2010 року Полтавський симфонічний оркестр відзначив своє десятиріччя. Існуючи у складі Полтавського обласного Академічного українського театру ім. Гоголя, виник, власне, з театрального оркестру. Саме тому виконання ним музичних творів відзначається вражаючим драматизмом та яскравою театральністю. Супроводжуючи велику кількість вистав, серед яких: відомі класичні оперети, музичні драми, мюзикли — колектив розширювався, зростав його професійний рівень. Кількість оркестрантів нараховувала спочатку 16, згодом — 28 осіб. З часом колектив відчув себе в змозі виконувати симфонічну музику на сцені. Вирішальною у створенні симфонічного оркестру була роль диригента.
Віталій Скакун — професіонал найвищого класу: має дві вищі освіти, здобуті у Київській Державній консерваторії ім.П.Чайковського (класс професора Київської Державної консерваторії ім. П. І. Чайковського, народного артиста України В.Гнєдаша). Людина шаленої енергії, неймовірного ентузіазму та творчого запалу. Диригент яскраво вираженої “стихійної” основи, з могутнім темпераментом і вражаючим емоційним впливом на оркестрантів. “...Музику Віталія Скакуна розумієш серцем. Його музика звеличує, підносить, оновлює і надихає... Вона у виконанні його оркестру чиста і світла, як його душа...” (“Край”, 2004р.). Саме завдяки появі талановитого керівника та найкращим музикантам міста, яких очолив Скакун, після перерви в майже 100 років, у Полтаві з`явився симфонічний оркестр. Останній досвід такого роду існував ще на рубежі ХІХ — ХХст., коли симфонічний оркестр у Полтаві очолював Д. Ахшарумов. “...1897р., зібравши місцевих професіоналів і аматорів у кружок однодумців молодий енергійний музикант Д. Ахшарумов, що вже завоював собі на той час популярність як скрипаль, почав організовувати симфонічний оркестр, що спочатку складався з 25 музикантів. Через кілька років напівпрофесійний оркестр Д. Ахшарумова перетворився в дійсний професійний колектив — у 1911р. в оркестрі було до 80 виконавців. За час свого 16-літнього існування колективом було влаштовано 434 концерти в 67 різних містах... Таким чином Д. Ахшарумов здійснив на практиці створену їм вперше в Росії ідею пересувного оркестру...” (сайт “Інститути історії України НАНУ). Утворення симфонічного оркестру під керуванням В. Скакуна, продовжувача традицій, започаткованих ще Д. Ахшарумовим стало визначною подією Музичної Полтавщини. “...Народився колектив, поява якого цілком природна в обласному центрі зі славетними культурними традиціями...” (“Зоря Полтавщини”, 2000р.).
Перший виступ симфонічного оркестру повного складу, у кількості 50 осіб, відбувся у Полтаві 22 лютого 2000р., під час святкування 50-річного ювілею маестро — заслуженого артиста України Віталія Скакуна. Цю дату можна вважати Днем народження оркестру. У програмі звучали твори П. Чайковського: Полонез з опери “Євгеній Онєгін”, увертюра-фантазія “Ромео і Джульєта” та інше.
На початку творчого шляху репертуар оркестру складався з творів західних класиків: Бранденбурзький Концерт № 5 Й.С. Баха, Симфонія № 40, Реквієм за участю Харківського камерного хору (художній керівник професор В.Палкін), Концерти для скрипки з оркестром № 3 та № 5, Концерти для ф-но з оркестром В. А. Моцарта . “...Виконання — виважене і натхненне, професійно переконливе. Крізь моцартовську усмішку проглядають смуток і спокій, мудра філософія і висока краса. Нова зустріч полтавців із “сонячним генім” подарувала хвилини справжньої радості!” (“Зоря Полтавщини”, 2005р.). Почесне місце в пограмі займали твори Л. ван Бетховена: Третя “Героїчна” та П`ята Симфонії, всі концерти для ф-но з оркестром, увертюра “Егмонт”, Концерт для скрипки з оркестром, “Потрійний” Концерт для скрипки, віолончелі та ф-но з оркестром.
Музична громадськість Полтави мала змогу почути твори західних композиторів романтичної школи: Симфонію №9 А. Дворжака, Симфонію С. Франка, Концерти для ф-но з оркестром Е. Гріга та Ф. Ліста, симфонічну поему “Прелюди” Ф. Ліста, Симфонії №1 та №3, Фортепіанний та Скрипковий концерти Й. Брамса, а також уверюри В. А. Моцарта, Дж. Россіні, К. Вебера, Й. Штрауса, Ж. Оффенбаха та інших.
З 2003р. колектив звернувся до творів російських композиторів ХІХ та ХХ ст.: звучали увертюри М. Мусоргського, М. Римського-Корсакова, скрипкові концерти О. Глазунова, А. Хачатуряна. Вперше у Полтаві було здійснене виконання Дев`ятої симфонії Д. Шостаковича та Симфонії №1 “Класичної” С. Прокоф`єва.
Репертуар оркестру поповнюється творами українських композиторів, зокрема: Увертюри до опери “Тарас Бульба” М. Лисенка, “Гуцульська рапсодія” Г. Майбороди, “Карпатський концерт” та Симфонієтта М. Скорика, Концерт для ф-но з оркестром А. Караманова, “Opera Rustica” Є. Станковича, твори полтавського композитора Т. Парулави-Оскоменко: “Гоголіада” та опера “Маруся Чурай”. Колектив плідно співпрацює з композитором з Запоріжжя Д. Савенком: 2006р. було виконано Концерт для джаз-секстету та симфонічного оркестру, 2009р. відбулась прем`єра сюїти на теми “Бітлз”, створеної саме для Полтавського симфонічного оркестру.
За диригентським пультом оркестру стояли відомі музиканти України та зарубіжжя: народний артист України В. Редя (Запоріжжя), народний артист України В. Сіренко (Київ), праправнук М. Лисенка — М. В. Лисенко (Київ), Алан Кук (Іспанія), Йонг Хван Сун (Корея), Епіфаніо Комес (Італія). Саме з професором Римської Національної Музичної Академії, піаністом і диригентом Епіфаніо Комесом було виконано всі фортепіанні концерти С. Рахманінова італійськими солістами: Джузеппе Куньо, Джованні Форрест`єрі, Джузеппе Гулотта та кореянкою Мін Конг Бен. “...Дякую Віталію Скакуну за те, що подарував можливість диригувати таким професійним симфонічним оркестром. Мені приємно грати музику С. Рахманінова, котра вважається вершиною фортепіанного мистецтва на слов`янській землі, де вона народилася...”(з інтерв`ю диригента Епіфаніо Комеса “Вечірній Полтаві”, квітень, 2007р.). Яскравою подією 2004 р. стала серія концертів у яких брали участь музиканти з Кореї. ”...за пультом стояв відомий корейський диригент Йонг Хван Сун. Протягом двох вечорів полтавці мали нагоду слухати натхненні твори Венявського, Глазунова, Россіні, Мендельсона. Особливо підкорила свою віртуозністю скрипалька, Кім Дхі Мун з концертом В. А. Моцарта № 5. Запам`яталась піаністка Лі Хван Юнг з Другим концертом К. Сен-Санса. А серед молоді виділялась віолончелістка Кім Чіо Йєн з Концертом Е.Елгара... (полтавські видання, 2004р.).
У різні часи з оркестром працювали солісти: заслужений артист України Юрій Кот (Україна, Київ), Микола Сук (США, Вашингтон), Наталія Мельникова (Україна, Харків), Марія Пухлянко (Україна, Київ), Ігор Жуков (Росія, Москва), Олег Полянський (Німеччина) — ф-но; Олег Рукомойніков (Україна, Київ) — саксофон; Андрій Ільків (Україна, Київ) — труба; Андрій Козирець (Україна, Одесса) — гітара. Неодноразово відбувались концерти солістів Большого театру Лариси Білан (меццо-сопрано) та Миколи Решетняка (баритон). В супроводі оркестру співали солісти Національної опери України: народний артист України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка Роман Майборода, народна артистка України Лідія Забіляста, народна артистка України, лауреат Національної Премії ім. Т. Шевченка Діана Петриненко, заслужений артист України Володимир Опенько, народний артист України Степан Фіцич, всесвітньо відомий бас Нікіта Сторожев (США). З постійним солістом оркестру Антоном Скакуном, випускником Національної Музичної Академії ім. П. Чайковського, студента Фрібурзької консерваторії (Швейцарія), колектив виконав багато творів зі світового скрипкового репертуару, зокрема: концерти М. Бруха, К. Сен-Санса, П. Чайковського, Н. Паганіні, Й. Брамса, Я. Сібєліуса, М. Равеля, Д. Шостаковича та інших.
Оркестр активно гастролює в межах нашої країни, виступав на сцені палацу “Україна” в Києві в рамках творчих звітів Полтавської області, демонструючи високий професійний рівень. Неодноразово відбувались концерти за кордоном, зокрема, влітку 2006р. колектив здійснив велике гастрольне турне до Італії, яке тривало майже три місяці. За цей час було виконано декілька опер, серед яких: “Травіата” Дж. Верді, “Паяци” О. Леонкавалло, “Тоска” та “Чіо-чіо-сан” Дж. Пуччіні, Меса C-dur для ф-но, хору та оркестру Л. ван Бетховена, Реквієм В. А. Моцарта за участю хору з Румунії. За участю оркестру проводилися майстер-класи диригента оперного театру Ла Скала Івано Каяца. На о. Сіцілія колектив супроводжував Міжнародний конкурс піаністів під орудою Віталія Скакуна, Нікколо Цукерника (Німеччина), Артуро Армєніні (Італія), Алана Кука (Іспанія) та інших.
Зараз колектив напружено працює, щомісяця дивуючи полтавських слухачів новими складними програмами зі світової музичної літератури. Провідні музиканти оркестру: заслужений артист України Валерій Стовбир (ударні), Світлана Сницька (скрипка), Світлана Циганюк (скрипка), Михайло Коба (альт), Святослав Єзерський (віолончель), Микола Погребняк (контрабас), Аліна Алєксандрова (флейта), Олена Терещук (гобой), Юрій Литвин (кларнет), В`ячеслав Орищенко (труба), Валерій Тимощенко (валторна), Григорій Старожилов (тромбон), Микола Демченко (тромбон) — плеяда кращих музичних фахівців нашої області, серед яких — лауреати Міжнародних і Всеукраїнських конкурсів. Постійною ведучою концертів Полтавського симфонічного оркестру є скрипалька Аліна Синяговська. Доречні коментарі лектора-музикознавця до творів, що мають прозвучати, полегшують сприйняття та дозволяють глибше пізнати шедеври світової класики і твори сучасних композиторів. За натхенну працю, високий творій злет, популяризацію симфонічної музики в нашому краї і безкомпромісне дотримання високих ідеалів класичного мистецтва восени 2009р. диригенту і художньому керівнику Полтавського симфонічного оркестру було присвоєно звання народний артист України.
“...Оркестрові інструменти — персонажі музичної драми, і зал напружено стежить за її перипертіями. Оркестр — на гідному професійному рівні. Ми потрібні одне одному — слухач і музикант. Полтаву не уявити без свого оркестру, він — частина нашого духовного існування, цей просвітницький осередок. Ні — живий організм, що дихає, нервується, виснажується в роботі і прагне досконалості!” (“Зоря Полтавщини”, 2009р.)
У вересні 2011 року оркестр з великим успіхом здійснив велике гастрольне турне по Криму, виступаючи у військових частинах, на бойових кораблях в рамках шефської акції, за підтримки Полтавської обласної державної адміністрації.
Наші спецпроекти2
Симфонічний оркестр
Інші подіїї зараз
Рецензія
Афіша
Оголошення
Додати
Фільтри