січня 1919-го у Хусті на з’їзді «Всенародних зборів українців» закарпатці проголосували за приєднання Закарпаття до Української Народної Республіки зі столицею у Києві. Це була найбільша за 20 років перебування краю у складі Чехословаччини маніфестація місцевого населення за участю 30 тис. осіб, які з’їхалось до тодішньої столиці Карпатської України з усіх куточків краю.

В комуністичній Україні День соборності був поза законом. Ба більше, зі свідомості людей стиралася пам’ять про українську революцію та думка про існування окремої української нації. Так виховувалася людина нового типу – «радянський громадянин».

Традиція “живих ланцюгів”

У 1990-у році західна преса вперше за 70 років писала не про «громадян СРСР» або «росіян» (термін, яким в часи “Холодної війни” називали навіть казахів та туркменів), а про українців. «Живий ланцюг» 1990-го року став символом єдності східних та західних українських земель і першим масовим виявом українцями свого прагнення до незалежності.

Понад три мільйони людей взялися за руки, з’єднавши Львів та Київ. Цей живий ланцюг був одним із наймасштабніших у світовій історії. Однак починався ланцюг в Івано-Франківську, що було зумовлено тією обставиною, що саме Івано-Франківськ (тодішній Станіслав) у 1919 році був столицею ЗУНР. Далі він простягався через Стрий, Львів, Рівне, Житомир та до Софіївської площі Києва.

В кінці 2000-х рр. традицію створення «живих ланцюгів» почали відроджувати. У 2008 — 2016 роках у Києві такі «ланцюги» утворювали на мосту Патона. Таким чином символічно об’єднували правий та лівий береги Дніпра. 22 січня 2011 р. «живий ланцюг» утворено у понад 20 містах України

За матеріалами сайту Politeka та інших відкритих джерел

Раніше ми розповідали Полтавська ялинка: з середини минулого сторічяя до наших днів

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#історія #країна #соборність

Коментарі

Оголошення
live comments feed...