Полтавці на вулицях читали поезію львів’янина, якого «ламало» КДБ

Полтавці на засніжених вулицях прочитали вірш львівського поета Грицька Чубая «Скрипучі двері пам’яті причинено».

Проект «Люди читають» — це відеопроект незалежного мистецького об’єднання Magnum Opus, який розпочався наприкінці лютого 2015 року. На даний момент відзнято 9 випусків, які переглянули 11.545 разів. Учасником може стати будь-який перехожий Полтави.

Цього разу ініціатори взялися за вірш львівського поета Григорія Чубая «Скрипучі двері пам’яті причинено». Невеличка поезія, довжиною у 12 рядків передала атмосферу зими довкола: Біління снігу — п'яне і причинне / тіла тверезих вулиць пройняло. У випуску знялося шестеро перехожих полтавців, кожен з яких прочитав по 2 рядочки.

Це не вперше полтавська молодь робить знімає відео на поезію Чубая. У серпні 2014 року «Magnum Opus» взяв його вірш «Коридор із дверима завбільшки в око» для випуску проекту «Встол».

Львівський поет і перекладач Григорій Чубай помер у травні 1982 року у віці 33 років. Він був одним із представників львівського андеґраунду 70-х років ХХ століття. Творчість Григорія Чубая справила видатний вплив не стільки на поезію, скільки на самоусвідомлення деяких українських поетів покоління 80-х років (вісімдесятників). Посмертно видані поетичні книги «Говорити, мовчати і говорити знову» (1990), «Плач Єремії» (1999) та «П’ятикнижжя» (2013).

У 1972 році в УРСР почалася нова хвиля ув’язнення інакодумців. У Чубая починаються обшуки та переслідування КДБ, які потім поширювали плітки про його співпрацю з ними. Таким чином спецслужби «ламали» поета. Вважається, що така постійна нервова напруга підірвала здоров’я поета.

Оператор проекту Анна Ютченко зазначає, що про Грицька Чубая заговорили голосно на всю країну відносно нещодавно, а саме після виходу «П’ятикнижжя» у «Видавництві Старого Лева», а згодом документального фільму «Чубай» Олександра Фразе-Фразенка.

— До того ім’я цього поета звучало переважно завдяки його сину Тарасу Чубаю — фронтмену гурту «Плач Єремії», який неодноразово писав музику на вірші свого батька. Дев’ятий випуск проекту «Люди читають» — це наша спроба ще раз заговорити про Грицька Чубая його ж словами, образами та поетичним голосом.

Крім вірша Чубая, в рамках проекту полтавці свого часу читали вірш Сергія Жадана «Доки», Андрія Любки «Жінко прекрасна», Олени Теліги «Не треба слів...», «Ми з тобою — країна ніколи й ніким не визнана» Юрка Іздрика. За участі українських письменників у Києві, Львові та Вінниці було відзнято три випуски — на вірш Василя Симоненка «Світ який — мереживо казкове!..», «Верстаю шлях — по вимерлій пустелі» Василя Стуса та «Спи, моя люба» Олега Лишеги.

Також у проекті знято читання полтавцями вірша «Птахи» Кузьми Скрябіна, з дня смерті якого сьогодні виповнюється рік.

Роман Повзик

Полтава поет,
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі