• Головна
  • Полтавці поповнили свій «Книжковий Арсенал»
19:37, 27 квітня 2015 р.

Полтавці поповнили свій «Книжковий Арсенал»

«Книжковий Арсенал» засновали в 2011 році. Наразі це одна з найбільших (поряд з «Форумом видавців» у Львові та Міжнародним поетичним фестивалем «Meridian Czernowitz» у Чернівцях) подій, що об’єднують літературу і мистецтво. Основна мета «Арсеналу» – показати книгу не лише як продукт інтелектуальної праці, але й як наріжний камінь, навколо якого будується весь культурний процес.

Перше, що вражає на «Книжковому Арсеналі» – його масштабність. Ти тільки-но встигаєш встати в чергу до кас, як за тобою одразу зявляються десятки інших бажаючих відвідати захід. Краєм вуха почувши розмови людей, що стояли поряд, роблю висновок, що «Арсенал» приваблює не лише киян, але й поціновувачів мистецтва з усіх куточків України (Одеса, Харків, Полтава, Львів, тощо).

Інасталяція в рамках Книжкового Арсеналу

В рамках «Арсеналу» можна ознайомитись з продукцією більше ніж 150-ти провідних українських видавництв, крім того на ярмарку представлені книги білоруського, чеського, німецького, австрійського та французького походження. Важливо акцентувати увагу на тому, що більша частина друкованої продукції, доступної для відвідувачів «Арсеналу», має про-європейську спрямованість, основна ціль її видання – сприяти формуванню в Українців більш прогресивного, ліберального світосприйняття.

Олег Коцарев та Анета Камінська

На території «Арсеналу» функціонувало десять основних локацій: Сцена «Кафе Європа», Зал «Папір», Зал «Хоку», Кінозал, Зал малих книгарень і видавців, Майстерня текстового дизайну «Літери», Арт-сцена, Дитяча сцена та Поетична сцена, яка знаходиться на подвірї. Крім того, заходи та автограф-сесії проводяться на стендах видавництв та в декількох кафе, розташованих в межах «Арсеналу».

Зазвичай, в різних локаціях паралельно відбуваються 5-6 заходів. Така культурна насиченість – велика перевага «Арсеналу», але в той самий час легше відповісти на одвічне питання «бути чи не бути?», ніж обрати між відвідуванням публічної дискусії про цензуру за участі Ірени Карпи і Леся Подеревянського та презентації нової книги Юрія Андруховича «Тут Похований Фантомас».

Олександр Ірванець та Андрій Хаданович

Провівши на «Книжковому Арсеналі» два дні, я встиг відвідати близько десяти заходів різного спрямування, це і зустріч з гарвардським професором, автором монографії «Походження слов’янських націй» Сергієм Плохієм, і лекція директора «Book Art Center Tbilisi» Отара Каралашвілі «Досвід креативних індустрій в Грузії» і презентація антології Анети Камінської «Схід – Захід. Вірші з України і для України» за участі українських поетів (Олега Коцарева, Павла Коробчука, Любові Якимчук та інших), чиї твори увійшли до книги, та самої Анети, яка стала не лише укладачем антології, але й власноруч переклала вірші вищезгаданих українських авторів мовупольською мовою.

Справжньою родзинкою, кульмінацією цьогорічного «Книжкового Арсеналу» став перегляд без перебільшень легендарної поезоопери «Бу-Ба-Бу» «Крайслер Імперіал», яку режисер Сергій Проскурня поставив в Львівському оперному театрі ще в далекому 1992 році. В рамках перегляду, відбулася ностальгічна розмова «бу-ба-бістів» Юрія Андруховича, Олександра Ірванця та Віктора Неборака з приводу 30-річчя їх славнозвісного літературного угруповання.

Наприкінці заходу, що тривав дві години замість заявленої однієї, привітати «Бу-Ба-Бу» з ювілеєм вийшов білоруський поет і перекладач Андрій Хаданович. Він акцентував увагу на важливості «бу-ба-бістів» не лише для українського, але і для всього пострадянського літературного дискурсу та продекламував вірш, присвячений їхній творчості. Натомість Олександр Ірванець вручив білорусу прапор України з власноруч намальованою емблемою «Бу-Ба-Бу» (за словами Хадановича, єдина річ, яку його донька просила привезти в подарунок з України – жовто-синій стяг). Яскравим та дуже символічним завершенням заходу стало скандування публікою гасел «Слава Україні» та «Жыве беларусь», що вкотре підтвердило міцність дружніх стосунків між українцями та білорусами.

На важливість та значимість «Книжкового Арсеналу» для культурного життя українців красномовно вказує його відвідуваність – за підрахунками організаторів цьогоріч на фестивалі побувало близько 50 000 осіб, в тому числі міністр освіти і науки України Сергій Квіт та Президент України Петро Порошенко.

«Книжковий Арсенал» – захід, відвідавши який, можна з впевненістю говорити про зміцнення українських культурних традицій та наближення національних стандартів книгодрукування до європейського рівня.

Аналізуючи досвід проведення та розвитку «Книжкового Арсеналу», є надія, що за умови більш активного сприяння культурному розвитку регіону з боку місцевої влади, полтавці в майбутньому зможуть відвідати та долучитися до не менш масштабних культурних події в рідному місці.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Полтава #Книжковий Арсенал #Київ
Оголошення
live comments feed...