П'єса Тараса Шевченка, написана у 1843-1844 р.р. російською мовою, перекладена  українською студентами Петербурзької медико-хірургічної академії для аматорського театру. 
Дія відбувається у XVII сторіччі, поблизу Чигирина, у козацькій слободі, напередодні Різдва, в свят вечір . 
На  хуторі, поблизу козацької столиці Чигирина, живе з дочкою Галею та ключницею Стехою сотник Хома Кичатий. Закінчилися недавні козацькі походи, вщухли радощі тріумфальних перемог,  у багатстві та трофейних розкошах  панує Кичатий, плекаючи мрію про полковницьку булаву. Заради своєї пожадливої мети ладен віддати Галю, яка палко кохає молодого хорунжого Назара Стодолю, за старого полковника. Не стали на заваді підступного плану Хоми ані обіцянка помираючій дружині віддати Галю за Назара, ані давня клятва  Назарові, в подяку за врятоване  в бою життя, віддати за нього дочку. Підкупивши священика, домовившись із сватами, він влаштовує сватання, приховуючи ім'я нареченого. Обманута Галя, з радістю пов’язує рушники. Під час святкового обряду  раптово до оселі Хоми  приходять  колядники, серед них Назар та його побратим Гнат Карий. Подальші події розгортаються дуже стрімко, лише за одну ніч рішуче змінивши життя та долі всіх учасників цієї історії, але яскраво засвідчивши силу козацького лицарства, відчайдушної готовності до самопожертви в ім’я честі і кохання. 
Вистава зачаровує фантасмагорією дійства, постановочними трюками: танці, гонорові ігри, сценічні бої на шаблях,  хвилююча, з точними акцентами, музика, все робить її  надзвичайно динамічною, наповненою шалено потужною енергетикою.