12:38, 13 лютого 2015 р.
Лише 1/3 лікарень Полтави публікували річні плани закупівель (інфографіка)
За 2013-2015 роки лише третина медичних закладів у нашому місті заявляли річні плани закупівель на офіційних веб-порталах. Деякі лікарні не зробили цього досі, всупереч букві закону — навіть якщо закупівлі на цей рік вже заплановані, розміщених планів нема.
Чинне законодавство про здійснення державних закупівель передбачає їх планування. Це значить, що будь-яка закупівля здійснюється відповідно до річного плану. При цьому, він обов’язково безоплатно (хоча деякі чиновники вам можуть сказати, що платять) оприлюднюється на веб-порталі з питань державних закупівель протягом 5 робочих днів з дня його затвердження. До того ж, річний план також оприлюднюється на власному веб-сайті замовника (наприклад, лікарні, університету, департаменту) або, якщо нема власного порталу, на веб-сайті генерального замовника.
Державні закупівлі вимагають особливого контролю. На «покупку» усього необхідного — від ліків чи медобладнання і до штукатурки для ремонту поліклінік — щорічно витрачають неймовірні суми коштів, і найчастіше, на жаль, пересічні громадяни не знають, куди саме ідуть їхні податки.
Ось чому важливо, щоб замовники публікували інформацію про держзакупівлі на своїх сайтах.
Експерти «Інституту аналітики та адвокації» дослідили, чи дотримувалися полтавські медичні заклади цієї вимоги у 2013, 2014 та 2015 роках. Знаючи, що планує та збирається закупити кожен розпорядник, можна зрозуміти, які пріоритети закупівель є у м. Полтава, а знаючи деталі — бути присутнім при розкритті цінових пропозицій, і взагалі — побачити на власні очі, як витрачають державні кошти (і наскільки чесно та доцільно).
Виявилося, що за останні три роки лише 4 медичних заклади із 12 у Полтаві безперебійно публікували свої річні плани. Інші 8 закладів не дотримувалися вимог щодо оприлюднення. Наприклад: попри фактично здійсненні процедури закупівель річні плани закупівель на 2013 рік не були опубліковані у 2-й міській, Полтавській обласній та районній лікарнях, у Полтавській обласній та міській дитячій лікарнях. Остання оприлюднила лише зміни до нього.
На 2014 рік план річних закупівель не був опублікований лише двома закладами. Це Полтавська обласна дитяча клінічна лікарня, а також ― 3-тя міська клінічна поліклініка: вона на загальнодержавному веб-порталі опублікувала не всі зміни до річного плану.
У січні 2015 року (станом на 1 лютого) попри передбачені процедури закупівель річний план на 2015 рік не був оприлюднений 1-ою та 4-ою міськими лікарнями. А Обласна клінічна лікарня ім. М. В. Скліфосовського на 2015 рік нічого ще не запланувала купувати, ― можливо, тому що в 2014 році було багато закупівель.
Найбільша частина публікацій припадає на загальнодержавний веб-портал закупівель. Із 12 закладів лише один ніколи не оприлюднював свої річні плани на цьому сайті. Менш популярним є офіційний сайт Полтавської міської ради (5 закладів), і лише Полтавська обласна клінічна лікарня надає перевагу інтернет-сайту Департаменту охорони здоров’я.
Відсутність річних планів на офіційних сайтах призводить до того, що учасники торгів пропонують завищені ціни: вони просто не знають, на яку вартість закупівель розраховують медичні заклади. Не знаючи планів лікарень на рік, учасники можуть невчасно подати свої пропозиції, а їхня мала кількість призведе до незадовільних результатів закупівель, або й взагалі до відміни торгів. Як наслідок — неекономні бюджети, а це не те, до чого треба прагнути — особливо у наш час.
Моніторинг дотримання вимог щодо оприлюднення річних планів закупівель та змін до них (відповідно до чинного законодавства України про здійснення державних закупівель) проводився окремо за 2013, 2014, 2015 роки. Інформацію експерти збирали з уже згаданих вище офіційних веб-порталів.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
10:32, 3 грудня
08:07, 23 листопада
11:21, Вчора
08:46, 27 листопада
5
15:29, 4 грудня
3
live comments feed...