Сучасний світ доволі швидко стає технологічним. Дана тенденція помітна кожному, адже розумні будинки, машини з автоматичним керуванням та різні мобільні додатки – це пряме відображення можливостей віртуальної й доповненої реальності. Фактично річ йде про імерсивні технології, які дозволяють зробити життя більш яскравим, тому користуються великою популярністю. Щоб не оперувати занадто складними для розуміння поняттями, слід зазначити, що під імерсивними технологіями мають на увазі доповнену реальність, віртуальну реальність і змішану реальність. Ефект штучного розширення реальності досягається шляхом часткового або повного занурення користувачів у цифрову сферу. При цьому загальний спектр можливостей тільки збільшується з кожним днем, тому можна сміливо сказати, що новітні технології дозволяють частково зазирнути в майбутнє.

Як працює віртуальна реальність?

В основі сучасної розробки, яку заведено називати VR, лежить створений світ, де знайдеться місце всім, хто має потрібні інструменти чи хоча б просту гарнітуру. Люди буквально занурюються в комфортну атмосферу, де можна зарядитися позитивними емоціями в режимі реального часу. До речі, такі імпровізовані подорожі розпочались не декілька років тому, як заведено вважати, а ще в 20 столітті. Свій подальший розвиток ця прогресивна технологія отримала тоді, коли у спеціалістів з’явилась можливість взаємодіяти з усім видимим спектром. Вперше на ризик пішов науковець Мортон Леонард Хейлінг, який придумав своєрідний аналог сучасних пристроїв віртуальної реальності на початку 1957 року. Унікальна система, що отримала назву «Sensorama», дійсно стала справжнім проривом у мультимедійній сфері на той момент. Однак, напряму асоціювати її з віртуальною реальністю почали трохи пізніше, бо сам термін «VR» не був вживаним до кінця 80-х років минулого століття.

Що являє собою доповнена реальність?

Доповнена реальність або AR – це технологія, яка дає можливість створювати проєкції на основі наявних деталей, доповнюючи певні композиції, коли є така необхідність. Технології віртуальної та доповненої реальності дещо схожі, але відрізняються тим, що створені для розв’язання різних задач. Простіше кажучи, AR є додатком до реального світу, а VR лише показує його у більш яскравих барвах. Доповнена реальність – це своєрідний сполучний елемент між реальними речами й вигадкою. Однак, попри всі нюанси, використання цієї технології не дозволяє змінити світ навколо себе, окрім окремих деталей.

Якщо поглянути на історію розвитку доповненої реальності, то там немає глобальних проривів, бо технологія направлена виключно на фактичну користь для користувачів. Колись давно американський науковець Айвен Едвард Сазерленд придумав унікальний функціональний гаджет, прототип першого шолома віртуальної реальності, «Дамоклів меч». Тоді, у 1968 році, він ще не знав, що саме його система, яка демонструвала людям прості малюнки за допомогою комп’ютерної графіки, стане максимально корисним інструментом у майбутньому. Однак, у сучасному світі ефективність AR навряд викликає якісь сумніви, бо всі хоча б раз намагались купити шафу через додаток ІКЕА або графічно змінювали дизайн квартири, користуючись відповідними програмами.

o

Технологія змішаної реальності

Ознайомлення із можливостями віртуальної та доповненої реальності є дуже цікавим, але ці два світи часто переплітаються. Саме так утворюються контури змішаної реальності. Технології VR і AR вважаються багатогранними, тому справжній та графічний об’єкти можуть легко перетворитися в єдину композицію. По суті, виникає певна взаємодія, яка багато років залишалась лише в уяві людей, але стрімкий технологічний прогрес дозволив реалізувати навіть її. Так зародилась MR, змішана або гібридна реальність, яка зараз ще не досягла максимальної досконалості, бо потрібно досить багато часу, щоб нові напрацювання стали корисними й ефективними. Подібна перспектива дійсно існує, оскільки чималі інвестиції, розмір яких перевищує 4 млрд доларів на рік, повинні дати результат.

Проте, попри всі вказані аспекти, не варто думати, що сучасні технології є ідеальними. Наприклад, у багатьох людей часто виникають проблеми з вибором окулярів віртуальної реальності, тому що такі девайси продаються в обмежених кількостях, а їх функціонал потребує детального вивчення, в залежності від призначення. Можливо, з часом такі труднощі зникнуть самі, бо поступово користувачі все ж освоюють нові технології, що видно на прикладі мобільних телефонів. До речі, будь-який сучасний смартфон є провідником у світ доповненої реальності, тому що більшість додатків мають відповідні функції, а про камеру і говорити не доводиться, бо вона дозволяє маніпулювати зображенням, змінюючи його розміри чи додаючи потрібні деталі.

Сфери використання VR-технології

Коли мова заходить про технології VR, перше, що спадає на думку – це ігри. Але насправді VR може бути набагато більшим, ніж просто розвага. Сьогодні багато компаній готові інвестувати у віртуальну реальність тому вона тільки набирає оберти у різних сферах. Зокрема, варто виділити такі важливі сектори:

Розваги

Сектор комп'ютерних ігор сьогодні стрімко поповнюється новими розробками, які переносять гравців в казковий, нереальний світ, надаючи весь спектр відчуттів. Так, відразу спадають на думку такі проєкти, як «Call of Duty», де гравець пробує себе в ролі справжнього воїна, «Need for Speed» – відомий симулятор перегонів, або «PokerStars VR», що дозволяє насолодитися такою інтелектуальною грою, як спортивний покер за допомогою простих і доступних інструментів.

Освіта

Багато навчальних закладів у США та Європі все частіше використовують віртуальну реальність. Це допомагає вирішити, мабуть, головну проблему, з якою стикаються викладачі: як зацікавити учнів і утримати їх увагу. Зрештою, одна справа, коли ви читаєте про щось у книзі або слухаєте лекцію, і зовсім інша, коли можете побачити це своїми очима.

Медицина

Віртуальна реальність прекрасно допомагає в реабілітації пацієнтів після серцевих нападів або травм хребта, які призводять до втрати рухових функцій. Наприклад, людина не може контролювати роботу руки або ноги, тоді їй запускають особливу програму, яка стимулює нейрони в кінцівках та змушує її здійснювати хоча б мінімальні рухи. Так ВР допомагає нам обдурити мозок, щоб він обдурив тіло, і таким чином вилікуватися.

Мистецтво

Всі охочі без винятку сьогодні можуть відвідати Лувр, палацовий музей в Пекіні, Галерею Уффіці у Флоренції, Галерею Ван Гога в Амстердамі та десятки інших відомих у всьому світі музеїв і картинних галерей не виходячи з дому.

Туризм

VR – це відмінний спосіб отримати незабутні враження під час подорожі. Одягнувши шолом ви можете піднятися на оглядовий майданчик Ейфелевої вежі, погодувати голубів у Венеції або навіть поплавати з різнокольоровими рибками в Атлантичному океані.

Усі представлені факти свідчать про те, що імерсивні технології приносять чималу користь суспільству, тому їх стрімкий розвиток дозволить вирішувати ще більше глобальних і локальних проблем.