Викладач контемпу Ірина Домненко: «Не можна зробити композицію і не вкласти в неї ніякої думки»

Контемп — це вид танцювального мистецтва, який поступово набуває популярності. Ірина Домненко, тренер колективу «JaMDanceGroup», розповіла, у чому фішки цього заняття, хто приходить до неї вчитися та чи матиме Полтава власний фестиваль такого танцю.

—      Ірино, розкажіть, будь ласка, про контемп. Для мене особисто, як пересічного землянина, ці слова нічого не кажуть, хоча я був у Вас на тренуваннях і бачив, що це таке. Що це за танець, для кого він і наскільки він зараз популярний?

—      Ви не перший і не останній, хто не знає, що таке контемп, тому що, коли говориш, яким мистецтвом займаєшся, то люди відразу питають: «А що це таке?». Це танець, який, як і більшість танцювальних напрямків, виник на основі класичної хореографії, але він відходить від неї, руйнує досить строгі канони балетної хореографії. Спочатку з’явився модерн, потім — джаз-модерн, і на основі джаз-модерну якраз і виник контемп. В перекладі з англійської — плинний, сучасний — тобто танець, який змінюється досить швидко, підлаштовуючись  під сучасні тенденції.

—      А в чому його конкретна особливість?

—      Елементи імпровізації, акробатичної майстерності і досить висока ідейна наповненість. Це перш за все стиль, який дуже спирається на ідею танцю. Не можна зробити композицію і не вкласти в неї ніякої думки. Це не буде контемп, це буде просто аеробіка під музику.

Ірина Домненко з вихованцями

—      Я чув ще про контактну імпровізацію. Це те саме, що контемп?

—      Ні, це одна з технік контемпорарі і вона досить популярна, особливо в Києві та Харкові. З’являються навіть цілі школи контактної імпровізації…

—      Навіть театри…

—      Так. І вони роблять постановки саме на базі цієї техніки. Але, як говорять самі викладачі, вона не є концертною. Це більше для самозаглиблення або пізнання тіла, себе. Тобто це не концертний варіант виступів, а більше як…

—      Медитація…

—      Медитація і техніка для тренувального залу.

—      Іра, а скільки Ви займаєтеся цим видом танців?

—      Я займаюся з 2008 року, викладати почала у 2012-ому. Тобто нашому колективу уже 3 роки і декілька місяців.

Постановка колективу

—      Але ж немає університетів, де навчають цьому. Де викладачі черпають для себе це натхнення і хто ще цим ділиться, можливо, якісь майстер-класи? Який в Україні рівень розвитку контемпу?

—      Як показує практика, рівень розвитку українського і європейського контемпу досить відрізняється. Ми поки що трохи відстаємо. Звісно, окремо контемпу не навчають. У нас дуже мало якихось танцювальних академій, це не так, як в США, де є школа Джуліард. Але є майстер-класи, вони здебільшого недешеві, найближчі — у Харкові або в Києві. Є навіть тижневі майстер-класи, цілі цикли. Туди можна поїхати і повчитися навіть у декількох педагогів — не тільки українських, але й європейських та американських — і отримати сертифікати про проходження даного навчання, отримання певного рівня. Плюс самонавчання. Якщо це студенти хореографічних вузів, то зараз, крім народної, класичної та бальної хореографії, є напрямки сучасної хореографії, де вивчається контемп.

—      Прекрасно. Тобто можна навчитися?

—      Можна.

—      І можна вчити? Хто приходить до вас на заняття?

—      До мене приходять різні люди: як за віком, так і за рівнем підготовки…

—      І за статтю? Чи ні?

—      За статтю здебільшого дівчата, бо чоловіки вважають, що це не чоловічий танець, вони здебільшого полюбляють хіп-хоп, брейк. Хоча в мене були в групі і хлопці, але вони зараз, на жаль, або поїхали працювати, або з інших обставин не відвідують студію.

Є студії, які більш професійно займаються контемпом — там дітей навчають змалечку і до випуску або до 20 і більше років. До мене приходять люди, які коли-небудь займались будь-якими танцями, ті, хто взагалі вперше почув про цей танець і вирішили для себе відкрити щось нове. Є діти, є підлітки, є дорослі.

—      Тобто спеціального рівня підготовки не потрібно?

—      Якщо це хобі-група (а в мене половина учнів — це хобі-група), то так. Можна прийти з нульовим рівнем підготовки і почати займатись. Але якщо людина займалася до того якимись танцями, то, звісно, результати в неї будуть кращі.

Танець

—      Тобто фізична підготовка важлива?

—      Важлива. У контемпі дуже важлива, оскільки в цьому стилі є дуже багато акробатичних елементів. І якщо тіло непідготовлене, якщо м’язи слабкі, то людина не зможе виконати трюки, падіння, перевороти.

—      Але знову ж таки наполегливість переможе, так?

—      Звісно, на будь-якому тренуванні ми займаємося фізичними вправами, щоб привести м’язи у ту форму, яка потім допоможе робити трюки і підтримки.

—      Я зрозумів, що контемп — це танець, який дозволяє пізнати себе. І для цього є спеціальні вправи (ми приходили до вас на тренування), які допомагають зрозуміти музику, себе, своє тіло. Що це за вправи, в чому їхня особливість?

—      Є спеціальні акторські вправи, які допомагають нейтралізувати замкненість людини. Вона, коли приходить в танцювальний зал, перелякана, бо ніколи не бачила в дзеркалі, як вона рухається, а тут ще поруч інші люди, які (як їй здається) танцюють набагато краще і виглядають набагато ефектніше. Тому людина опиняється у стресовій ситуації. Але якщо додати до цього ще імпровізації, плюс зробити це все, наприклад, з закритими очима (коли людина не бачить ні оточуючих, ні себе), тоді починається рух від внутрішнього, не від того, як ти себе бачиш в дзеркалі, а від того, як ти це відчуваєш. І тоді ці рухи виходять природнішими, оригінальними і наповненими. Тобто це не те, що я хочу показати, а те, що я відчуваю і передаю це через тіло. Імпровізація, контактна імпровізація, акторські вправи допомагають досягти оцього балансу між тим, як людина відчуває і тим, що вона потім передає в рухах.

—      Розкажіть, будь ласка, про свій колектив, якому вже три роки…

—      Ми виступаємо здебільшого на полтавських сценах, оскільки склад колективу постійно змінюється. Але є і здобутки на інших рівнях. Ми стали срібними призерами на фестивалі у Харкові. У межах Полтави намагаємося якомога частіше виходити на публіку, співпрацюємо з іншими танцювальними колективами. Минулого року ми працювали з театром Т.А.К.Т. і зробили з ними спільну постановку за мотивами роману Федора Достоєвського «Ідіот», презентували її у червні. Публіка сприйняла виставу схвально, і нам дуже втішно, що ми змогли все правильно передати. Тому плануємо й далі співпрацювати.

—      Мені здається, що цей жанр і створений для театру…

—      Так, як я вже говорила, він обов’язково повинен передати якусь ідею, тому доцільний для театральних постановок. Якщо брати інші стилі танцю, то там можна танцювати просто, не вкладаючи в це високу ідею чи сюжет. А от в контемпі, навіть на фестивалях, оцінюється задумка хореографа й ідея, яку він вклав у постановку.

—      Скільки у Полтаві є ще таких колективів, які займаються контемпом?

—      Найбільших — три-чотири. Ті, які займаються контемпом, презентують себе саме як колектив і виступають на сценах, їздять на фестивалі, займаються на майстер-класах.

—      У Полтаві є фестивалі контемпу, де можна побачити, куди приходити, які є майданчики?

—      Є фестивалі, які проводяться у Полтаві, наприклад, «Зоряний Олімп». Але фестиваль, який би організували місцеві і щоб він був саме направлений на контемп, на жаль, немає. Є в Харкові фестиваль «Адоната», він спеціалізується саме на контемпі і модерні — досить молодий, але, думаю, у нього велике майбутнє.

У Полтаві такого поки що немає, але я сподіваюся, що у майбутньому спільними зусиллями зможемо цю ситуацію виправити.

Розмову провів Сергій Одаренко, телестудія «Місто»

Над текстом працював Роман Повзик, НМО «Magnum Opus»

Полтава Домненко танець
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
48 переглядів в березні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Культура
21 березня у всьому світі відзначають день людей з синдромом Дауна. Це добра нагода, аби привернути увагу громадськості до цих людей та їхніх проблем, а також продемонструвати толерантність суспільства. Цього дня проводять благодійні заходи, концерти, зустрічі. Не стала винятком і Полтава. У нашому місті вперше відбувся «Сонячний бал». На свято прибули діти не тільки з Полтави, але і з різних куточків України. « Торік у Полтаві вперше провели захід для діт...
Пригоди
Трагічний випадок стався 20-го березня у селі Красна Лука Гадяцького району. На вулиці Миру вибухнув дров’яний котел. Вибух зруйнував прибудову до житлового будинку, під завалом опинився власник будинку. Розібрали завали та деблокували чоловіка працівники 6-ї Державної пожежно-рятувальної частини та працівники місцевої пожежної охорони. Чоловік, якого витягнули з-під завалів, отримав численні травми. Його госпіталізували до реанімаційного відділення Гадяць...
Пригоди
Сьогодні кореспондент 0532.ua проїхався у мікроавтобусі за маршрутом «Огнівка - ГРЛ». Маршрутка виїхала у рейс щойно після фарбування. Тому кілька пасажирів зіпсували свої речі під час поїздки. Одна студентка вимастила фарбою куртку, інша –пальто. Жінка, яка їхала у маршрутці «пофарбувала» собі штани. -          Сіли. Їдемо у смердючій маршрутці. Прилипаємо. Штани вже пофарбували. Жінка сумку пофарбувала. Водій знає, звичайно, проблему, але мовчить, - гово...
Пригоди
Із початку березня на території обслуговування управління патрульної поліції у Полтавській області сталися 88 аварій. У 22-ох ДТП постраждали 25 людей, 6 осіб загинули. Про це повідомляють у патрульній поліції Полтавської області. Патрульні нагадують, що головною причиною ДТП залишається порушення правил дорожнього руху: недотримання безпечної швидкості руху, не дотримання безпечної дистанції та інтервалу, порушення правил маневрування та кермування у нетв...
Суспільство
Сьогодні у Полтавській міській раді відбулося засідання постійної комісії з питань місцевого самоврядування, законності, правопорядку, інформаційної політики, регламенту, депутатської етики та антикорупційної політики. Під час засідання депутати зокрема розглянули петицію, яку надіслали на електронну адресу Полтавської міської ради. Її автор – полтавець Дмитро Крилевський – у петиції пропонує розмістити у кабінеті екс-мера Олександра Мамая дитячу ігрову кі...
Пригоди
Аварія сталася близько першої ночі у селі Піщане Кременчуцького району. Вантажівка, за кермом якої знаходився 68-річний чоловік, мешканець Кіровоградщини, з’їхала із дороги і впала у канал. Внаслідок аварії водій загинув на місці пригоди. Зараз слідчі з’ясовують обставини та причини ДТП. Про це повідомляють на офіційному сайті поліції Полтавської області. Нагадаємо, раніше у Полтаві на вулиці Миру автомобіль збив хлопця на пішоходному переході.
Пригоди
Фото ілюстраційне Аварія сталася 20-го березня на вулиці Маршала Бірюзова у Полтаві. Зіткнулися автомобіль «ЗІЛ», яким керував 64-річний водій та мотоцикл «Piaggio carnby cruiser», на якому їхав 60-річний чоловік. Внаслідок зіткнення мотоцикліст отримав травми. Про це повідомили у поліції Полтавщини. Раніше аварія за участі легковика та мотоцикла сталася у Кременчуці. Покшодження отримали 30-річний мотоцикліст та його 7-річний пасажир.
Кримінал
93 повідомлення про злочинні посягання отримали поліцейські на Полтавщині за добу із 20 по 21 березня. За цей час сталося 34 крадіжки, 8 випадків шахрайств, 2 факти незаконного обігу зброї, 1 вбивство, 1 грабіж, 1 злочин із наркотиками та 1 факт угону мототранспорту (у Хорольському районі викрали скутер "Сузукі"). Про це повідомляють на офіційному сайті поліції Полтавщини. Раніше на Полтавщині детективи затримали наркодилера.
Пригоди
Дорожньо-транспортна пригода сталася 20-го березня у селищі Розсошенці. Автомобіль «Фольксваген Крафтер», за кермом якого перебував 40-річний житель Харківської області, проїздив перехрестя на «зелене» світло. У цей час дорогу на забороняючий сигнал світлофора переходив 49-річний житель Полтави. Машина збила пішохода і від отриманих травм він помер на місці. Про це повідомили в управлінні з питань цивільного захисту населення Полтавської ОДА. Нагадаємо, 19...