Викладач контемпу Ірина Домненко: «Не можна зробити композицію і не вкласти в неї ніякої думки»

Контемп — це вид танцювального мистецтва, який поступово набуває популярності. Ірина Домненко, тренер колективу «JaMDanceGroup», розповіла, у чому фішки цього заняття, хто приходить до неї вчитися та чи матиме Полтава власний фестиваль такого танцю.

—      Ірино, розкажіть, будь ласка, про контемп. Для мене особисто, як пересічного землянина, ці слова нічого не кажуть, хоча я був у Вас на тренуваннях і бачив, що це таке. Що це за танець, для кого він і наскільки він зараз популярний?

—      Ви не перший і не останній, хто не знає, що таке контемп, тому що, коли говориш, яким мистецтвом займаєшся, то люди відразу питають: «А що це таке?». Це танець, який, як і більшість танцювальних напрямків, виник на основі класичної хореографії, але він відходить від неї, руйнує досить строгі канони балетної хореографії. Спочатку з’явився модерн, потім — джаз-модерн, і на основі джаз-модерну якраз і виник контемп. В перекладі з англійської — плинний, сучасний — тобто танець, який змінюється досить швидко, підлаштовуючись  під сучасні тенденції.

—      А в чому його конкретна особливість?

—      Елементи імпровізації, акробатичної майстерності і досить висока ідейна наповненість. Це перш за все стиль, який дуже спирається на ідею танцю. Не можна зробити композицію і не вкласти в неї ніякої думки. Це не буде контемп, це буде просто аеробіка під музику.

Ірина Домненко з вихованцями

—      Я чув ще про контактну імпровізацію. Це те саме, що контемп?

—      Ні, це одна з технік контемпорарі і вона досить популярна, особливо в Києві та Харкові. З’являються навіть цілі школи контактної імпровізації…

—      Навіть театри…

—      Так. І вони роблять постановки саме на базі цієї техніки. Але, як говорять самі викладачі, вона не є концертною. Це більше для самозаглиблення або пізнання тіла, себе. Тобто це не концертний варіант виступів, а більше як…

—      Медитація…

—      Медитація і техніка для тренувального залу.

—      Іра, а скільки Ви займаєтеся цим видом танців?

—      Я займаюся з 2008 року, викладати почала у 2012-ому. Тобто нашому колективу уже 3 роки і декілька місяців.

Постановка колективу

—      Але ж немає університетів, де навчають цьому. Де викладачі черпають для себе це натхнення і хто ще цим ділиться, можливо, якісь майстер-класи? Який в Україні рівень розвитку контемпу?

—      Як показує практика, рівень розвитку українського і європейського контемпу досить відрізняється. Ми поки що трохи відстаємо. Звісно, окремо контемпу не навчають. У нас дуже мало якихось танцювальних академій, це не так, як в США, де є школа Джуліард. Але є майстер-класи, вони здебільшого недешеві, найближчі — у Харкові або в Києві. Є навіть тижневі майстер-класи, цілі цикли. Туди можна поїхати і повчитися навіть у декількох педагогів — не тільки українських, але й європейських та американських — і отримати сертифікати про проходження даного навчання, отримання певного рівня. Плюс самонавчання. Якщо це студенти хореографічних вузів, то зараз, крім народної, класичної та бальної хореографії, є напрямки сучасної хореографії, де вивчається контемп.

—      Прекрасно. Тобто можна навчитися?

—      Можна.

—      І можна вчити? Хто приходить до вас на заняття?

—      До мене приходять різні люди: як за віком, так і за рівнем підготовки…

—      І за статтю? Чи ні?

—      За статтю здебільшого дівчата, бо чоловіки вважають, що це не чоловічий танець, вони здебільшого полюбляють хіп-хоп, брейк. Хоча в мене були в групі і хлопці, але вони зараз, на жаль, або поїхали працювати, або з інших обставин не відвідують студію.

Є студії, які більш професійно займаються контемпом — там дітей навчають змалечку і до випуску або до 20 і більше років. До мене приходять люди, які коли-небудь займались будь-якими танцями, ті, хто взагалі вперше почув про цей танець і вирішили для себе відкрити щось нове. Є діти, є підлітки, є дорослі.

—      Тобто спеціального рівня підготовки не потрібно?

—      Якщо це хобі-група (а в мене половина учнів — це хобі-група), то так. Можна прийти з нульовим рівнем підготовки і почати займатись. Але якщо людина займалася до того якимись танцями, то, звісно, результати в неї будуть кращі.

Танець

—      Тобто фізична підготовка важлива?

—      Важлива. У контемпі дуже важлива, оскільки в цьому стилі є дуже багато акробатичних елементів. І якщо тіло непідготовлене, якщо м’язи слабкі, то людина не зможе виконати трюки, падіння, перевороти.

—      Але знову ж таки наполегливість переможе, так?

—      Звісно, на будь-якому тренуванні ми займаємося фізичними вправами, щоб привести м’язи у ту форму, яка потім допоможе робити трюки і підтримки.

—      Я зрозумів, що контемп — це танець, який дозволяє пізнати себе. І для цього є спеціальні вправи (ми приходили до вас на тренування), які допомагають зрозуміти музику, себе, своє тіло. Що це за вправи, в чому їхня особливість?

—      Є спеціальні акторські вправи, які допомагають нейтралізувати замкненість людини. Вона, коли приходить в танцювальний зал, перелякана, бо ніколи не бачила в дзеркалі, як вона рухається, а тут ще поруч інші люди, які (як їй здається) танцюють набагато краще і виглядають набагато ефектніше. Тому людина опиняється у стресовій ситуації. Але якщо додати до цього ще імпровізації, плюс зробити це все, наприклад, з закритими очима (коли людина не бачить ні оточуючих, ні себе), тоді починається рух від внутрішнього, не від того, як ти себе бачиш в дзеркалі, а від того, як ти це відчуваєш. І тоді ці рухи виходять природнішими, оригінальними і наповненими. Тобто це не те, що я хочу показати, а те, що я відчуваю і передаю це через тіло. Імпровізація, контактна імпровізація, акторські вправи допомагають досягти оцього балансу між тим, як людина відчуває і тим, що вона потім передає в рухах.

—      Розкажіть, будь ласка, про свій колектив, якому вже три роки…

—      Ми виступаємо здебільшого на полтавських сценах, оскільки склад колективу постійно змінюється. Але є і здобутки на інших рівнях. Ми стали срібними призерами на фестивалі у Харкові. У межах Полтави намагаємося якомога частіше виходити на публіку, співпрацюємо з іншими танцювальними колективами. Минулого року ми працювали з театром Т.А.К.Т. і зробили з ними спільну постановку за мотивами роману Федора Достоєвського «Ідіот», презентували її у червні. Публіка сприйняла виставу схвально, і нам дуже втішно, що ми змогли все правильно передати. Тому плануємо й далі співпрацювати.

—      Мені здається, що цей жанр і створений для театру…

—      Так, як я вже говорила, він обов’язково повинен передати якусь ідею, тому доцільний для театральних постановок. Якщо брати інші стилі танцю, то там можна танцювати просто, не вкладаючи в це високу ідею чи сюжет. А от в контемпі, навіть на фестивалях, оцінюється задумка хореографа й ідея, яку він вклав у постановку.

—      Скільки у Полтаві є ще таких колективів, які займаються контемпом?

—      Найбільших — три-чотири. Ті, які займаються контемпом, презентують себе саме як колектив і виступають на сценах, їздять на фестивалі, займаються на майстер-класах.

—      У Полтаві є фестивалі контемпу, де можна побачити, куди приходити, які є майданчики?

—      Є фестивалі, які проводяться у Полтаві, наприклад, «Зоряний Олімп». Але фестиваль, який би організували місцеві і щоб він був саме направлений на контемп, на жаль, немає. Є в Харкові фестиваль «Адоната», він спеціалізується саме на контемпі і модерні — досить молодий, але, думаю, у нього велике майбутнє.

У Полтаві такого поки що немає, але я сподіваюся, що у майбутньому спільними зусиллями зможемо цю ситуацію виправити.

 

Розмову провів Сергій Одаренко, телестудія «Місто»

Над текстом працював Роман Повзик, НМО «Magnum Opus»

Полтава Домненко танець
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Культура
Український популярний співак у стилі «поп-шансон» Сергій Мироненко, що вже полюбився аудиторії, завдяки хітам «Мне все в ней нравится» та «Одинокий гордый», відправляється у перший всеукраїнський тур, який розпочнеться 7 березня у рідному краю співака - на Полтавщині. Двогодинна концертна програма включатиме як вже відомі пісні, так і абсолютно нові ліричні композиції. Пісні Сергія - це справжня мелодія душі та кохання чоловіка. Це музика, що живе, співає...
Суспільство
Ранковий огляд людей, які перебувають в обсервації в медичному центрі Нацгвардії «Нові Санжари» на Полтавщині, показав, що в жодної особи не виявлено ознак захворювання. Про це під час брифінгу заявив заступник міністра охорони здоров’я Дмитро Коваль, захід транслювали українські ЗМІ. Результати ранішнього медичного обстеження є позитивними. В жодної особи, яка перебуває в обсервації, не виявлено ознак захворювання, — зазначив посадовець. За словами заступ...
Суспільство
Сімом затриманим під час сутичок у Нових Санжарах, куди привезли евакуйованих з осередку епідемії коронавірусу в Китаї українців та іноземців, готують підозри. Про це повідомив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков в ефірі програми «Свобода слова». «-Загалом було затримано 24 людини, 23 із них відпустили – «крім того, який розігнав “Ниву”, будучи п’яним в драбадан, і направив цю “Ниву” на стрій нацгвардійців» з зауважив міністр. Серед інших шістьох людей,...
Суспільство
Полтавський бізнесмен і засновник компанії «PREMIER SOCKS» Олег Хардін свою справу, як це часто буває, розпочинав із маленького. Іще будучи студентом зі звичайною клітчатою торбою в руках він возив шкарпетки і пропонував їх реалізаторам. Спочатку товар купував у Полтаві, потім їздив до Житомира. Таким чином набирався досвіду, вивчав ринок і попит. Після цього на якийсь час відійшов від шкарпеток. Займався дистрибуцією. І коли зібрав перші 10 тисяч доларів,...
Суспільство
Евакуйованим із Китаю в медичному центрі «Нові Санжари» заборонено виходити на вулицю, тому з розваг у них є тільки телефон і телевізор. Про це на своїй сторінці в Facebook розповів київський журналіст Олександр Махов, який знаходиться разом з евакуйованими на 14-денному карантині. Він поскаржився на нудьгу і запропонував розважити людей. Журналіст попросив влаштувати концерт, передати книги або привезти стіл для настільного тенісу в медустанову. Користува...
Суспільство
Міністр охорони здоров’я України Зоряна Скалецька оприлюднила відео, в якому показала вид з вікна санаторію Національної гвардії МВС України "Нові Санжари", де перебувають евакуйовані з китайської провінції Хубей громадяни України. Роликом міністр поділилась у себе в Facebook. "Отак виглядає ранок з вікна кімнати приміщення, в якому перебуваємо ми з евакуйованими українцями з Китаю. Всім доброго ранку", - написала міністр. Нагадаємо, літак із евакуйованими...
Суспільство
Як ми вже повідомляли, сьогодні на Полтавщину прибув голова РНБО Олексій Данілов. Під час візиту  він ознайомився з умовами, у яких перебувають громадяни, евакуйовані з Китаю. Нагадаємо, евакуйованих розмістили у санаторії Нацгвардії « Нові Санжари». За словами Олексія  Данілова, ситуація у Нових Санжарах повністю контрольована, на об’єкті – повне забезпечення усим необхідним, від учора у селищі працює пункт «Червоного хреста». Крім того, стало відомо, що...
Суспільство
Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов вилетів у селище Нові Санжари Полтавської області, де евакуйовані з китайського Уханя проходять 14-денну обсервацію. Про це повідомили у пресслужбі РНБО. Данілов відправився у Нові Санжари за дорученням президента Володимира Зеленського. Він має перевірити ситуацію, що склалася навколо розміщення евакуйованих з Китаю українців у медичному центрі Нацгвардії. Нагадаємо, що 20 лютого в Україну прибу...
Суспільство
Нові Санжари продовжують бути у центрі уваги ЗМІ та громадськості. Сьогодні вночі у селище прибули відомі лікарі - заслужена лікарка України, інфекціоніст Ольга Голубовська та народний депутат України IX скликання, президент клініки ТОВ «Борис» Михайло Радуцький. « - Разом з інфекціоністом Ольгою Голубовською знаходимось в Нових Санжарах. Приїхали для того, щоб ознайомитись зі станом медичного центру. Ми заслухали учасників штабу, заступника міністра Вікто...