Сергій Чередніченко: «Як можна було втратити 800 аптек в найкращих місцях при фактичній монополії?»

Експерт фармацевтичної галузі й колишній працівник Держлікслужби розповів про нинішню хвилю фальсифікату, причини корупції у фармгалузі та роботу комунальних аптечних мереж.

«Під шумок» зростання курсу долара Україну поглинула хвиля фальсифікату. Люди шукають, де придбати дешевші ліки, а недобросовісні підприємці користуються цим задля власної наживи. За офіційною статистикою, у 2014 році Державною службою лікарських засобів України було заборонено 61 найменування фальсифікованих лікарських засобів, це на 42% більше порівняно з 2013 роком (http://www.apteka.ua/article/318319).

2015-й теж буде роком фальсифікату, говорить експерт фармгалузі Сергій Чередніченко. У різні роки він працював заступником та першим заступником начальника Полтавської обласної інспекції з контролю якості лікарських засобів, головним спеціалістом сектору столичної Державної служби з лікарських засобів, очолював Держлікслужбу у Львівській області. Тому про проблеми й «підводні камені» фармринку знає не з чуток.

МОРАТОРІЙ, НАКЛАДЕНИЙ НА ПЕРЕВІРКИ – ПОВНА ДУРНИЦЯ

Якщо в країні корупція отримує «зелене світло», то це автоматично копіюється і на фармгалузь, зауважує Сергій Іванович. Її рівень не залежить від розміру міста – люди в системі або працюють за її правилами, або система їх виштовхує.

Зрозуміло, що із пом'якшенням законодавчої бази завжди зростає кількість підробленої продукції.

–​ Введення нового КК України дав можливість чорному ринку пристосуватися. А мораторій, накладений на перевірки – це повна дурниця (Закон України від 28.12.2014 р. № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» до червня 2015 року обмежив проведення перевірок підприємств, установ та організацій, підприємців контролюючими органами, – прим. ав.). Бо тепер навіть ті, хто й не робив цього раніше, почали порушувати, – не перевіряється ж, – говорить Сергій Чередніченко. – Я думаю, що 2015 рік буде роком фальсифікату. Ріст цін на ліки та відсутність контролю – головні чинники для появи ще більшої кількості підробок.

 Медикаменти (фото – slovovolyni.com)Звичайно, злочинні системи завжди хтось «кришує», каже Сергій Іванович. Бо без цього не існує жодна система. Навіть у розвинутих європейських країнах є «кришування», але не в таких масштабах.

ПЕРЕВІРКА ЯКОСТІ ЛІКАРСЬКИХ ЗАСОБІВ В УКРАЇНІ – НА ТРІЙКУ ЗА 5-БАЛЬНОЮ ШКАЛОЮ

Попри мораторій уряду, сама Держлікслужба працює: видає ліцензії, продовжує дозволи тощо. Але більшість інспекторів служби знаходяться у відпустках за власний рахунок. Так економлять заробітну плату на копійки, а отруюють споживачів на мільярди, якщо взагалі можна говорити про вартість здоров'я, зазначає Сергій Чередніченко.

– Система перевірки якості лікарських засобів в Україні – на середню трієчку за п'ятибальною системою. Відсутні сучасні лабораторії в обласних центрах. Немає єдиної електронної бази фальсифікату, системи контролю. Держава не бажає реформувати цю галузь. Сам механізм перевірок – найгірший в Європі. Ми єдина країна, яка повідомляє про перевірку заздалегідь – за 10 робочих днів. То чи можна при такій схемі виявити в мережі фальсифікат?

Через недостатнє матеріальне забезпечення державою працівники інспекції просто змушені порушувати закони, говорить Сергій Іванович.

–​ Наприклад, держава не дає гроші на марки, конверти та елементарну канцелярію. Але контролюючий орган повинен відповідати на листи, запити, звернення та розсилати повідомлення про перевірки чи приписи. От і шукають самостійно кошти. Або, приміром, інспектори їдуть на перевірку за 150 км від місця роботи, маючи добові в межах 150 грн. Цікаво було б відправити прем'єр-міністра за 150 грн на харчування і готель – чи зміг би він без корупційної складової привезти акт перевірки? Бюджет підприємства приймається на рік і ніякий курс долара не враховується. Я вже мовчу про ремонти, оргтехніку тощо. Чомусь ніхто не говорить про ці речі за будь-якої влади: у нас то криза, то війна, то «попередники все вкрали».

ПІДРОБЛЯЮТЬ НАВІТЬ ДИТЯЧІ ПРЕПАРАТИ

 –​ Як саме можуть підробляти ліки?

–​ Існують безліч способів. Субстандартні ліки виготовляються на заводах із заниженим вмістом діючої речовини. Як на мене, то це також фальсифікат, бо вводить в оману і хворого, і лікаря. Прострочені ліки також часто з'являються на полицях і можуть завдати шкоди хворому. Сама ж підробка може мати безліч проявів. Найголовніші – явний фальсифікат та умовний фальсифікат. Біологічно активні добавки теж можна сюди віднести, бо вони не є ліками. Та й з вітамінами у нас велика проблема.

 Ліки (фото – ghall.com.ua)

–​ Які медичні препарати підробляють найчастіше? Чому саме їх?

–​ Найчастіше підробляють найпопулярніші ліки. Ті, які рекламують та найбільше купують в аптеках («Мезим», «Омез», «Доларен», «Кардіомагніл», «Фестал», «Карсил», «Кетанов», «Лінекс», «Анаферон», «Мукалтин», «Імпаза» та інші – прим. ав.). При цьому вартість ліків не має значення. Мене обурює те, що підробляють навіть дитячі препарати.

–​ Якщо аптеки запевняють, що працюють багато років із перевіреними постачальниками, то яким чином у них з’являються у продажу неякісні медикаменти?

–​ Великі мережі часто змінюють персонал, який запросто може «підкласти» фальсифікат. У декількох тисячах найменувань ліків, сотнях постачальників, точок продажу при поверненні, карантині, втраті, пошкодженні упаковки, списанні можна й підмахлювати. Але найбільшу загрозу несуть представники, які розповсюджують медикаменти по лікарях, аптечних пунктах, медичних центрах. Відсутність електронної системи обігу лікарських засобів у комунальній мережі також є чинником потрапляння фальсифікату.

–​ Як простому споживачеві відрізнити якісну продукцію від фальсифікату?

–​ Уважно придивлятися до упаковки та маркування. Колір, шрифт, розмір вкладишу, блістер – все має значення. Але, відверто кажучи, виявити підробку «на око» складно. Бо рівень якості фальсифікату з кожним роком стає вищим. Це пов'язано з вартістю ліків.

 –​ Чим може загрожувати для життя вживання ліків-підробок?

–​ Сучасні ліки – це складні хімічні речовини. Тому й умовам зберігання медикаментів фармацевти приділяють багато уваги. Але якщо хвора людина приймає недіючі ліки, то перебіг недугу може бути неконтрольованим. Лікарі зараз часто скаржаться на відсутність ефекту від деяких призначених ліків.

ЗНАЮ БЕЗЛІЧ ПРИКЛАДІВ, КОЛИ ПРИВАТНІ МЕРЕЖІ ПІДНІМАЛИ ЗА РІК

 –​ Як Ви можете охарактеризувати роботу полтавських аптечних мереж?

–​ Полтавські аптечні мережі вже давно стали не полтавськими. Це проблема монополізації фармринку всієї України. Місцевим мережам важко конкурувати з потужними підприємствами, які самі є й імпортерами ліків. Об'єми, склади – все має значення. Фармгалузь дуже складна і вже давно сформована. Є виробники, дистриб'ютори, мережі та роздріб. Якщо хтось має так званий «пул», то з ним практично неможливо конкурувати. Це олігархічна складова будь-якої галузі в державі.

Одна з аптек Полтавафарм

–​ Чому деякі з них, зокрема комунальна ФК «Полтавафарм», є неефективними? Хто чи що цьому виною?

–​ Для мене незрозуміло, чому мережа, яка має так звану природну монополію не може конкурувати з приватниками. Адже у «комунальників» значні переваги – відсутність оренди за приміщення (а саме вона є однією із головних складових націнки), розміщення аптек у лікарнях, наявність вже давно сформованої мережі, складів. Постачання кисню, медпрепаратів наркотичної групи легко можна зробити прибутковими. Але відсутність менеджменту, молодих кадрів, а головне – корупція та безвідповідальніcть в обласній раді призвели до знищення комунальної аптечної мережі.

Достатньо просто подивитися, скільки аптек було в 1995 році, й скільки залишилося зараз. Як можна було втратити 800 аптек в найкращих місцях при фактичній монополії?! Як можна працювати сьогодні без сучасних систем обліку при таких великих об'ємах? Чому директор комунального підприємства, із року в рік втрачаючи об'єми продажу та закриваючи аптеки в селах, й досі залишається на посаді?

 –​ Що, на Вашу думку, що потрібно зробити, аби вони стали популярними й ефективними?

–​ Негайно змінити керівництво, розробити план розвитку, призначити менеджмент з високими зарплатами. А також підписати контракт, яким буде передбачено два обов’язкові звіти – за 6 місяців і за 12 місяців роботи. Якщо за півроку не зупиниться падіння об’ємів продажу, а за 12 не відбудеться приріст – замінити керівника. І так кожного року. Дехто скаже, що це неможливо, але я знаю безліч прикладів, коли приватні мережі піднімали за рік. Якщо це реально в приватному секторі, то в комунальній мережі тим більше. Головне – політична воля голови обласної ради і голови ОДА. Все інше – патріотизм і державний менеджмент.

 Марія Титаренко

Полтава аптеки
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
417 переглядів у вересні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
У Полтавській області повним ходом триває капітальний ремонт одного з найбільших соромів – траси Н-31 Решетилівка – Царичанка – Дніпро. Водії, яким доводиться їздити з Полтави у Дніпро, добре знають, який стрес доводиться переживати, долаючи десятки кілометрів цією вкритою вирвами «дорогою». У цей час, напевне, кожен другий жалкує, що їде тут не на танку. І ми нарешті дочекалися! Трасу капітально ремонтують, і не просто кладуть черговий шар асфальту, а, як...
Суспільство
Всього за 2017-ий рік суб’єкти туристичної діяльності Полтавської області обслужили 19 тисяч туристів. Із них 17 тисяч 900 (94 відсотки) –  виїжджали за кордон. Ще 900 (5,1%) – віддали перевагу внутрішньому туризму. І лише близько 200 осіб (0,9 відсотка) були іноземними туристами, які вирішили відвідати Полтавщину. Про це повідомляє головне управління статистики у Полтавській області. Нагадаємо, раніше на Полтавщині презентували туристичний маршрут «Від Ск...
Новини компаній
Останнім часом місто Слов'янськ на світовій арені звучав тільки в контексті військових дій на Донбасі. Проросійські найманці захопили місто в квітні 2014 року, з тих пір Слов'янськ був у всіх на слуху. Про нього говорили по телевізору, писали в інтернеті і газетах, говорили в кабінетах чиновників. Після того, як сепаратисти разом з найманцями покинули місто під натиском українських військових, у Слов’янську настав мир. Сьогодні тут по вулицях безтурботно г...
Суспільство
У Полтаві стрімко розповсюджуються практика купувати конфісковане державними виконавцями майно на онлайн-аукціоні OpenMarket ДП «СЕТАМ». Купують все: і нерухомість, і авто, і електроніку, і промислові товари, і товари для дому. За період з січня по вересень полтавці накупували конфіскату на більш ніж 13 мільйонів гривень. Про це розповіла в.о. начальника Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Дар`я Бриндак: –        Державні вик...
Суспільство
У серпні Інститут аналітики та адвокації проводив у Полтаві соціологічне опитування 624 респондентів різних вікових категорій та статі. Зокрема, у полтавців запитали, чи знають вони розмір бюджету міста на 2018 рік. 7,69% відповіли, що їм відомий бюджет міста на поточний рік. Решта повідомили, що не володіють такою інформацією. Серед респондентів зазначались наступні відповіді щодо кошторису Полтави: від 100 до 500 мільйонів гривень – 26,92% від 500 мільй...
Політика
Відбулося заключне засідання Київського райсуду міста Полтави. У ньому розглядалася справа судді Октябрського райсуду Лариси Гольник, яка подала позов проти тодішнього заступника полтавського міського голови Дмитра Трихни. Вона звинувачувала чиновника у намаганні дати їй хабара за закриття справи про корупцію міського голови. Лариса Гольник звернулася до поліції, проте довести причетність Мамая до можливого підкупу судді не вдалося а проти самої Гольник по...
Суспільство
До редакції 0532 звернулися жителі мікрорайонів Сади-1 та Сади-2 і повідомиили, що їм вже кілька місяців не дає життя нестерпний сморід. З вечора задушливий "аромат" наповнює повітря районів, а в особливо безвітряні дні сморід стоїть між будинками непорушно. Як виявили журналісти 0532, джерело каналізаційного смороду - місцевий каскад ставків. У водойми з кількох сторін виходять так звані "лівньовки" - стоки дощової води:       - Ми кожного дня, вранці та...
Політичні новини
Позафракційний народний депутат і екс-глава політради партії «За життя» Євген Мураєв прийняв рішення про вихід з цієї політичної сили після того, як побував на нараді виборчого штабу президента на Банковій. Про це повідомило джерело ЗМІ в мережі інтернет. За словами джерела, Мураєв прибув на Банкову, як зазвичай, ввечері, між 21:00 і 22:00. В цей час там якраз проходила нарада за участю людей з передвиборного штабу президента. «Мураєва запросили на нараду...
Політика
Колишній міський голова Полтави Олександр Мамай 24-го вересня у офісі політичної партії «Совість України» організовує прес-конференцію. Послухати екс-мера приходять кілька десятків полтавських журналістів. Олександр Мамай заявив наступне. Він не визнає рішень скликаної депутатами сімнадцятої сесії міської ради. Вважає, що вона була проведена із порушеннями. Тому звертається до суду. Якщо суд поновить його на роботі, Мамай готовий, що депутати знову внесуть...