Що таке адаптоване дитяче харчування, або, чим замінити грудне молоко?

Ні для кого не секрет, що останніми роками молоді мами стикаються з проблемою передчасного зникнення грудного молока, а то й зовсім його відсутності. Відповідно відразу виникає запитання, чим замінити материнське молоко і, за якими параметрами підібрати саме те штучне дитяче харчування, яке не тільки не зашкодить, але буде корисним для малюка.

Про властивості та склад дитячих молочних сумішей ми розпитали екс-головного педіатра МОЗ України, професора, доктора медичних наук, завідувача кафедри педіатрії №2 НМАПО ім.П.Л.Шупика В'ячеслава Володимировича Бережного.

В'ячеслав Володимирович, чим же все-таки, з найменшою шкодою для здоров'я дитини, можна замінити грудне молоко?

Аналоги є. Якщо не вистачає молока, то використовується докорм. Якщо ж молока немає зовсім - то це повністю штучне годування. На сьогоднішній день є, так звані, адаптовані суміші, які за більшістю параметрів збалансовані зі складом грудного молока.

Тобто, Ви хочете сказати, що є абсолютні аналоги жіночого молока?

Звісно, ніде немає такої суміші, яка один до одного, на 100% повторила б грудне молоко. І, напевно, ніколи не буде.

Якщо брати адаптовані молочні продукти, то з 7-8 найменувань, які продаються в торгових мережах України, наш виробник тільки один - Хорольський молококонсервний комбінат дитячих продуктів, який виробляє сухі суміші «Малютка premium 1» з пребіотиками та нуклеотидами для дітей 0-6 міс ., «Малютка premium 2» з пребіотиками та нуклеотидами для дітей 6-12 міс. і для цього ж віку «Малютка premium» на молочно - зерновій основі з гречаного, рисового і вівсяного борошна, «Малютка premium 3» з пребіотиками та нуклеотидами для дітей з 12 місяців до 3 років; суха суміш «Малютка» швидкого приготування, з цукром, без цукру; суха суміш «Малиш» з гречаного, рисового і вівсяного борошна.

Якою має бути ця адаптована суміш? Чому її можна вважати якісним замінником відсутності грудного молока?


Природно, що всіх хвилює, яка ж якість адаптованої вітчизняної молочної суміші. За своїм складом - за білками, жирами та вуглеводами, наша вітчизняна суміш адаптована і має такий же склад, як і жіноче молоко.

Крім того, у сумішах Хорольського молококонсервного комбінату дитячих продуктів є всі необхідні вітаміни. Особливо це стосується наявності вітамінів: D3, E, А, C. Також в сумішах дуже великий склад мікроелементів. Наприклад, йод, який необхідний для нормального функціонування щитовидної залози, а також для розумового і фізичного розвитку дитини.

Одним з важливих мікроелементів, що міститься в суміші, є цинк, який необхідний для синтезу і функціонування багатьох ферментів. Він стимулює активність гормону вилочкової залози - тимуліну, який бере участь в диференціюванні Т-лімфоцитів, підвищує функцію інших клітин - нейтрофілів, макрофагів, клітин кілерів і тим самим допомагає поліпшити імунітет; з його допомогою поліпшується психо-моторний розвиток дітей. Завдяки цинку краще працює бар'єр шкіри і слизових оболонок.

Важливим елементом суміші, необхідним для дітей, є залізо. Через дефіцит заліза у дітей погано розвивається інтелект, страждає психо-моторний розвиток і виникає анемія - а це вже хвороба, яку потрібно лікувати. Тому, безумовно, навіть в якості профілактики виникнення анемії, використання цієї суміші - дуже важливо.

Дітям необхідний кальцій, який міститься у складі адаптованих сумішей Хорольського комбінату. Особливо кальцій потрібен тим дітям, які ростуть - малюкам до року, адже тоді вже й зуби з'являються і саме кальцій допомагає їх зміцнити.

Важливим доповненням в адаптованих вітчизняних молочних сумішах є наявність таурину, що стимулює зростання і розвиток сітківки ока, нервової тканини, наднирників, що володіє антиоксидантною дією, що підвищує фагоцитарну активність нейтрофілів.

Для поліпшення засвоєння жиру в молочну суміш Малютка premium 1 введений лецитин, L-карнітин (фактор росту), який стимулює ріст і масу тіла, покращує апетит.

Не менш важливим компонентом суміші є лактоза, яка сприяє всмоктуванню кальцію, магнію, служить субстратом для росту біфідумбактерій в кишківнику.

Наявність інозитола необхідна для формування тканини мозку і сполучної тканини.

У складі Малютка premium 1 також є селен, необхідний для імуномодулюючого і антиоксидантного ефекту.

Часто в рекламах, або в друкованих ЗМІ, можна почути, що потрібно купувати дитячі суміші, у складі яких є пребіотики і нуклеотиди. Чи так це, і що це за «інгредієнти»?

Це правда. До слова, у складі сумішей вітчизняного виробника (ХМКК ДП, - Ред.) є так звані пребіотики. Їх концентрація в дитячих сумішах практично така ж, як і в грудному молоці.

Вони виконують дуже важливу роль - пребіотики, як субстрат для живлення нормальної мікрофлори кишечнику дитини, стимулюють зростання біфідобактерій, лактобактерій і тим самим підтримують популяцію корисних бактерій. Таким чином вони впливають на нормалізацію «стільця», тобто кишечник звільняється природним шляхом. Крім того, вони сприяють синтезу коротколанцюгових жирних кислот.Однією з найважливіших функцій пребіотиків є формування модуляції імунної відповіді, тобто пребіотики сприяють балансу імунної системи - там, де потрібно, підвищують, де потрібно - знижують відповідь.

Крім пребіотиків в адаптованій молочній суміші Хорольського комбінату містяться і нуклеотиди. Є п'ять нуклеотидів: аденозин, цитідін, гуанозин, інозин, уридин.

Ці нуклеотиди містяться як в жіночому молоці, так і в коров'ячому молоці. Однак у коров'ячому є не всі нуклеотиди. Саме тому всі п'ять нуклеотидів, які є в молоці жінки, по праву введені до Хорольської адаптованої молочної суміші.

Однією з головних функцій нуклеотидів є посилення імунної відповіді не тільки у здорових дітей, а й у тих, хто хворіє поліоміелітом, гемофільною інфекцією, дифтерією. Справа в тому, що за допомогою нуклеотидів виробляються антитіла до цих інфекцій.

Слід зазначити, що не всі імпортні суміші містять нуклеотиди. І це є перевагою нашого виробника.

Чому Ви так акцентуєте на вітчизняному виробникові? Складно повірити в те, що в Україні може бути настільки якісний продукт. Ми звикли, що закордонні продукти набагато безпечніше. 

Вся справа в регіоні, де виробляються українські дитячі суміші. Це Полтавщина, де одні з найчистіших екологічних сировинних зон. Тому у складі цих сумішей не може бути шкідливих домішок.

Коли будувався Хорольський молококонсервний комбінат дитячих продуктів, я сам особисто вибирав місце його розміщення, оскільки був тоді районним педіатром. За час всієї історії комбінату молоко для сумішей відбиралося виключно в чистих сировинних зонах, які ретельно перевірялися.

До слова, апробація дитячого харчування теж відбувалася серед полтавців.
Результати апробації показали, що при вигодовуванні цими сумішами діти грудного віку добре додають у вазі, у них поліпшується апетит, нормалізується стан кишківника (зникають кольки, запори, відрижки).

Дивно, що така якісна і корисна суміш коштує настільки недорого - трохи більше 60 грн. У нас суспільство звикло, що дешеве – означає погане. 

Дійсно, суміш відносно недорога, що вкрай важливо в нинішніх складних економічних умовах в країні. І що я вам точно можу сказати, що сумішами ХМКК ДП користуються у дитячих лікарнях, пологових будинках, дитячих будинках. Її рекомендують педіатри, як кращу для малюка. І тут ціна цілком адекватна, дитяче харчування не повинно бути занадто дорогим. Воно повинно бути доступним.Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі