Викладач контемпу Ірина Домненко: «Не можна зробити композицію і не вкласти в неї ніякої думки»

Контемп — це вид танцювального мистецтва, який поступово набуває популярності. Ірина Домненко, тренер колективу «JaMDanceGroup», розповіла, у чому фішки цього заняття, хто приходить до неї вчитися та чи матиме Полтава власний фестиваль такого танцю.

—      Ірино, розкажіть, будь ласка, про контемп. Для мене особисто, як пересічного землянина, ці слова нічого не кажуть, хоча я був у Вас на тренуваннях і бачив, що це таке. Що це за танець, для кого він і наскільки він зараз популярний?

—      Ви не перший і не останній, хто не знає, що таке контемп, тому що, коли говориш, яким мистецтвом займаєшся, то люди відразу питають: «А що це таке?». Це танець, який, як і більшість танцювальних напрямків, виник на основі класичної хореографії, але він відходить від неї, руйнує досить строгі канони балетної хореографії. Спочатку з’явився модерн, потім — джаз-модерн, і на основі джаз-модерну якраз і виник контемп. В перекладі з англійської — плинний, сучасний — тобто танець, який змінюється досить швидко, підлаштовуючись  під сучасні тенденції.

—      А в чому його конкретна особливість?

—      Елементи імпровізації, акробатичної майстерності і досить висока ідейна наповненість. Це перш за все стиль, який дуже спирається на ідею танцю. Не можна зробити композицію і не вкласти в неї ніякої думки. Це не буде контемп, це буде просто аеробіка під музику.

Ірина Домненко з вихованцями

—      Я чув ще про контактну імпровізацію. Це те саме, що контемп?

—      Ні, це одна з технік контемпорарі і вона досить популярна, особливо в Києві та Харкові. З’являються навіть цілі школи контактної імпровізації…

—      Навіть театри…

—      Так. І вони роблять постановки саме на базі цієї техніки. Але, як говорять самі викладачі, вона не є концертною. Це більше для самозаглиблення або пізнання тіла, себе. Тобто це не концертний варіант виступів, а більше як…

—      Медитація…

—      Медитація і техніка для тренувального залу.

—      Іра, а скільки Ви займаєтеся цим видом танців?

—      Я займаюся з 2008 року, викладати почала у 2012-ому. Тобто нашому колективу уже 3 роки і декілька місяців.

Постановка колективу

—      Але ж немає університетів, де навчають цьому. Де викладачі черпають для себе це натхнення і хто ще цим ділиться, можливо, якісь майстер-класи? Який в Україні рівень розвитку контемпу?

—      Як показує практика, рівень розвитку українського і європейського контемпу досить відрізняється. Ми поки що трохи відстаємо. Звісно, окремо контемпу не навчають. У нас дуже мало якихось танцювальних академій, це не так, як в США, де є школа Джуліард. Але є майстер-класи, вони здебільшого недешеві, найближчі — у Харкові або в Києві. Є навіть тижневі майстер-класи, цілі цикли. Туди можна поїхати і повчитися навіть у декількох педагогів — не тільки українських, але й європейських та американських — і отримати сертифікати про проходження даного навчання, отримання певного рівня. Плюс самонавчання. Якщо це студенти хореографічних вузів, то зараз, крім народної, класичної та бальної хореографії, є напрямки сучасної хореографії, де вивчається контемп.

—      Прекрасно. Тобто можна навчитися?

—      Можна.

—      І можна вчити? Хто приходить до вас на заняття?

—      До мене приходять різні люди: як за віком, так і за рівнем підготовки…

—      І за статтю? Чи ні?

—      За статтю здебільшого дівчата, бо чоловіки вважають, що це не чоловічий танець, вони здебільшого полюбляють хіп-хоп, брейк. Хоча в мене були в групі і хлопці, але вони зараз, на жаль, або поїхали працювати, або з інших обставин не відвідують студію.

Є студії, які більш професійно займаються контемпом — там дітей навчають змалечку і до випуску або до 20 і більше років. До мене приходять люди, які коли-небудь займались будь-якими танцями, ті, хто взагалі вперше почув про цей танець і вирішили для себе відкрити щось нове. Є діти, є підлітки, є дорослі.

—      Тобто спеціального рівня підготовки не потрібно?

—      Якщо це хобі-група (а в мене половина учнів — це хобі-група), то так. Можна прийти з нульовим рівнем підготовки і почати займатись. Але якщо людина займалася до того якимись танцями, то, звісно, результати в неї будуть кращі.

Танець

—      Тобто фізична підготовка важлива?

—      Важлива. У контемпі дуже важлива, оскільки в цьому стилі є дуже багато акробатичних елементів. І якщо тіло непідготовлене, якщо м’язи слабкі, то людина не зможе виконати трюки, падіння, перевороти.

—      Але знову ж таки наполегливість переможе, так?

—      Звісно, на будь-якому тренуванні ми займаємося фізичними вправами, щоб привести м’язи у ту форму, яка потім допоможе робити трюки і підтримки.

—      Я зрозумів, що контемп — це танець, який дозволяє пізнати себе. І для цього є спеціальні вправи (ми приходили до вас на тренування), які допомагають зрозуміти музику, себе, своє тіло. Що це за вправи, в чому їхня особливість?

—      Є спеціальні акторські вправи, які допомагають нейтралізувати замкненість людини. Вона, коли приходить в танцювальний зал, перелякана, бо ніколи не бачила в дзеркалі, як вона рухається, а тут ще поруч інші люди, які (як їй здається) танцюють набагато краще і виглядають набагато ефектніше. Тому людина опиняється у стресовій ситуації. Але якщо додати до цього ще імпровізації, плюс зробити це все, наприклад, з закритими очима (коли людина не бачить ні оточуючих, ні себе), тоді починається рух від внутрішнього, не від того, як ти себе бачиш в дзеркалі, а від того, як ти це відчуваєш. І тоді ці рухи виходять природнішими, оригінальними і наповненими. Тобто це не те, що я хочу показати, а те, що я відчуваю і передаю це через тіло. Імпровізація, контактна імпровізація, акторські вправи допомагають досягти оцього балансу між тим, як людина відчуває і тим, що вона потім передає в рухах.

—      Розкажіть, будь ласка, про свій колектив, якому вже три роки…

—      Ми виступаємо здебільшого на полтавських сценах, оскільки склад колективу постійно змінюється. Але є і здобутки на інших рівнях. Ми стали срібними призерами на фестивалі у Харкові. У межах Полтави намагаємося якомога частіше виходити на публіку, співпрацюємо з іншими танцювальними колективами. Минулого року ми працювали з театром Т.А.К.Т. і зробили з ними спільну постановку за мотивами роману Федора Достоєвського «Ідіот», презентували її у червні. Публіка сприйняла виставу схвально, і нам дуже втішно, що ми змогли все правильно передати. Тому плануємо й далі співпрацювати.

—      Мені здається, що цей жанр і створений для театру…

—      Так, як я вже говорила, він обов’язково повинен передати якусь ідею, тому доцільний для театральних постановок. Якщо брати інші стилі танцю, то там можна танцювати просто, не вкладаючи в це високу ідею чи сюжет. А от в контемпі, навіть на фестивалях, оцінюється задумка хореографа й ідея, яку він вклав у постановку.

—      Скільки у Полтаві є ще таких колективів, які займаються контемпом?

—      Найбільших — три-чотири. Ті, які займаються контемпом, презентують себе саме як колектив і виступають на сценах, їздять на фестивалі, займаються на майстер-класах.

—      У Полтаві є фестивалі контемпу, де можна побачити, куди приходити, які є майданчики?

—      Є фестивалі, які проводяться у Полтаві, наприклад, «Зоряний Олімп». Але фестиваль, який би організували місцеві і щоб він був саме направлений на контемп, на жаль, немає. Є в Харкові фестиваль «Адоната», він спеціалізується саме на контемпі і модерні — досить молодий, але, думаю, у нього велике майбутнє.

У Полтаві такого поки що немає, але я сподіваюся, що у майбутньому спільними зусиллями зможемо цю ситуацію виправити.

Розмову провів Сергій Одаренко, телестудія «Місто»

Над текстом працював Роман Повзик, НМО «Magnum Opus»

Полтава Домненко танець
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
48 переглядів у вересні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
21 вересня у Полтаві відбувся семінар-презентація «Люди з інвалідністю: як правильно говорити з ними та про них». Його провели активісти ГО Полтавське міське громадське об’єднання людей з інвалідністю. У павільйоні зібралося багацько полтавців, у невимушеній і легкій атмосфері Ірина Твердохліб, одна з лідерів об’єднання, розповіла як же насправді називати людей з інвалідністю та як розмовляти з ними, не принижуючи ані себе, ані співрозмовника. Дуже яскраво...
Суспільство
У серпні 2018 року в Полтаві провели опитування мешканців міста, аби з’ясувати рівень їх поінформованості щодо використання бюджетних коштів. Запропоновані питання також стосувалися встановлення думки щодо ефективності фінансування різних галузей та бажання громадськості брати участь в бюджетному процесі. Всього в опитуванні взяло участь 624 респонденти різного віку і статі. В одному із запропонованих питань, полтавці мали відповісти, які ж проблеми міста...
Кримінал
У рамках розслідування справи про вбивство працівника металобази працівники правоохоронці вийшли на товариша підозрюваного, у якого могли зберігатися зброя та боєприпаси. Під час проведення санкціонованого обшуку за місцем проживання громадянина правоохоронці виявили та вилучили кілька одиниць вогнепальної зброї – автомат, кілька пістолетів та велика кількість боєприпасів до неї. Правопорушника затримали в порядку статті 208 КПК України. Про це повідомляє...
Пригоди
Пожежа сталася 20-го вересня близько 01:55 на вулиці К. Шосе у Полтаві. Загорівся автомобіль ВАЗ-2105. Для гасіння пожежі прибули 4 працівники 4-ї Державної пожежно-рятувальної частини. О 2:05 займання локалізували, а о 2:10 – ліквідували. Машину врятували від згоряння, проте вогонь встиг пошкодити двигун та салон автомобіля. Причини пожежі встановлюють. Про це повідомляє офіційний сайт ГУ ДСНС України у Полтавській області. Раніше на Полтавщині вибухнув а...
Суспільство
Цьогоріч  осінній призов до лав ЗС України  розпочнеться вже у жовтні.  Триватиме він  протягом трьох місяців.  Починаючи з цього року в силу вступлять  нові правила призову до армії. Вони підписані  президентом України Петром Порошенком 10 вересня 2018 року та опубліковані на офіційному сайті. https://www.president.gov.ua/documents/2742018-24902 Строковиків до армії забиратимуть  з 1 жовтня по 31 грудня. Це надзвичайно рекордний термін у порівнянні з інши...
Спорт
Матч у Лондоні завершився впевненою перемогою лондонського "Арсеналу", проте гравці "Ворскли" змогли в кінці гри скоротити відставання у рахунку. Красивий гол із лівої ноги забив на 77-ій хвилині капітан "ворсклян" Володимир Чеснаков. А на 94-ій хвилині В'ячеслав Шарпар поставиви фінальну крапку у грі чудовим ударом після передачі Павла Ребенка. Для перегляду перейдіть за посиланням. Нагадаємо, уболівальники "Ворскли" дивилися за лондонським матчем у фан-з...
Політика
Сьогодні Олександр Мамай вперше визнав, що вже не є керівником міської ради - його прізвище прибрали із реєстру. Олександра Шамоту, навпаки, зареєстрували і він вже видає розпорядження міського голови. У той самий час більшість наших читачів вважають, що легітимний керівником міста залишається Олександр Мамай. Про це свідчать результати голосування, проведеного на нашому сайті. Участь у ньому взяли 82 читачі. З них 54,9 відсотка вважають, що легітимний кер...
Політика
Про це повідомляє видання «Зміст»  Мамай пояснив – чому не з’явився на сесію, яку раніше призначав на 10:00 21-го вересня. -          Яка сесія? Мене вивели з реєстру. Згідно з даними в реєстрі, я більше не міський голова. У понеділок, 24 вересня, об 11 ранку я дам прес-конференцію в офісі партії “Совість України”, на якій відповім на всі питання журналістів, - пояснив Олександр Мамай у розмові із журналістами. Нагадаємо, раніше Олександр Мамай призначив н...
Суспільство
Різдво Пресвятої Богородиці є одним з найбільших та урочистих свят. Вважається, що в цей день потрібно просити про найпотаємніше – і Богородиця обов’язково допоможе. Історія Згідно з церковним переказом, який грунтується на апокрифічному Протоєвангелії Іакова, «Пресвята Діва Марія народилася в невеликому Галілейському місті Назареті. Батьками Її були праведні Іоаким і Анна. Чоловік і жінка були бездітні, тому що Анна була неплідна. Досягши похилого вік...