• Головна
  • Керуй, пиши, грай, співай, малюй. У Полтаві розповіли про життя видатних українок
18:10, 10 квітня 2016 р.

Керуй, пиши, грай, співай, малюй. У Полтаві розповіли про життя видатних українок

6 квітня у «Львівській кав’ярні» пройшов відкритий урок Катерини Ткаченко «Перші Леді України».

Нагадаємо, що це не перший публічний навчальний захід від вчителя української мови та літератури Катерини Ткаченко. Минулі лекції були присвячені невідомому життю письменників Івану Нечуй-Левицькому та Тарасу Шевченку. Організатором всіх трьох заходів стало незалежне мистецьке об’єднання «Magnum Opus».

На початку заходу Катерина попередила слухачів, що це буде не лекція, а саме урок. І він повинен мати 5 обов’язкових його елементів.

Далі Ткаченко пограла з аудиторією в асоціації. Вчитель сказала слово «жінка» і почула те, з чим асоціюється це слово у полтавців: діаманти, крихітка, яйце, краса, доброта, матір, любов, чоловік. На запитання «Чим люблять займатися жінки?», на думку Катерини ніхто не дав правильної відповіді, бо вони люблять пліткувати. Саме це і пообіцяла робити лектор-вчитель.

Катерина Ткаченко і афіша проекту

Катерина Ткаченко і афіша проекту

За словами Катерини, цей виступ був для неї найважчим, оскільки на двох попередніх їй наперед пропонували тему. Цього ж разу вона сама придумала над тим, про що їй хотілося розповісти. Спочатку була задумка розповісти про одну велику жінку. Але оскільки їх виявилося багато, то Ткаченко взяла за основу життя 5 героїнь: Віру Холодну, Лесю Українку, княгиню Ольгу, Катерину Білокур та Соломію Крушельницьку.

Кілька фактів про видатних жінок з уроку Катерини Ткаченко:

​ Княгиня Ольга — єдина з жінок, хто у Х столітті були при владі і досить успішно правила країною, поклавши початок податковій системі.

​ Чоловік, якого кохала письменниця Леся Українка, весь час кохав іншу жінку. Згодом автор «Лісової пісні» вийшла заміж за Климентія Квітку, який був на 9 років молодший за свою дружину. Мати ж письменниці говорила, що Квітці потрібні від Лесі Українки тільки гроші (через що жодної матеріальної допомоги від батьків хвора поетеса не приймала).

​ Акторці, яка певний час жила у Полтаві, — Вірі Холодній (Левченко) — режисери говорили, що в неї немає таланту, тільки краса. Але вона наскільки природньо виглядала на екрані, що її обожнювали глядачі. Померла Віра від грипу іспанки, оскільки проживала в готелі з температурою мінус 9 градусів та виступала у холодному приміщенні театру.

​ Оперна співачка світового рівня Соломія Крушельницька під час виходу «на біс» завжди виконувала пісні лише українською. Так само українською вона співала перед Миколою ІІ. Коли у 1939 році вона повернулася на Батьківщину, то не змогла виїхати звідси через війну та окупацію. Радянське громадянство співачка отримала тільки тоді, коли переписала своє майно в Італії на СРСР. Львівська консерваторія не хотіла брати її на роботу через загублений диплом.

​ Батьки художниці Катерини Білокур жили не бідно, але у школу дочку не віддали. Свої перші малюнки вона робила на шматку білого полотна, на якому малювала вуглинкою. Потім його прала і малювала знову. Білокур не мала професійного пензлика, вона сама робила його з котячих шерстинок. У 1954 році три її картини було представлено на виставці у Парижі. Повернулася тільки одна — дві інші вкрали відвідувачі, захоплені талантом українки.

Слайди проектувалися на стелю закладу

Слайди проектувалися на стелю закладу

Одна зі слухачів уроку, громадська активістка Анна Шавиро була вражена віком аудиторії, адже тут були як були як діти дошкільного віку, так і люди старше 50 років:

—​ Я прийшла почути невідомі мені факти із життя видатних жінок України, які відомі за її межами більше, ніж у нас. Дякуючи Катерині, я їх почула. Раніше не особливо цікавилася життям та результатами діяльності цих жінок, а від сьогодні захотіла почитати про долю таких різних тендітних і сильних, бідних і багатих, але відомих жінок!

Маленький неочікуваний відвідувач

Маленький неочікуваний відвідувач

Даний захід — тільки своєрідний вступ до театралізованої лекції, присвяченій Великій Жінці. Її Катерина Ткаченко проведе вже зовсім скоро.

Фото: Анна Ютченко

Роман Повзик, незалежне мистецьке об’єднання «Magnum Opus»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Полтава #жінки #лекція
Оголошення
live comments feed...